"Grindeks": EK veselīguma norāžu saraksts sakārtos uztura bagātinātāju tirgu
Viņš atzīmēja, ka EK veselīguma norāžu sarakstā iekļautās veselīguma norādes arī ierobežos negodīgu konkurenci. "Tādējādi ieguvēji būs pircēji, kuri būs pasargāti no maldinošas reklāmas un tukšiem solījumiem."
Bundulis norādīja, ka "Grindeks" produktu klāstā vēl bez zālēm ir arī uztura bagātinātāji, tāpēc arī uz tiem attiecas šis norāžu saraksts. "Atbilstoši regulai "Grindeks" ir iesniedzis Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) produktu iepakojumu izmaiņas."
Grindeks" valdes priekšsēdētājs gan atklāja, ka uzņēmums patlaban nav ieplānojis veikt pētījumus jaunu uztura bagātinātāju veselīguma apstiprināšanai. "Tomēr, kā jebkurš jaunievedums, regulas īstenošana arī uzņēmumam "Grindeks" ir prasījusi papildu darba un laika resursus. Uzņēmums regulāri veic nozīmīgas investīcijas jaunu produktu pētniecībā, attīstībā un izstrādē, un šiem ieguldījumiem vienmēr tiek vērtēta atdeve. Tāpat investīciju apjomam ir jābūt samērīgam. Tas pats attiecas arī uz pētījumiem uztura bagātinātāja veselīguma apstiprināšanai."
Kā ziņots, no 14.decembra pārtikas produktu marķējumā un reklāmā drīkst izmantot tikai EK apstiprināto veselīguma norāžu sarakstā iekļautās veselīguma norādes, kuras Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde ir atzinusi par zinātniski pamatotām.
Kā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina SIA "Cido Grupa" pārstāve, Latvijas Bezalkoholisko dzērienu uzņēmēju asociācijas pārstāve Inese Lielpinka, lai gan ideja par vienotu pārtikas produktu marķējumu ir atbalstāma, jo paredz viltus apgalvojumu izmantošanas izskaušanu, tomēr EK izveidotie veselīguma norāžu saraksti vairāk atbilst farmācijas un specifisku nozaru prasībām un vajadzībām, nevis pārtikas produktu lietošanas veicināšanai.
"Pašlaik daļa iekļauto apgalvojumu par produktiem vairāk atbilst slimību vai to simptomu ārstēšanā un ir grūti attiecināmi uz ikdienas patēriņa pārtikas produktu lietošanu, piemēram, spēcina nervu sistēmu, uzlabo gremošanas trakta darbību, uzlabo vēdera izeju u.tml. Salīdzinoši daudz veselīguma norāžu ir par košļājamām gumijām," sacīja Lielpinka.
Kā jau iepriekš biznesa portālu "Nozare.lv" informēja PVD pārstāvji, apstiprināto norāžu sarakstā ir iekļautas 222 veselīguma norādes, kuras Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde atzinusi par zinātniski pamatotām. Aptuveni 2000 veselīguma norāžu ir piemērots pārejas periods. Šīs pagaidām sarakstā neiekļautās, bet arī nenoraidītās norādes var turpināt izmantot arī pēc 14.decembra.
Veselīguma norāde ir jebkurš paziņojums, kas liecina par saikni starp pārtiku un veselību un tekstuālā, ilustrētā, grafiskā vai simboliskā veidā un tieši vai netieši norāda uz pārtikas produkta pozitīvo ietekmi uz veselību.
PVD inspektori, veicot pārtikas preču marķējumu kontroli, pārbauda, vai marķējumā iekļautās veselīguma norādes ir atļauts izmantot.
Kā iepriekš "Nozare.lv" informēja PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova, 2012.gada pirmajā pusgadā neatbilstības pārtikas produktu marķējumā, tostarp arī neatbilstošā veselīguma norāžu izmantošanā, tika konstatētas 5,5% gadījumu no kopējām pārbaudēm. Atsevišķi par konstatētajiem pārkāpumiem veselīguma norāžu izmantošanā PVD statistikas datus neapkopo.
Marčenkova informēja, ka tādu uzņēmēju, kas veselīguma norādes negodprātīgi izmanto savu pārtikas produktu reklamēšanai un tādējādi maldina pircējus, ir samērā maz.
"Lielākoties uzņēmēji cenšas ievērot normatīvajos aktos noteiktās prasības, kas attiecas uz preču marķēšanu un tajā skaitā arī uz veselīguma norādēm," norādīja Marčenkova.
Gadās arī daži negodprātīgi uzņēmēji, kas mēģina popularizēt savas preces, izmantojot neatļautās veselīguma norādes. "Īpaši tas attiecas uz tēju un uztura bagātinātāju marķējumu, kurā uzņēmēji mēģina piedēvēt produktiem tādas īpašības, kas tiem reāli nepiemīt. Parasti tas tiek darīts tad, ja jauniem produktiem nepieciešams palielināt noietu tirgū," skaidroja Marčenkova.
Piemēram, izmantojot neatļautu veselīguma norādi, tiek nepamatoti apgalvots, ka konkrētais produkts cilvēka augumu 28 dienu laikā redzami un būtiski mainīs, padarīs skaistāku un slaidāku vai ka konkrētais produkts var palīdzēt saglabāt un veicināt smadzeņu attīstību un darbību, vai labvēlīgi ietekmē garīgo attīstību, vai redzi, vai arī veicina koncentrēšanās spēju. Marčenkova atgādina, ka visas neatļautās veselīguma norādes ir minētas PVD mājaslapā.
Rīga, 18.dec., NOZARE.LV.
Foto: Stock.XCHNG
Komentāri
-
neko nesakārtos - tā kā ir bijis līdz šim tā būs arī turpmāk! nelegālie tāpat turpinās tirgot savas brīnumzālītes...
-
neko nesakārtos - tā kā ir bijis līdz šim tā būs arī turpmāk! nelegālie tāpat turpinās tirgot savas brīnumzālītes...