Biedrība: Pacientiem trūkst informācijas par C hepatīta ārstēšanas iespējām Latvijā
Pacientu centieni iegādāties neskaidras izcelsmes zāles ārpus Eiropas Savienības (ES) liecina par nepietiekamu informācijas pieejamību par jauno C hepatīta ārstēšanas kārtību Latvijā un riskiem, kas apdraud medikamentu pircējus, informē Hepatīta biedrības pārstāvis Kristaps Kaugurs.
Viņš norādīja, ka plašsaziņas līdzekļus pēdējo nedēļu laikā pāršalkušas ziņas par gadījumiem, kad, nesaņēmuši ārstēšanu Latvijā, C hepatīta pacienti ar dažādiem panākumiem centušies iegādāties ārstēšanai nepieciešamos medikamentus ārpus ES robežām. "Lai gan daudziem riskantais solis izdevies, tomēr līdz ar šī gada martu labojumi Ministru kabineta noteikumos ierobežos turpmāku zāļu saņemšanu pasta sūtījumā," skaidroja Kaugurs, piebilzdams, ka regulējums sakārto muitas uzraudzības sistēmu, jo ir neiedomājama situācija, kad nekontrolētas izcelsmes medikamenti un citi preparāti ir brīvi nopērkami internetā, tādējādi apdraudot labticīga pircēja veselību un pat dzīvību.
Biedrība atkārtoti vēlas vērst C hepatīta pacientu uzmanību nepieciešamībai pārliecināties par Latvijā pieejamajām ārstēšanas iespējām.
Kaugurs atgādināja, ka ar janvāri Latvijā ir būtiski mainījusies C hepatīta ārstēšanas kārtība - ārstēšanai atvēlētais budžets ir divkāršots un pieejamas jaunas un teju 100% efektīvas terapijas. Tāpat Veselības ministrija (VM) ir iecerējusi ieviest īpašu pacientu reģistru, kā arī Latvijā sākt aknu transplantāciju.
Biedrības pārstāvis skaidroja, ka līdz ar medijos izskanējušo informāciju izgaismojas tūlītēja nepieciešamība pēc plašas pacientu un sabiedrības informēšanas kampaņas, rūpīgi skaidrojot iespējas saņemt C hepatīta ārstēšanu Latvijā.
Līdz ar to C hepatīta pacientu apvienība jūlijā rīkos apaļā galda diskusiju, kurā piedalīties aicinās gan VM un tās pakļautības iestāžu pārstāvjus, gan mediķus, pacientus un medijus, lai kopā izvērtētu pirmos jaunās ārstēšanas sistēmas rezultātus un diskutētu par nākotnē veicamajiem darbiem. Diskusijā tiks skarts arī jautājums par to, kā nodrošināt pietiekamu informācijas pieejamību C hepatīta pacientiem par Latvijā pieejamo ārstēšanu, jautājums par uzticības tālruņa atjaunošanu un C hepatīta apkarošanas plāna izstrādi kopā ar Pasaules Veselības organizācijas ekspertiem.
Hepatīta pacientu apvienība aicina ikvienu atkārtoti vērsties pie infektologa un pārliecināties par ārstēšanas pieejamību Latvijā, pirms izlemt par labu riskam iegādāties nezināmas izcelsmes un neskaidras kvalitātes medikamentu ārpus ES.
Savukārt kā liecina atrodamā informācija Zāļu valsts aģentūras (ZVA) mājaslapā, ja pacients vēršas aptiekā ar recepti zālēm, kuras nav iekļautas Latvijas Zāļu reģistrā (nereģistrētas zāles) vai dažādu iemeslu dēļ netiek izplatītas Latvijā, kā arī gadījumos, kad reģistrā iekļautās zāles ārstniecības nodrošināšanai konkrētam pacientam izmantot nevar, aptiekai ir tiesības sagādāt šīs nereģistrētās zāles. Tās drīkst ievest no drošām lieltirgotavām tikai Latvijā likumīgi strādājoša zāļu lieltirgotava, pamatojoties uz ZVA izsniegtu atļauju. Tādējādi ir iespējama konkrētu zāļu izsekojamība, piegādes ķēdes dalībniekiem uzņemoties atbildību par piegādāto zāļu kvalitāti, un pacienti tiek pasargāti no nekvalitatīvu vai viltotu zāļu iegādes riska, kas var apdraudēt veselību un pat dzīvību.
Savukārt, ja zāles ir reģistrētas Eiropas centralizētajā reģistrācijas procedūrā, to reģistrācija ir spēkā visās ES dalībvalstīs un tās ir iekļautas Latvijas Zāļu reģistrā.
Jau ziņots, ka gadījumā, ja veselības aprūpes finansēšanai tiks piešķirti papildu 35 miljoni eiro, daļu VM plāno novirzīt arī C hepatīta ārstēšanai.
LETA