medicine.lv skaitļos

Lietotāji online277
Aktīvie uzņēmumi12733
Nozares raksti11886
Ekspertu atbildes21477
Dažādo IT sistēmu salāgošanai ar e-veselības portālu būs pārejas periods : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Dažādo IT sistēmu salāgošanai ar e-veselības portālu būs pārejas periods

Latvijā tiek izmantotas vairākas informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmas gan ģimenes ārstu praksēs, gan ārstniecības iestādēs, un katra iestāde ir ļoti unikāla, taču to salāgošanai ar e-veselības portālu paredzēts pārejas periods, biznesa portālam "Nozare.lv" teica veselības ministres padomniece IT jautājumos Dita Gabaliņa.

Viņa teica, ka ģimenes ārstu jomā situācija ir labāka, jo pamatā tiek izmantoti trīs risinājumi - "Ārsta birojs", "Medium" un "Profdoc". "Ārsta biroja" izstrādātājs ir izrādījis interesi piedalīties drīzumā gaidāmajā testēšanā, tiesa, līgums par to vēl nav noslēgts.

Gabaliņa norādīja, ka būs arī iespēja izmantot e-veselības portālu, kas varētu ļoti interesēt ģimenes ārstu prakses vai nelielās ambulatorās iestādes.

Viņa norādīja, ka ir paredzēts arī pārejas periods, kura laikā dalība būs brīvprātīga. Noteiktas funkcijas par obligātām varētu noteikt no 2016.gada 1.janvāra.

Par esošo IT sistēmu salāgošanu ar e-veselības sistēmām šodien konferencē "Veselības aprūpes aktualitātes 2013" bažas izskanēja vairākkārt. Gabaliņa pasākumā norādīja, ka virkne tehniskās informācijas ir publicēta Nacionālā veselības dienesta interneta lapā un ministrija gaida visus, kas ir gatavi sadarboties un veikt testus. Par to, vai iestādēm būs pieejams finansējums sistēmu integrācijai, viņa izteicās visai atturīgi, norādot vien to, ka IT sistēmām var izmantot Eiropas Savienības finansējumu.

"Blue Bridge Technologies" valdes priekšsēdētājs Andrejs Strods norādīja, ka iestādēs jau tagad ir pietiekami komplicētas sistēmas ar sarežģītu mijiedarbību un katrs jauns rīks palielinās sarežģītību un radīs jaunus izaicinājumus. Pēc viņa teiktā, elektronizācijas projekti rada papildu slogu uz esošajiem projektiem - veidojas izdevumi tehnikas iegādei, izdevumi integrācijas darbiem, savukārt produktivitātes kritums pirmajā nedēļā ir līdz 50% apmērā. Pielāgošanās laiks ir četri seši mēneši, un jautājums, kādu produktivitātes līmeni sasniedz pēc tam, norādīja Strods.

Viņš teica, ka riska faktori atrodas iestādēs, un, lai tos pārvarētu, vajadzīgs pietiekami liels centrālā projekta atbalsts, turklāt vajadzīgā atbalsta apmērs ir lielāks par centrālā projekta apmēru.
Gabaliņa informēja, ka tiek veidots dienests, kas palīdzēs veikt integrāciju, sniedzot padomus konkrētiem lietotājiem.

Vēl viens aspekts, par ko raizes izteica konferences dalībnieki, ir saistīts ar darbinieku apmācībām. Piemēram, ģimenes ārste Aiva Lībere, kas strādā savā praksē, norādīja, ka praktizējošam ārstam, kas nav audzis e-vidē, informācijas ievadīšana ambulatorajā kartē elektroniskā veidā pieņemšanas laikā ir apgrūtinoša un laikietilpīga, līdz ar to daļai ārstu ērtāk rakstīt ar roku. Receptes un nosūtījumus ārste raksta datorā, taču visu šādā veidā nepaspēj uzrakstīt, tādēļ informāciju sanāk ievadīt divās vidēs. Kopumā e-veselības potenciālās iespējas Lībere vērtēja pozitīvi. Viņa ļoti gaidot e-recepti, kas atvieglos darbu, kā arī lielas cerības saista ar vakcinācijas moduli, kas ļaus vienuviet redzēt visas vakcīnas.

Slimnīcu pārstāvji uzsvēra, ka būtiska nozīme ir arī infrastruktūrai un stabilai piekļuvei sistēmām. Attiecībā uz e-veselību Gabaliņa "Nozare.lv" gan teica, ka visu laiku tai nav jābūt saintegrētai ar vietējām sistēmām, jo tai jāpiekļūst tikai pēc vajadzības. Tiešsaistes pieslēgums gan būs vajadzīgs, ja izmantos tikai portālu.

Vēl konferencē kā problēma tika minēts tas, ka patlaban daudzi likumi nosaka vajadzību pēc dokumentiem papīra veidā ar parakstu.

Jau ziņots, ka Nacionālais veselības dienests aicina ārstniecības iestādes pieteikties e-veselības sistēmas testēšanai. Tiek aicinātas ārstniecības iestādes, kas ir izveidojušas savas informācijas sistēmas, kā arī ārstniecības iestāžu sistēmu izstrādātāji un citi, kas plāno tiešsaistes režīmā nodrošināt datu pārraidi starp ārstniecības iestāžu informācijas sistēmu un e-veselības sistēmu.

E-veselības portāla pilotdarbināšana tiks sākta nākamā gada sākumā, aptuveni trīs mēnešus vēlāk, nekā iecerēts. Pilotdarbināšanā piekritušas piedalīties Latvijas lielākās slimnīcas un tiks aicināti piedalīties arī pacienti. Savu dalību apstiprinājusi Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca.

Rīga, 5.dec., NOZARE.LV.
Foto: Stock.XCHNG

2012.gada 6.decembrī
 

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • 23.11.2017 14:20
    Murgs!!! Kam to visu vajag? Lecam augstāk nekā paši spējam
  • 06.06.2017 14:57
    Murgs!!! Kam to visu vajag? Lecam augstāk nekā paši spējam

Nedēļas tēma

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti imunitātes stiprināšanai

Biškopības produkti ir zināmi ar savām unikālajām īpašībām. To lietošana var būt noderīga imunitātes stiprināšanā, jo šie produkti satur plašu vitamīnu, minerālvielu, aminoskābju un antioksidantu klāstu, kas var palīdzēt uzlabot organisma aizsargspējas. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

10 iemesli, kāpēc Lion's mane vērts iekļaut savā uzturā

Lion's Mane jeb ežu dižadatene ir unikāla sēne, kas pēdējās desmitgadēs guvusi plašu zinātnieku interesi, pateicoties tās daudzsološajiem ieguvumiem veselībai. Uzzināsim vairāk! 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Kāpēc es slimoju, bet citi nē? 5 padomi imunitātes stiprināšanai 

Ziema Latvijā tradicionāli ir sezona, kad slimojam visbiežāk. Drēgns, auksts laiks ietekmē gan mūsu garastāvokli, gan fizisko pašsajūtu. Kāpēc daži ziemā slimo ļoti regulāri, bet citi gandrīz vai nemaz? Atbilde labas imunitātes nodrošināšanā slēpjas mūsu ikdienas paradumos un uzturā. Uzzināsim vairāk! 

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Mirdzošu un veselu matu noslēpums

Lai gan ģenētikai, ārējiem apstākļiem un kopšanas rutīnai ir nozīme, veselu matu atslēga bieži slēpjas uzturā. Matu veselība sākas no iekšienes, un pareizu vitamīnu un uzturvielu uzņemšana var būt izšķiroša. Apskatīsim svarīgākos vitamīnus matu veselībai un labākos pārtikas avotus!

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek nefroloģijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Testa rezultāti: BIŠU MAIZE – dabas līdzeklis enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas uzlabošanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Box" piedāvāja testēt Bišu maizi enerģijas, imunitātes un gremošanas sistēmas veicināšanai.

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

LIVEO intime – efektīvs palīgs intīmajai mikroflorai

Februārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testam īpašu produktu LIVEO intime - pienskābo baktēriju kompleksu sievietēm. Februāri mēdz dēvēt arī par mīlestības mēnesi, tāpēc SIA SAGITUS vēlas atgādināt sievietēm mīlēt sevi un parūpēties arī par sevi. 

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Testa rezultāti: Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "MV Health" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju Anti-Stress Complex stresa mazināšanai un vispārējās labsajūtas veicināšanai.

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Testa rezultāti: JAUNUMS – NATEO D immuno

Janvārī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA “SAGITUS” piedāvāja testam pavisam jaunu produktu, kas pievienojies NATEO produktu klāstam - NATEO D immuno kapsulas, kas satur dabiskas izcelsmes D vitamīnu (4000 SV) kombinācijā ar C vitamīnu, cinku un rūgto apelsīnu bioflavonoīdiem. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22. 

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.