Georgs Andrejevs aicina pakāpeniski atteikties no kvotu sistēmas veselības aprūpē Latvijā
Eiropas Parlamenta deputāts, profesors Georgs Andrejevs, rezolūcijas "Par cīņu pret vēzi paplašinātajā Eiropas Savienībā" autors šodien, 26. maijā aicināja uz diskusiju "Par vienlīdzīgām iespējām dzīvot!" par kvotu sistēmu Latvijas veselības aprūpes sistēmā.
Profesors Georgs Andrejevs, Eiropas Parlamenta deputāts: "Aicinām pakāpeniski atteikties no kvotu sistēmas Latvijā, Veselības ministrijai jāmeklē iespējas rast papildus finansējumu veselības aprūpei arī ES fondu ietvaros. Tāpat daudz vairāk jāuzsver pašu pacientu ieinteresētība savā veselībā – būtiski svarīga ir profilakse un izglītība."
Diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka pats primārais ir novērst pašreizējo nevienlīdzību sistēmā - diskrimināciju vienas diagnozes ietvaros - pie vienādiem kritērijiem vienam pacientam kompensējot medikamentus, citam atsakot ierobežotā finansējuma jeb kvotu dēļ.
Tiesībsarga biroja Cilvēktiesību departamenta vadītāja Līga Biksiniece - Martinova uzsvēra, ka Tiesībsarga birojs savā darbā ir skatījis vairākus gadījumus ar kvotu sistēmu saistītus jautājumus un atzina, ka netiek ievērots vienlīdzīgas attieksmes princips un tas ir jānovērš.
Juris Bundulis, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks uzsvēra, ka cenšas iespēju robežās palielināt kompensējamo zāļu budžetu, bet bija spiests atzīt, ka tas ir mazāks nekā kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā. Tieši ierobežotā budžeta dēļ ministrija ir spiesta atrasties šajā situācijā, kad ir jāspēj pamatot pacientiem, kāpēc, piemēram, divdesmit pacientiem apmaksā medikamentus, bet nākamajam nākas gaidīt rindā. Pašreizējā situācijā ministrija neredz iespēju pilnībā atteikties no kvotu sistēmas.
Valsts Zāļu cenu aģentūras direktore Daiga Behmane skaidroja, ka kvotu sistēma attiecas uz tā saucamo "C" sarakstu, kurā iekļauti ir tikai ļoti dārgi medikamenti. Šā saraksta izveide ļauj lielākajai daļai pacientu apmaksāt nepieciešamo ārstēšanos; pretējā gadījumā valsts vispār nevarētu kontrolēt esošo situāciju, plānot un apmaksāt zāles, kuru cenas ir mērāmas tūkstošos. Diemžēl gan kompensējamo zāļu budžets, gan vēl nepierādītā ekonomiskā un farmakoloģiskā efektivitāte neļauj papildināt sarakstu ar jaunajām, inovatīvajām zālēm.
Daina Mezīte, pacientu organizācijas "Dzīvības koks" vadītāja spilgti ilustrēja situāciju valstī no slimnieku viedokļa, sakot, ka situācija ir smaga, jo pacienti bieži jūtas vientuļi un pamesti un arī dzīves nogalē ir pelnījuši atbalstu un palīdzību. Mūsu organizācijas biedri izprot ministrijas budžeta ierobežojumus, tomēr pēc ilgajām sarunām un konsultācijām gan Saeimā, gan ministrijā daudzu gadu garumā kā sabiedriskā organizācija esam nonākuši pie atzinuma, ka viena no galvenajām problēmām ir īstermiņa politiskais redzējums un pēctecības trūkums likumdevēja un izpildvaras institūcijās.
Pasākuma dalībnieki vienojās, ka sagatavos savus ieteikumus un rekomendācijas kopīgas rezolūcijas sagatavošanai, kuru plānots iesniegt Latvijas Republikas Saeimai, Ministru Prezidentam, Veselības ministrijai un masu medijiem.
Pasākuma paplašinātājā diskusijā piedalījās arī lūgtie viesi - Latvijas Prezidenta padomnieks, Veselības ministrijas ierēdņi, Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāvji, mediķi, sabiedrisko organizāciju pārstāvji, pacienti, masu mediju pārstāvji un citi interesenti.