Folijskābe grūtniecības laikā
Foto: Stock.XCHNG
Grūtniecības laikā un arī plānojot bērniņu, ļoti svarīgi ir veselīgi ēst, lai mūsu organisms saņemtu visus tam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. To trūkums var pasliktināt ne tikai tavu veselību, bet arī bērniņa.
Īpaši svarīga grūtniecēm ir folijskābe. Ja apzināti plānojat bērniņu, sāciet to jau lietot pirms grūtniecības un turpiniet visu pirmo trimestri. Pēdējie pētījumi rāda, ka folijskābi iesaka lietot jau gadu pirms grūtniecības, jo tādējādi par veseliem 50% samazinās priekšlaicīgu dzemdību risks. Kā arī lietojot folijskābi pirmajā trimestrī ir būtiski tāpēc, ka tā nodrošinās veselīgu smadzeņu attīstību.
Kas ir folijskābe?
Būtībā tā ir ūdenī šķīstoša B vitamīna paveids, ko atklāja 1941. gadā, pirmo reizi izdalot no spinātu lapām, vēlāk arī no aknām. Folium latīņu valodā nozīmē lapa, nosaukums dots tādēļ, ka tā īpaši daudz atrodama augu lapās.
Kāpēc folijskābe ir nepieciešama?
Tā nodrošina pareizu mazuļa smadzeņu attīstību. Tātad – vienu no svarīgākajām mūsu organisma funkcijām, un smadzeņu attīstība sākas jau otrajā grūtniecības nedeļā, tāpēc folijskābes uzņemšana ir tik svarīga arī pirms bērna ieņemšanas, lai tavā organismā tās netrūktu, paliekot stāvoklī.
Kā uzņemt folijskābi?
Folijskābi var uzņemt arī ar ēdienu, tomēr tā ir lieta, ko iesaka ikvienai grūtniecei uzņemt papildus, jo ar ēdienu mēs reti spējam to uzņemt pietiekošā daudzumā, un tā ir īpaši svarīga. Ar ēdienu mēs to pietiekošā daudzumā varam uzņemt ikdienā, ēdienkartē ieviešot lejup minētos produktus, bet grūtniecēm dienas deva ir dubultā tai devai, kas parasti mums ir nepieciešama.
Ja lieto kompleksos grūtnieču vitamīnus, apskaties, parasti tajos, īpaši, ja tie domāti pirmajam trimestrim, jau ir nepieciešamā folijskābes deva iekšā. Bet, ja nekādus citus vitamīnus nelieto, tad iegādājies folijskābes tabletes atsevišķi.
Dienas deva grūtniecēm ir 0,4 - 0,6 mg dienā.
Kā arī papildus ēdienkarti bagātini ar tādiem produktiem kā salātiem, pētersīļiem, dillēm, spinātiem, bietēm, kāpostiem, zemesriekstiem, augļiem, pilngraudu produktiem un makaroniem, brūnajiem rīsiem.