Dzērvenes – veselīgs krājums ziemai
Tās jau izsenis pazīstamas ar dziedinošajām un imunitāti stiprinošajām īpašībām. Dzērvenes šoziem noteikti palīdzēs pret vīrusiem un novārdzinātu organismu. Tādēļ ar tām nodrošinies jau tagad!
Kādas vēl ir dzērveņu labās īpašības? Tās palīdz pret urīnceļu slimībām (var lietot arī profilaktiski!), veicina kuņģa un zarnu trakta darbību, pasargā mutes veselību un aizkavē nierakmeņu veidošanos. Bet viena no vērtīgākajām sārto ogu īpašībām – tās samazina sliktā (tā, kas nogulsnējas asinīs) holesterīna veidošanos, bet palielina labā holesterīna uzkrājumos.
Tāpat, ēdot dzērvenes, organisms saņem ogās esošos flavonoīdus un antioksidantus, kas ne tikai vērtīgi veselīgai asinsritei un sirds darbībai, bet arī padara ādu veselīgu un ilgāk jaunu.
Kā tad īsti tavā organismā darbojas dzērvenes? Sieviešu Klubs meklē atbildi, kādēļ tieši šīs ogas visvairāk iesaka lietot urīnceļu slimību gadījumā.
Izrādās viss noslēpums slēpjas hipūrskābē, kas ir ogu sastāvā. Tai piemīt ļoti spēcīga antibakteriāla iedarbība, kas neļauj E.coli baktērijai piestiprināties pie urīnvadu sieniņām. Tieši šī baktērija ir vainojama urīnceļa infekcijas izraisīšanā. Lai tā rastos, E. Coli baktērijai jāpiestiprinās pie urīnizvadceļu gļotādas, pēc tam jāiekļūst iekšā. Bet dzērveņu aktīvās vielas pasargā gļotādas! Tātad – arī tevi no nepatīkamajām urīnceļa slimībām!
Arī tad, ja slimo ar dzimumorgānu herpes infekcijām, uzturā daudz jālieto dzērvenes. Tās aizkavē iekaisuma iekļūšanu dziļākos audos.
Bet hinīnskābe, kas organismā netiek šķelta, bet caur organismu tāpat izdalās ar urīna palīdzību, palīdz šķelt akmeņus, kas veidojas tieši urīnceļos. Tas ir tādēļ, ka šī skābe skābina urīnu, paātrina magnija un kālija izvadīšanos, kas rezultātā pasargā arī no akmeņu iespējamības.
Visvairāk vērtīgo vielu, protams, ir svaigās ogās. Bet dzērvenes ziemai vari arī sasaldēt, sažāvēt, izspiest no tām sulu vai pagatavot pat ievārījumu. Galvenais, lai ikreiz, kad ziemā jutīsi – veselība sāk šķobīties, vari sevī ietriekt devu sarkano ogu vitamīnu. Jā, C vitamīns (tas šajās ogās ir ļoti daudz!) saglabājas arī, ja ogas pārstrādā.
Raksts publicēts sadarbībā ar www.sieviesuklubs.lv