Boka: no IIN un veselības aprūpes pakalpojumu sasaistes sasniegumu būs vairāk nekā zaudējumu
Vērtējot veselības obligātās apdrošināšanas koncepcijas ideju, Boka atzina, ka ar tās ieviešanu parādīsies taisnīguma princips un cilvēku motivācija.
"Kad sistēma darbosies, varēsim sākt saprast, kas noticis. Līdz šim 15 gadus par to runāts, bet neviens nav mēģinājis šo sistēmu nopietni ieviest. Ja koalīcija nospriedusi, ka vienreiz jāmēģina ieviest, lai beigtu runas "ja būtu sistēma, tad būtu", tad sistēma ir jāievieš un tad skaidri redzēsim, ko sistēma dod," teica Boka.
Viņa ieskatā, sasniegumi būs vairāk nekā zaudējumi. Tomēr ir arī skaidrs, ka veselības budžets par 80% joprojām būs politisks.
"Ieviešot pakalpojuma sasaisti ar iedzīvotāju ienākumu nodokļa nomaksu, sakārtotība būs lielāka, darbs būs padarīts, un mēs varēsim līdzināties kaimiņvalstīm, kur šī sistēma ir ieviesta," vērtēja Boka.
Viņš atzīmēja, ka sistēma nav pašmērķis un jautājums ir, kāds būs rezultāts. Viens no rezultātiem būs tas, ka sabiedrība un cilvēki būs spiesti domāt par šo tēmu.
"Pašlaik cilvēki par to domā pārāk maz, uz skrīningiem neiet, slimības ielaiž, atrunājas ar naudas trūkumu, bet naudu iztērē citur, par ko var pārliecināties veikalos, tirgos. Nauda tiek tērēta, bet ne veselībai. Šī sistēma un nodokļa piesaiste pakalpojuma pieejamībai liek domāt, un tas ir ļoti labi un pareizi. Ir daudz par maz, ja par to domā tikai ministre un ārstniecības iestādes," vērtēja Boka.
Boka piebilda, ka viņam kā iestādes vadītājam interesē rezultāts. Austrumu slimnīcā ir 4500 darbinieku, apvienoti seši stacionāri. Veselības aprūpes pakalpojumi tiek sniegti tādās jomās kā tuberkuloze, infektoloģija, toksikoloģija, sepses, mikroķirurģija, hematoloģija, apdegumu centrs, stereotaktiskā staru terapija. "Tās visas ir nozares, uz kurām rindu nevar būt. Nevienā no nosauktajām pakalpojumu grupām nevaram izveidot rindu, jo šajās nozarēs palīdzību vajag tūlīt, citādi cilvēki diezgan ātri iet bojā," skaidroja Boka.
Austrumu slimnīcas vadītājs arī atzīmēja, ka demokrātiskas valsts pamats ir sabalansēta nodokļu politika. Valsts budžets pamatā pastāv uz nodokļu sistēmu, līdz ar to valsti kopumā raksturo tas, kas notiek ar budžeta iekasēšanu. Diskusijas patlaban ir par veselības sektoru, bet problēmas ir dziļākas.
"Ja nodokļu iekasēšana ilgstoši nenotiek, tad gods un slava veselības ministrei, ka Veselības ministrija saskatījusi šo problēmu. Jo problēmas cilvēku attiecībās ar valsti iet caur sociālo bloku, daudzas lietas pārvēršas par ekonomiskajiem jautājumiem, tad sākas ekonomiskā emigrācija un tā tālāk. Pēdējos 15 gados ir bijusi nesabalansēta sociālā politika, tai nebija pareizs ekonomiskais pamats. Tagad to mēģina risināt, kas ir pareizi," sacīja ārstniecības iestādes vadītājs.
Kā ziņots, veselības obligātās apdrošināšanas koncepcija paredz, ka plānveida veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņemt tie cilvēki, kas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli. Vairākas iedzīvotāju grupas tiks uzskatītas par attaisnotajiem nodokļa nemaksātājiem, kuri saņems valsts finansētu veselības aprūpi tādā pat apmērā kā nodokļa maksātāji. Savukārt personas, kuras nemaksā "veselības nodokli" un par kurām iemaksas neveic valsts, varēs iekļauties valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā, individuāli katru mēnesi maksājot minimālo obligātās veselības apdrošināšanas iemaksu 20 latus.
Rīga, 20.jūl., NOZARE.LV.
Foto: LETA
Komentāri
-
Tā visi vienmēr saka, bet kā ir patiesībā? Tad kad ievieš, tad tomēr saprot, ka ir tādi, tādi un vēl tādi trūkumi un nepilnības
-
Tā visi vienmēr saka, bet kā ir patiesībā? Tad kad ievieš, tad tomēr saprot, ka ir tādi, tādi un vēl tādi trūkumi un nepilnības