Circene: iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumi jāsaņem tuvāk dzīvesvietai
Intervijā aģentūrai LETA ministre sacīja, ka ap 30% no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumiem nav saistīti ar dzīvībai bīstamām situācijām, tātad tagad "no trūcīga veselības budžeta mēs maksājam par transporta izdevumiem". Circene jau tikusies ar ģimenes ārstu asociācijām, kā arī NMPD pārstāvjiem. Ir izstrādāti vairāki priekšlikumi, kā šo situāciju risināt.
Šie priekšlikumi paredz, ka ģimenes ārstu praksei jābūt atvērtai no plkst.8 līdz plkst.18, lai pacients tur varētu piezvanīt un saņemt konsultāciju. Gadījumos, kad NMPD saņems zvanu par gadījumu, kur nav nepieciešama neatliekamā palīdzība, šo zvanu dispečers pāradresētu uz ģimenes ārstu praksi. Ja tiktu mainīta naudas izlietojuma struktūra, tad varētu palielināt mājas aprūpi hroniskiem slimniekiem, psihiatrijas pacientiem, norādīja Circene. Vēl ir piedāvājums, ka vietās, kur ir vairākas NMPD brigādes, viens no feldšeriem varētu atrasties sniegtu palīdzību uz vietas, bet otrā brigāde brauktu izsaukumos.
"Kopumā vēl ir nepieciešamas diskusijas, kā arī jāvērtē izdevumi, bet palīdzība pacientiem ir pieejamāka, valstij lētāka un saprātīgāka, ja tā ir pieejama tuvu dzīvesvietai," sacīja ministre.
Taujāta, vai tas nozīmē, ka nākamgad tiks samazināts finansējums NMPD, Circene uzsvēra - ja noteiktos reģionos samazināsies brigāžu noslogojums, tad varētu domāt par līdzekļu izlietojuma pārstrukturizāciju.
Kā ziņots, pagaidām ģimenes ārstu asociācijām nav vienprātības par iespējamām veselības aprūpes nozares reformām, kas samazinātu nepamatotus NMPD izsaukumus. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītājs Pauls Princis pagaidām ir skeptisks, bet Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska vairākus priekšlikumus vērtē pozitīvi.
Rīga, 16.nov., LETA.
Foto: Fotolia