Ģimenes ārsts: no jaunās valsts apmaksāto zāļu iegādes kārtības ir vairāk zaudējumu nekā ieguvumu
Kā informē VI komunikācijas nodaļas vadītāja Dace Vīksna, inspekcija pārliecinājusies, ka 29 medikamenti patiešām pacientiem nav pieejami. Par to informēts Nacionālais veselības dienests, kas 15 nepieejamos medikamentus izslēdzis no kompensējamo zāļu saraksta, dodot vietu citiem.
"Arī tad, kad vēl darbojās iepriekšējā kārtība, trūka lēto zāļu, bet farmaceitam aptiekā bija tiesības klientam piedāvāt līdzvērtīgu citu, bet nedaudz dārgāku medikamentu. Tagad tas ir liegts, un, pēc pašreizējiem noteikumiem, ja aptiekā nav attiecīgā vislētākā medikamenta, slimniekam ir jāgaida, kad to atvedīs un viņš laikus nevar uzsākt ārstēšanos," laikrakstam "Latvijas Avīze" stāsta Tukuma aptiekas vadītāja, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja, kā arī Farmācijas jomas konsultatīvās padomes vadītāja Agnese Ritene.
Valkas ģimenes ārsts Māris Nātra apstiprina, ka no jaunās valsts apmaksāto zāļu iegādes kārtības ir vairāk zaudējumu nekā ieguvumu, jo tā esot neskaidra un pārpratumiem pilna. "Man nav grūti izrakstīt zāļu starptautisko ķīmisko nosaukumu, bet es nezinu, tieši kurš medikaments manam slimniekam tiks iedots. Tad viņi nes tās zāļu paciņas, rāda man un nereti ir neizpratnē, kāpēc atkal izsniegts citāds iepakojums. Zāles jau ir vienas un tās pašas, bet ražotāji atšķirīgi, līdz ar to arī iepakojumi. Jaunā zāļu izrakstīšanas kārtība nevajadzīgi sarežģī dzīvi ne tikai pacientiem, bet arī ārstiem, jo tiek apgrūtināta slimnieku uzraudzība," atzīst ģimenes ārsts Nātra.
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents un arī praktizējošs ģimenes ārsts Pauls Princis secina, ka pacienti nesaprot, kāpēc valsts par katru cenu uzspiež tikai vienu vienīgu medikamentu un par katru cenu – vislētāko.
A. Ritene laikrakstam "Latvijas Avīze" atzīst, ka "nav normāli, ka pacients ir spiests apstaigāt vairākas aptiekas vai atgriezties pie ārsta pēc citas receptes, vai arī pats iegādāties medikamentu par pilnu cenu. Ministru kabineta noteikumi pacientus sadala "vecajos" un "jaunajos", kuriem kompensējamās zāles tiek izrakstītas pirmo reizi, un viņiem valsts kompensē tikai vienas zāles un ārsts drīkst izrakstīt zāļu vispārīgo nosaukumu, bet farmaceits izsniegt tikai vislētāko medikamentu."
Farmācijas jomas konsultatīvās padomes 26.aprīļa sēdē tika konstatēts, ka pašreizējā situācijā ķīlnieki ir pilnīgi visi: pacienti, kuru tiesības ir diskriminētas, sadalot tos "vecajos" un " jaunajos" pacientos; ārsti, kuriem noteikumu izmaiņas netika pienācīgi izskaidrotas un nav līdz galam skaidra zāļu izrakstīšanas sistēma; farmaceiti, kas ir spiesti aptiekā pacientam atteikt nepieejamās zāles. Liela daļa ārstu izraksta lētāko references medikamentu arī tiem pacientiem, kuri kompensējamās zāles nesaņem pirmo reizi, jeb tā sauktajiem "vecajiem" pacientiem. Līdz ar to aptiekās pietrūkst zāļu, bet pacientiem rodas sarežģījumi ar pēkšņu terapijas maiņu, secina konsultatīvā padome.
A. Ritene laikrakstu "Latvijas Avīze" informē, ka konsultatīvā padome, kuras sastāvā ir gan farmaceitu, gan pacientu, gan arī zāļu ražotāju nevalstisko organizāciju pārstāvji, līdz 24.maijam izstrādās Ministru kabineta noteikumu grozījumus, lai likvidētu radušās nejēdzības un iesniegtu šos priekšlikumus ministrijai.
Foto: LETA
Komentāri
-
Ieviestai sistēmai nav ne vainas! Kā parasti pie mums ir stulbs izpildījums.
-
Tieši kura ir tā lietas, kas šajā sistēmā darbojas kaut ne izcili, bet labi?
-
Šī izstrādātā sistēma darbojas ļoti labi, mani viss apmierina un neredzu tur nekādus zaudējumus
-
Tieši kura ir tā lietas, kas šajā sistēmā darbojas kaut ne izcili, bet labi?
-
Šī izstrādātā sistēma darbojas ļoti labi, mani viss apmierina un neredzu tur nekādus zaudējumus
-
Ieviestai sistēmai nav ne vainas! Kā parasti pie mums ir stulbs izpildījums.