Augustā atļauts peldēties visās oficiālajās peldvietās
51 Latvijas oficiālajā peldvietā peldūdens kvalitāte atbilst prasībām un šomēnes peldēties tajās ir atļauts, pēc augusta sākumā veiktajām peldūdens kvalitātes pārbaudēm informē Veselības inspekcija (VI).
VI aicina iedzīvotājus īpaši izvērtēt peldvietas izvēli un tās ūdens kvalitāti, ja netiek izmantotas oficiālās peldvietas. Pirms peldēšanās jānovērtē, vai tuvumā neatrodas objekti, kas var ietekmēt peldūdens kvalitāti, tostarp celtniecības objekti, notekūdens caurules, kanalizācijas akas, ganības, kā arī intensīvi apsaimniekotas vai apdzīvotas vietas un rūpnīcas.
Tāpat pirms peldēšanās izvēlētajā ūdenstilpē īpaša uzmanība ir jāpievērš netipiskai ūdens krāsai un smaržai, virsmas aktīvajām vielām, atkritumiem ūdenī, kā arī zilaļģu masveida izplatībai.
Speciālisti vērš iedzīvotāju uzmanību, ka karstā laikā pastāv zilaļģu savairošanās risks, tomēr patlaban oficiālajās peldvietās zilaļģu klātbūtne nav konstatēta.
Saskaņā ar pašvaldības un atsevišķu iedzīvotāju sniegto informāciju zilaļģu savairošanās risks pastāv Daugavas piekrastē Salaspils novadā, kur iedzīvotāji izmanto neoficiālās peldēšanās vietas. Informācija reģionālajā presē liecina, ka zilaļģu masveida savairošanās jau novērota Ungura un Auciema ezerā Pārgaujas novadā, kur nav oficiālo peldvietu.
Iepriekšējos gados regulāra zilaļģu "ziedēšana" bija novērota arī vairākos Latgales ezeros, kur pašreiz nav oficiālu peldvietu.
Toksisko zilaļģu savairošanās ir viena no lielākajām stāvošo ūdeņu - ezeru un dīķu - problēmām karstā vasarā. Tomēr zilaļģes masveidā var parādīties arī lielo upju līčos, kur nav straumes. VI norāda, ka, zilaļģēm atmirstot, ūdenī var tikt izdalīti toksīni, kas peldētājiem var radīt dažādas ādas un gļotādu alerģiskas reakcijas un iekaisumu.
VI aicina, ka gadījumā, ja tiek novērotas minētās pazīmes, iedzīvotāji tiek aicināti šādā ūdenī nepeldēties un īpaši parūpēties, lai tajā nepeldas bērni. Tāpat nedrīkst pieļaut, ka mājdzīvnieki dzer ūdeni, kurā masveidā savairojušās zilaļģes, jo dzīvnieki ar ūdenī esošajiem toksīniem var saindēties un pat iet bojā.
Ar peldūdens monitoringa rezultātiem gan oficiālajās peldvietās, gan peldvietās, kuru pārbaudes nodrošina pašvaldības, iespējams iepazīties arī VI mājaslapā "www.vi.gov.lv".
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Fotos GOVBA