Eksperti: kompensējamo medikamentu sistēmā iesaistītajām pusēm jāsadarbojas ciešāk
Eksperti atzīmēja, ka pārmaiņas sistēmā varētu veicināt arī attieksmes un pieejas maiņa attiecībā uz kompensējamo medikamentu sistēmu.
Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Leja norādīja, ka viena no problēmām ir tā, ka kompensējamo medikamentu sistēma pamatā tiek uztverta kā izdevumi. Viņaprāt, šī sistēma būtu jāuztver kā efektīva investīcija, kas palīdz attīstīt Latvijas tautsaimniecību.
Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes locekle Daiga Behmane uzsvēra, ka patlaban šī sistēma darbojas uz izmaksām balstītu lēmumu jeb izmaksu samazināšanas principa. Pēc viņas domām, sekmīgāk būtu darboties uz vērtību balstītu lēmumu jeb noteiktu rezultātu sasniegšanu.
Latvijas zāļu ražotāja AS "Olainfarm" padomes loceklis Tālis Talents uzsvēra, ka šajā jomā nedrīkst būt tā, ka ir svarīgi un mazāk svarīgi procesa dalībnieki. Tāpat jāņem vērā arī iesaistīto pušu atšķirīgie redzējumi. "Piemēram, zāļu ražotājs pamatā darbību virza starptautiskā mērogā, bet valsts šajā jautājumā darbību plāno nacionālā līmenī. Līdz ar to saduras iesaistīto pušu sadarbība un ieinteresētība ar administratīvajām metodēm."
Aptieku attīstības biedrības vadītāja Inga Zemdega-Grāpe skaidroja, ka, runājot par iesaistīto pušu sadarbību, viena no problēmām ir saistīta ar informācijas pieejamību. "Gadījumos, kad aptiekās trūkst kāds no kompensējamiem medikamentiem, būtu labi, ja būtu pieejama apkopota informācija par to, kas un cik nav pieejams un vai un kad lieltirgotavām būs pieejams kāds medikaments. Taču šādas statistikas nav."
Teju visi nozares profesionāļi, kas piedalījās konferencē, uzsvēra, ka jautājumā par kompensējamiem medikamentiem ir būtiski noteikt skaidrus kritērijus, lai sistēmā būtu regularitāte un prognozējamība.
Konferences dalībnieki aicināti līdz 6.martam iesūtīt priekšlikumus sistēmas attīstībai un sadarbības uzlabošanai uz e-pasta adresi: "bigevent@bigevent.lv". Iesūtītos priekšlikumus plānots apkopot un iesniegt Veselības ministrijā.
Kā ziņots, šodien Rīgā, viesnīcā "Maritim Park Hotel Riga", notika konference "Kompensējamie medikamenti 2013-2020", biznesa portālu "Nozare.lv" informēja konferences organizētāji.
Konference tiek organizēta nolūkā rosināt nozares profesionāļu un pacientu diskusiju par kompensējamo zāļu sistēmas attīstību.
Konference notika sadarbībā ar Starptautisko Inovatīvo farmaceitisko firmu asociāciju un Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociāciju.
Uz konferenci aicināja nacionālā ziņu aģentūra LETA. Viena no konferences rīkošanas partnerēm līdz ar žurnālu "Doctus", "Prike" un tulkošanas aģentūru "Mestako" bija arī viesnīca "Maritim Park Hotel Riga".
Kā ziņots, pēdējo gadu laikā veselības aprūpē par prioritāti ir noteikta ambulatorā aprūpe, taču veselības aprūpei kopumā valsts finansējums ir viens no vismazākajiem starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, biznesa portālam "Nozare.lv" apgalvoja Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Leja.
Viņš norādīja, ka veselības aprūpei kopumā valsts finansējums 2013.gadā ir 3,15% no iekšzemes kopprodukta un ar tendenci samazināties.
Rīga, 27.febr., NOZARE.LV.
Foto: AFP/ Scanpix