Arvien biežāk jāsniedz palīdzība cilvēkiem ar sadzīvē gūtiem apdegumiem
Kā aģentūrai LETA sacīja NMPD pārstāve Ilze Bukša, šo izsaukumu ir ārkārtīgi daudz un īpaši daudz smagu apdegumu gadījumu ir bērnu vidū. Turklāt arvien biežāk cietušie pēc palīdzības vēršas novēloti. "Ja apdegums ir plašāks par plaukstu un pirmā palīdzība nav sniegta pareizi, respektīvi, applaucētā vieta nav dzesēta zem tekoša auksta ūdens vismaz desmit minūtes, tālākā ārstēšanās kļūst ļoti sarežģīta," viņa uzsvēra.
Vakar NMPD mediķi palīdzējuši kādai 42 gadus vecai sievietei Rīgā, kura mājās ar karstu gludekli bija apdedzinājusi augšstilbu, bet pie mediķiem nebija vērsusies vairākas dienas. Vēl kāds 67 gadus vecs vīrietis vakar mājās, rīkojoties ar karstu ūdens trauku, guva rokas apdegumus.
Bez pieaugušajiem pagājušajā diennaktī jau atkal apdedzinājušies vairāki bērni. Rīgā gadu veca meitene guvusi roku apdegumus, noraujot no galda krūzi ar karstu tēju, bet Kurzemē līdzīgā veidā divi zēni - trīs un piecus gadus veci - applaucējušies ar karstu zupu. Savukārt Latgalē rokas ar karstu tēju applaucējis četrus gadus vecs zēns.
NMPD mediķi mudina iedzīvotājus būt piesardzīgākiem un atgādina - applaucēšanās vai apdedzināšanas gadījumā jārīkojas ātri. Apdeguma vietu ir nekavējoties jāatdzesē zem vēsa, bet ne ledaina, tekoša ūdens vismaz desmit minūtes. Ja apdegums vai applaucējums ir zem apģērba, drēbes nost raut nedrīkst, bet uz apģērba vai starp apģērbu un ādu jālej dzesējošs ūdens. Apģērbs uzmanīgi jānovelk dzesēšanas laikā.
Ja apdegums ir lielāks par plaukstu, jāsauc ātrā palīdzība, zvanot 113. Savukārt, gaidot mediķus, brūci nevajag ieziest ar smērēm vai pārsiet saviem spēkiem. Vienīgais izņēmums ir speciāla pretapdeguma pārsēja uzlikšana. Nekādā gadījumā uz brūces nedrīkst likt kāpostu lapas, skābo krējumu, eļļu vai ziedes un smēres, kas nav paredzētas apdegumu kopšanai.
Ja apdegums ir mazāks par plaukstu, NMPD mediķi aicina konsultēties ar ārstu. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt arī zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni "66016001".
Mediķi gan atgādina, ka sejas apdegumu gadījumā vienmēr jāizsauc ātrā palīdzība, jo ir iespējams arī elpceļu apdegums.
Rīga, 11.apr., LETA.
Foto: Pilseta24.lv