Dividenžu izmaksas valsts budžetā var ietekmēt Bērnu slimnīcas darbību
Valsts likumdošana paredz, ka kapitālsabiedrībām ik gadu 90% no tīrās peļņas ir jāieskaita valsts budžetā, taču zinot Bērnu slimnīcas finansiālo situāciju un peļņas veidošanās vēsturi slimnīcas vadība un Veselības ministrija rosināja MK atbrīvot Bērnu slimnīcu no šī maksājuma, atstājot finanšu līdzekļus slimnīcas rīcībā, bet saņēma neizpratni un neiedziļināšanos bērnu un pieaugušo veselības aprūpes atšķirībās.
Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša saka: "Jaunā valde strādā tikai četrus mēnešus un ir uzsākusi daudz būtisku reformu, lai pilnveidotu un uzlabotu slimnīcas darbu, bet šobrīd izskatās, ka saņemsim sodu par pārmaiņām. Ja, MK nolems, ka BKUS peļņas daļa par 2010. gadu, kas sastāda nepilnus 1,2 miljonus latus būs jāieskaita valsts budžetā, tad Bērnu slimnīca paliek bez apgrozāmajiem līdzekļiem pašreizējo izdevumu segšanai, jo slimnīcas rīcībā nav brīvu līdzekļu šo saistību apmaksai. Tas kopumā rada situāciju, ka Bērnu slimnīca nespēs sniegt valsts apmaksātu palīdzību bērniem un veikt kārtējos norēķinus!"
Peļņa, protams, ir viens no svarīgākajiem uzņēmuma rādītājiem, kuram pievērš uzmanību uzņēmumu vadītāji un tirgus speciālisti. Tomēr ne vienmēr ir iespējama vienkāršota pieeja tās novērtējumam, nepainteresējoties kā tā ir veidojusies. Vēlamies paskaidrot, kā veidojās nepilnu 1,3 miljonu latu peļņa, kas skatāma "Lursoft" datubāzē publicētajā slimnīcas finanšu pārskatā par 2010.gadu. Bērnu slimnīcas peļņa, ņemot vērā Veselības ministrijas 2010.gada 22.decembra vēstuli Veselības norēķinu centram "Par papildus piešķirto līdzekļu sadalījumu saskaņošanu", kā arī saskaņā ar noslēgto līgumu starp Veselības norēķinu centru un Bērnu slimnīcu, 2010.gada decembrī tika pārskaitīti nepilni 1,2 miljoni latu kavēto maksājumu (algas, medikamenti, komunālie maksājumi u.c.) segšanai, kā arī norēķiniem ar kreditoriem. 2010. gada peļņu veido arī iepriekšējos periodos saņemtais mērķa finsējums pamatlīdzekļu atjaunošanai.
Vienlaikus, norādām, ka BKUS līguma summa 2011. gadam par stacionārā veicamajiem pakalpojumiem ar VNC jau tika samazināta par nepilniem 1,9 miljoniem latu.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja A. Čakša saka: "Analizējot slimnīcas finansiālos rādītājus redzams, ka 2010. gada peļņas daļa Bērnu slimnīcai ir ļoti nepieciešama. Noslēgtais līgums par Valsts galvotā kredīta izmantošanu paredz pamatsummas 600 tūkst latu apmērā apmaksu šajā 2011. Gadā, kā arī procentu maksājumus par kredīta izmantošanu, kas sastāda 300 tūkst. lati. Bez tam stacionārā kvota 2011. gada desmit mēnešos neatliekamās palīdzības sniegšanai bērniem ir pārstrādāta par teju 600 tūkst. latu. Iepriekšminētā rezultātā slimnīcas saimnieciskās darbības izvērtējums par šī deviņiem mēnešiem uzrāda teju 1 miljonu latu zaudējumus.
Vēlos uzsvērt, ka atšķirībā no pieaugušajiem Bērnu slimnīca sniedz pacientiem bez maksas palīdzību, tādēļ citu līdzekļu jeb maksas pakalpojumu īpatsvars 2011. gadā kopējā ieņēmumu struktūrā sastāda tikai 2.9%.
Mēs šobrīd neprasam papildus līdzekļus, bet lūdzam saglabāt peļņas daļu mūsu rīcībā, lai slimnīca varētu strādāt ritmiski un sabalansēti, nesamazinot Sabiedrības pašu kapitālu,uzsvēra A. Čakša.
Informāciju sagatavoja: Inga Miķelsone, VSIA Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Sabiedrisko attiecību speciāliste