Atzīmēs Pasaules artrīta dienu
Projekts Fit for Work Latvijā tiek ieviest kopš šā gada marta, kad tika prezentēts The Work Foundation veiktais pētījums ES valstīs, kas apliecināja, ka muskulo-skeletālās sistēmas (MSS) slimību radītā ietekme uz valsts ekonomiku ir graujoša - to radītās izmaksas ir līdz 2% apmērā no IKP gadā. Latvijā tas ir līdz 254,5 miljoni latu gadā*.
Pasākuma laikā tiks diskutēts par projekta gaitā izstrādātajiem priekšlikumiem, kā mazināt milzīgās netiešās izmaksas valstij, ko rada muskulo-skeletālās sistēmas (MSS) slimības:
* kā veicināt darbaspēju saglabāšanu;
* kā uzlabot veselības aprūpes pieejamību pacientiem ar MSS slimībām;
* kā samazināt MSS slimību izraisīto invaliditāti un darba nespējas dienu skaitu, kā arī veicināt reintegrāciju darba tirgū.
Projekta Fit for Work darba grupas ir izstrādājušas ieteicamo pacientu plūsmas shēmu, lai panāktu to, ka muskulo-skeletālās sistēmas (MSS) slimnieku ārstēšana tiek uzsākta 16 nedēļu laikā. Tieši novēlota diagnostika un ārstēšana ļoti bieži ir iemesls tam, ka šīs slimības progresē tik strauji, ka cilvēki zaudē darbaspējas un iegūst invaliditāti. Kopš 2003.gada tieši šajā slimību grupā pirmo reizi piešķirtās invaliditātes gadījumu skaits ir pieaudzis turpat četras reizes! Tas liecina par nepieciešamību kardināli uzlabot diagnostiku un ārstēšanu.
Darba grupas, izpētot ārstēšanas pieejamību, izstradājušas arī priekšlikumus kā pārskatīt kvotu sistēmu ārstēšanas mērķu sasniegšanai. Jāatzīst, ka šobrīd uz atsevišķiem izmeklējumiem, kas precizē muskulo-skeletālās sistēmas slimības diagnozi, ir garas rindas vai arī par tiem ir jāmaksā. Inovatīvo medikamentu pieejamība Latvijā ir pēdējā vietā Eiropas Savienībā, t.sk. bioloģisko medikamentu pieejamība pieaugušajiem (nepieciešami reimatoīdā artrīta un spondilartropātiju ārstēšanai) ir aptuveni 5 reizes zemāka nekā Lietuvā un Igaunijā. Šie medikamenti smagākajos slimību gadījumos spēj apturēt slimības attīstību un cilvēks bieži var turpināt darba spējīgu dzīvi. Vienlaikus MSS slimības profilaksē daudz panākams arī bez papildu izmaksām no valsts. Projekta profilakses un rehabilitācijas darba grupa apkopojusi informāciju par dažādiem pasākumiem, ko veic atsevišķas valstiskās un nevalstiskās institūcijas un ierosina, kā apkopot esošo informāciju un padarīt to pieejamāku visiem, kas strādā ar MSS slimību profilaksi vai ir saskārušies ar kādu no šīm slimībām.
Projekta iniciators un pētījuma veicējs NVO The Work Foundation uzsver, ka Latvijā muskulo-skeletālās sistēmas slimībām ir jākļūst par politikas prioritāti, jo pieaugot pensionēšanās vecumam un nepieciešamībai pēc papildu darbaspēka, aizvien būtiskāks būs katra darbaspējīgā ieguldījums valsts ekonomikā.
"Latvijā, tāpat kā citās Eiropas valstīs, jāpanāk, lai tiktu veicināta un atbalstīta cilvēku ar invaliditāti atgriešanās darbā. Taču ilgtermiņa aprūpes nodrošināšanas sašķeltība starp veselības un labklājības sistēmām, negatīvi ietekmē sistēmisku pieeju un veicina noteiktu iedzīvotāju grupu diskrimināciju. Latvijai profilakse ir jāatzīst par investīciju nākotnē, kas ietaupīs veselības aprūpes izmaksas ilgtermiņā", atzīts pētījumā*.
Projekta Fit for Work galvenais uzdevums ir izstrādāt Nacionālo MSS plānu un panākt tā īstenošanu.
Projekts tiek ieviests visās ES valstīs, pārraudzību par projekta ieviešanu uzņēmusies Eiropas Parlamenta inciatīvas grupa, kurā darbojas arī deputāts no Latvijas Kārlis Šadurskis, kurš ir arī projekta Fit for Work Latvijā patrons.
Informāciju sAGATAVOJA Vita Savicka, Projekta "Fit for Work" koordinatore
Foto: Phovoir/ Scanpix