Farmaceiti: zāļu tirgošana veikalos veicinās ļaunprātīgu to lietošanu
LFB prezidente Kitija Blumfelde norāda, ka, arī lietojot bezrecepšu zāles, nepieciešama speciālista - ārsta, farmaceita vai farmaceita asistenta - konsultācija. "Cilvēki nespēj paši atšķirt, ka zālēs ar atšķirīgiem nosaukumiem mēdz būt viena un tā pati iedarbīgā viela. Šādu zāļu paralēla lietošana var izraisīt pārdozēšanu, apdraudot lietotāja veselību vai pat dzīvību," uzsver Blumfelde.
"Farmaceiti ik dienas sastopas ar šādiem gadījumiem, it īpaši saaukstēšanās sezonas laikā, jo pacienti, piemēram, karstos pretsaaukstēšanās dzērienus, nereti uztver kā tējas, kaut arī tie ir medikamenti ar darbīgu aktīvo vielu," skaidro LFB prezidente.
Viņa arī uzsver, ka zāļu reklāma, kas ļoti bieži ir pamudinājums pirkt medikamentus, nesniedz informāciju nedz par konkrētā preparāta saderību ar citām zālēm, nedz par kontrindikācijām (organisma vai slimības īpatnības, kuru dēļ nedrīkst vai nav vēlams lietot kādu medikamentu). Iedzīvotāji bieži vien arī neieskatās medikamentam pievienotajā lietošanas instrukcijā, tāpēc farmaceita padoms aptiekā var būt būtisks atgādinājums par svarīgām zāļu lietošanas niansēm.
"To, ka speciālista konsultācija pircējiem ir nepieciešama, apliecina fakts, ka jau šodien, iegādājoties veikalā uztura bagātinātājus, iedzīvotāji pēc tam nāk uz aptieku skaidrot, kas tas ir par līdzekli, ko tas dos, kā tas palīdzēs," pilsētas informācijas portālu tīklam Pilseta24.lv norāda Blumfelde. Viņa arī uzsver, ka aptieku pārklājums Latvijā ir tik blīvs, ka ikvienam iedzīvotājam aptieka ir viegli pieejama, turklāt to darba laiks ir pietiekami ilgs, tāpēc nav vajadzības zāles pārdot veikalā.
LFB aicina Veselības ministriju neatbalstīt izskanējušo priekšlikumu ļaut bezrecepšu medikamentus pārdot arī veikalos un degvielas uzpildes stacijās. Īpaši tādēļ, ka vēl pavisam nesen ministrija aicināja cilvēkus lieki netērēt naudu nevajadzīgām zālēm.
Informāciju sagatavoja Kitija Blumfelde, Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente
Foto: Edijs Pālens/ LETA