Endokrinologi semināros stāstīs par retas slimības - akromegālijas - atpazīšanu
Viena no raksturīgākajām akromegālijas pazīmēm ir neproporcionāla ķermeņa daļu palielināšanās, piemēram, izteikti palielinās plaukstas, kāju pēdas, deguns, ausis, izvirzīts zods. LEA priekšsēdētāja Ilze Konrāde stāsta, ka izmaiņas ķermeņa uzbūvē notiek ļoti lēni daudzu gadu garumā, tādēļ slimnieks un tuvinieki pie tām pierod un neuzskata tās par neparastām. Dažkārt akromegālijas agrīni simptomi var būt menstruālā cikla traucējumi, sāpes locītavās vai pastiprināta svīšana.
Ārsti norāda, ka šī slimība paaugstina priekšlaicīgas nāves risku vairāk nekā par 30%. To izraisa tādas pavadošās slimības kā audzēji, sirds un asinsvadu slimības, cukura diabēts un elpceļu slimības.
"Lai gan akromegālija ir reti sastopama slimība, tomēr bažas rada salīdzinoši lielais neidentificēto pacientu skaits," stāsta Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska. Saskaņā ar LEA aprēķiniem Latvijā vajadzētu būt līdz 300 akromegālijas slimnieku, tomēr šobrīd uzskaitē ir tikai 80 pacientu.
Speciālisti norāda, ka, savlaicīgi atpazīstot un sākot ārstēšanu, var apturēt akromegālijas un ar to saistīto slimību attīstīšanos un pacients var dzīvot normāla cilvēka dzīvi, tāpēc līdz pat šā gada beigām LEA ārsti izglītojošā kampaņā stāstīs par slimības atpazīšanu un ārstēšanu.
Pirmais kampaņas gaitā organizētais seminārs notiks jau rīt, 28.septembrī. LEA piedalīsies Latvijas Lauku ģimeņu ārstu asociācijas rīkotajā konferencē, kurā par slimību stāstīs ģimenes ārstiem no dažādiem Latvijas reģioniem.
Rīga, 27.sept., LETA.
Foto: Fotolia
2012.gada 27.septembrī