Ārstu biedrība rosina izmaiņas kompensējamo zāļu izsniegšanas kārtībā
Zāļu kompensācijas sistēmā ir jāveic grozījumi, paredzot visiem pacientiem vienādas tiesības uz valsts kompensāciju atbilstoši references jeb lētāko zāļu kompensācijas cenai, paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem norāda Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) speciālisti.
Pašreizējā zāļu kompensācijas sistēma sadala pacientus divās grupās, paredzot atšķirīgu zāļu iegādes izdevumu kompensēšanas kārtību, skaidro LĀB Farmācijas nodaļas vadītāja Inta Saprovska. Pacientam ar pirmo reizi diagnosticētu slimību tiek liegta iespēja izvēlēties dārgākus medikamentus, veicot piemaksu. Šī kārtība apgrūtina pacientam iespēju saņemt tieši viņam piemērotās nepieciešamās zāles un liek tās iegādāties par pilnu cenu, norāda speciāliste.
"Pacientiem jādod tiesības iegādāties arī dārgākas zāles, piemaksājot vienīgi starpību. Savukārt aptieku farmaceitiem vispirms būtu jāpiedāvā pacientam lētākais medikaments neatkarīgi no tā, vai ārsts receptē minējis zāļu vispārējo vai zīmola nosaukumu," uzskata LĀB.
Iepriekšminētā kārtība par lētāko zāļu izrakstīšanu stājās spēkā 2012.gadā. Tā Veselības ministrijā tika izstrādāta un apstiprināšanai iesniegta lielā steigā, paziņojumā norāda Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) prezidents Egils Einārs Jurševics. Pret šiem grozījumiem iebilda visi farmācijā iesaistītie - no ražotāja līdz pacientam, viņš uzsver.
"Šie noteikumi ir sevi izsmēluši un nav attaisnojami. Centieni visiem iespējamiem veidiem iegūt zemāku zāļu cenu samazina konkurenci, mazinoties zāļu ražotāju interesei par Latvijas farmācijas tirgu, un veicina ražotāju un zāļu aiziešanu no tirgus vai jaunu medikamentu nereģistrēšanu Latvijā. Tas veicina arī tā saukto paralēlo eksportu, kad zāles aizplūst uz citiem tirgiem," uzsver LPMA vadītājs.
Speciālisti norāda arī uz citu izmaiņu nepieciešamību zāļu kompensācijas sistēmā. Piemēram, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) pārstāvji uzskata, ka jānosaka ne tikai vienas references jeb lētākās zāles, bet vairākas, jo pašreizējā sistēma apdraud konkurenci un rada zāļu pieejamības risku pacientiem, ja lētākās zāles nav pieejamas.
Tāpat viņi norāda, ka kompensējamo zāļu cenu samazināšanas rezultātā ietaupītie līdzekļi netiek novirzīti jaunu, inovatīvu zāļu iekļaušanai kompensējamo zāļu sistēmā, tādējādi tiek kavēta virzība uz pacientu efektīvāku ārstēšanu un līdzmaksājumu mazināšanu.
Savukārt Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde uzskata, ka kompensējamo zāļu saraksts, cenas un apjomi būtu jāmaina ne biežāk kā reizi gadā, bet par zāļu iztrūkumu Veselības inspekcijai būtu jāziņo vairumtirgotājiem, nevis aptiekām.
Eksperti arī uzsver, ka jārisina jautājums par neizlietoto kompensējamo references zāļu aptieku uzkrājumu atgriešanas iespēju vairumtirgotājem. Tāpat pašreizējā sistēma būtu jāpārskata un jāpapildina ar nepieciešamām zālēm, kas tajā nav iekļautas, kā arī jāvienkāršo zāļu aizvietošanas procedūra aptiekās, viņi norāda.
LĀB sola neatstāt minētās problēmas bez ievērības. Tuvākajā laikā LĀB speciālisti sadarbībā ar citiem nozares ekspertiem meklēs tām efektīvākos risinājumus, aģentūrai LETA sacīja LĀB mediju projektu vadītāja Sendija Burka-Šaicanova. Viņa arī piebilda, ka Veselības ministrijā minētās problēmas jau vienreiz tikušas pārrunātas, tomēr dzirdīgas ausis nav izdevies sasniegt.
Foto: Edijs Pālens/LETA