DERATIZĀCIJA

žurku, peļu u.c. grauzēju iznīcināšana. Deratizācija izdara ar mehāniskām, ķīmiskām un bioloģiskām metodēm. Pie mehāniskajām metodēm pieder dažādu sistēmu lamatu un slazdu lietošana. Grauzēji 6-7 dienas jāiebaro brīvās lamatās, pēc tam lamatas jānostiprina un jāuzliek svaiga ēsma (maize, speķis, desa). Deratizācijas ķīmiskās metodes lieto visplašāk, galvenokārt profilaktiskajā deratizācijā.

Ieteicamākie līdzekļi: krisīds, cinka fosfīds, tiosemikarbazīds, zookumarīns, ratindāns. Krisīds ir gaišpelēks vai tumšbrūns pulveris ar īpatnēju smaku; to lieto kopā ar ēsmu (1% - žurkām, 0,5% - pelēm). Žurkas iet bojā pēc 12-72 stundām, reizēm pēc 5-6 dienām. Cinka fosfīds ir melni pelēcīgs pulveris. Ar produktiem, kam skāba reakcija, tas rada indīgus savienojumus, kuri nonāvē grauzējus. Ēsmai pievieno 3-5% preparāta. Žurkas parasti iet bojā pēc I-2,1-2, retāk - pēc 5-6 dienām. Tiosemikarbazīds ir kristāliska viela, ko pievieno ēsmai 5% apmērā. Grauzēji spēj pierast pie indes, tāpēc to lieto ne biežāk kā reizi 2 mēnešos. Zookumarīns ir balts pulveris ar īpatnēju smaržu. Preparātam lēna iedarbība, tāpēc ar ēsmu (5% apmērā) tas jāizliek 3-5 dienas pēc kārtas. Ratindānu pievieno ēsmai 4% apmērā. Mazāk toksisks tas ir mājdzīvniekiem (sivēniem, trušiem, vistām u.c).

Deratizācijas bioloģiskajā metodē tiek izmantoti gan grauzējiem patogēni mikrobi (salmonellas), gan arī dzīvnieki (kaķi, suņi u.c). Patogēno mikrobu lietošana ierobežota, jo tie bīstami cilvēka organismam; tā nav atļauta bērnu iestādēs, sabiedriskās ēdināšanas un piena pārstrādes uzņēmumos, kā arī jaunlopu un jaunputnu fermās. Strādājot ar ķīmiskajiem deratizācijas līdzekļiem, kā arī ar patogēniem mikrobiem, jābūt ļoti uzmanīgiem - jāsargā elpošanas un gremošanas orgāni. Ēsma jāsagatavo uz speciāla dēļa, kas pēc tam rūpīgi jāmazgā ar karstu ūdeni un ziepēm; ēsmu sagatavojot, jālieto gumijas cimdi un aizsargtērps; šai laikā nedrīkst ēst un smēķēt; pēc darba seja un rokas jānomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm. Ēsma jāizliek tā, lai pie tās nepiekļūtu bērni un mājdzīvnieki. Lai grauzējus iznīcinātu pilnīgi, apdzīvotajā vietā jāaptver itin visi objekti un jāizdara regulāra deratizācija 2 reizes mēnesī. Izdarot sistemātisku deratizāciju, jāmaina gan preparāti, gan ēsma. Deratizācija LPSR apdzīvotajās vietās veic pilsētu vai rajonu sanitāri epidemioloģijas staciju profilaktiskās dezinfekcijas nodaļas.

PME: seja