ASV regulators pārskata antibakteriālo ziepju efektivitāti un drošību
Foto: takot/Flickr
ASV Pārtikas un zāļu administrācija (FDA) gatavojas stingrāk kontrolēt antibakteriālo ziepju ražošanu un to reklāmās izteiktos apgalvojumus.
FDA norāda, ka ziepju ražotājiem būs jāpierāda apgalvojumi, ka antibakteriālās ziepes ir efektīvākas slimību un infekciju izplatības novēršanā nekā parastās ziepes.
Antibakteriālās ziepes un trauku mazgāšanas līdzekļi parasti satur triklozānu un triklokarbānu, "kas var radīt nevajadzīgu risku, ņemot vērā, ka to pozitīvā iedarbība nav pierādīta", teikts FDA paziņojumā.
No ASV tirgū pieejamajiem mazgāšanas līdzekļiem aptuveni 2000 produkti satur triklozānu, norāda FDA.
Triklozāns savu antibakteriālo īpašību dēļ tiek ļoti plaši lietots ne tikai zobu pastās vien, bet arī dezodorantos, ziepēs, krēmos, veļas un daudzos citos mazgāšanas līdzekļos.
ASV Vides aizsardzības aģentūra (EPA) triklozānu ir reģistrējusi kā indīgu pesticīdu (līdzeklis dažādu nevēlamu organismu iznīcināšanai), jo tas var radīt būtiskus zaudējumus gan cilvēka veselībai, gan videi.
Kaut arī tā iespaids uz cilvēku veselību nav pilnībā izpētīts, triklozāns ir hlorfenols, kas pieder to ķīmisko vielu grupai, kas tiek uzskatītas par kancerogēnām.
Tiek uzskatīts, ka triklozāns var radīt bojājumus aknās, nierēs, sirdī un plaušās, nelabvēlīgi iedarboties uz imūnsistēmu un graut hormonālo sistēmu organismā, kā arī veicināt mikroorganismu rezistenci pret antibiotikām.
Savukārt triklokarbāns dažos pētījumos saistīts ar endokrīnās sistēmas darbības traucējumiem.
"Jaunākie dati liecina, ka antibakteriālo ziepju ilgtermiņa lietošanas radītie riski pārsniedz iespējamos ieguvumus," sacīja FDA mikrobioloģe Kolīna Rodžersa.
Ziepju ražotājiem līdz 2014.gada beigām jāiesniedz savu produktu klīnisko izmēģinājumu rezultāti, un FDA galīgo lēmumu pieņems 2016.gadā.
Jaunās prasības neattiecas uz roku dezinficēšanas līdzekļiem, kā pamatā ir spirts, un slimnīcās izmantotajiem antibakteriālajiem produktiem.
Mazgāšanas līdzekļu tirgū gaidāmās izmaiņas, visdrīzāk, attieksies uz produktu marķējumu, nevis nozīmēs antibakteriālo produktu izņemšanu no ražošanas, skaidro FDA.
Triklozānam uzmanība pievērsta arī Eiropā, kaut arī tas nav aizliegts patēriņa produktos.
Eiropas Savienības (ES) zinātnieku komiteja 2009.gadā izsniedza rekomendācijas, ka triklozāna koncentrācija ziepēs un kosmētikā virs 0,3% "nav droša patērētāju lietošanai".