Ar simbolisku akciju Latvijā pirmo reizi atzīmē Paliatīvās aprūpes dienu
Ar simbolisku pasākumu Vērmanes dārzā arī Latvijā šogad pirmo reizi tiek atzīmēta Pasaules Paliatīvās aprūpes diena. Šodien pie ieejas Vērmanes dārzā (iepretim Latviešu Biedrības namam, Merķeļa un Kr.Barona ielu stūris) Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības pārstāvji aicinās ikvienu cilvēku iesiet krāsainu lentīti īpašā Laba vēlējumu kokā, tādējādi paužot atbalstu gan smagi slimajiem pacientiem un viņu ģimenēm, gan arī paliatīvās aprūpes nozarei un kustībai kopumā.
Vēlāk viesnīcā Europa Royale Hotel, kas Bērnu paliatīvās aprūpes biedrībai (BPAB) bez maksas atvēlējusi telpas, notiks neliels pasākums biedrības aprūpes lokā esošajām ģimenēm.
Šīs dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību bērnu paliatīvās aprūpes tēmai, lai beidzot iekustinātu birokrātisko aparātu un izveidotu centralizētu, efektīvi funkcionējošu sistēmu šī pakalpojuma saņemšanai, jo patlaban daudzi smagi un nedziedināmi slimi bērni un viņu ģimenes Latvijā nesaņem kvalificētu paliatīvās aprūpes pakalpojumu.
Arī Pasaules paliatīvās aprūpes alianse, atzīmējot šo dienu aicina visās valstīs paliatīvo aprūpi iekļaut nacionālās veselības aprūpes programmās un padarīt to pieejamu, kā arī izveidot un uzlabot paliatīvās aprūpes centrus visā pasaulē.
Katru gadu miljoniem cilvēku visā pasaulē dzīvo ar neārstējamām slimībām, sāpēm un ciešanām, tostarp arī bērni. Pērn Latvijā Bērnu paliatīvās aprūpes dienests slimnīcā konsultēja 254 ģimenes, bet BPAB mājas aprūpē regulāri atradās 69 ģimenes (tikai Rīgā un Rīgas rajonā).
Paliatīvā aprūpe nozīmē kompleksu pieeju – ne tikai medicīnisku palīdzību un slimības simptomu kontroli, bet arī sociālu un garīgu aprūpi, kas jo īpaši svarīga ir tad, ja pacients ir bērns.
Lai gan smagi un nedziedināmi slimi bērni ir visā Latvijā, patlaban kvalificētu paliatīvās aprūpes pakalpojumu iespējams saņemt tikai atsevišķās vietās – Rīgā, kur darbojas Bērnu paliatīvās aprūpes dienests (Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā) un Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība, kā arī Ventspilī, kur strādā bērnu paliatīvās aprūpes mobilā komanda. Biedrība to izveidojusi un apmācījusi Eiropas Kopienas iniciatīvas EQUAL projekta ietvaros*.
"Latvijā bērnu paliatīvā aprūpe kā pakalpojums patlaban netiek centralizēti nodrošināts un apmaksāts. Esam pa vidu starp divām ministrijām – Labklājības un Veselības ministriju. Viena apmaksā psihologa un sociālā darbinieka pakalpojumu, otra- medicīniskā personāla darbu. Garīgās aprūpes pakalpojums pieejams tikai Rīgas un Rīgas rajona iedzīvotājiem, patlaban to projekta ietvaros apmaksā Rīgas Dome. Biedrības mērķis ir nodrošināt paliatīvās aprūpes pieejamību visā Latvijā, jo tas nav humāni – ļaut šiem bērniem nomirt ciešanās, nesniedzot garīgu un sociālu atbalstu viņiem un viņu ģimenēm," norāda BPAB vadītāja un Bērnu paliatīvās aprūpes dienesta vadītāja dr. Anda Jansone.
BPAB patlaban iestājusies par to, lai beidzot sakārtotu likumdošanas bāzi un finanšu plūsmu, un šis ārkārtīgi būtiskais pakalpojums tiktu nodrošināts vajadzīgajā apjomā un kvalitātē. Eiropas Kopienas iniciatīvas EQUAL projekta ietvaros ir apzināta situācija un ģimeņu nepieciešamība pēc šāda pakalpojuma, kā arī izstrādāta dokumentācija, lai beidzot izveidotu bērnu paliatīvās aprūpes sistēmu Latvijā. Pēc vairākkārtējiem BPAB lūgumiem Saeimā un citās atbildīgajās institūcijās, Veselības ministrijā beidzot ir izveidota darba grupa, kas nodarbosies ar juridiskās bāzes radīšanu, lai ieviestu šo pakalpojumu.
"Te jau nav runa tikai par dažiem desmitiem vai simtiem slimu bērniņu. Katram no viņiem ir vecāki, brāļi, māsas un citi tuvinieki, kurus ietekmē bērna slimība un galu galā arī viņa nāve. Paliatīvā aprūpe nozīmē arī darbu ar šīm ģimenēm, lai sniegtu tām atbalstu sērošanas periodā un palīdzētu atkal atgriezties normālā ikdienas ritmā," skaidro BPAB kapelāne Aina Briede. Viņa norāda, ka paliatīvā aprūpe nav palīdzība kādam, kas mirst, tā ir palīdzība dzīvi nodzīvot pēc iespējas komfortablāk, sadzīvojot ar slimību. "Paliatīvās aprūpes būtība ir dzīves pievienošana dienām, nevis dienu pievienošana dzīvei," saka Aina Briede.
Paliatīvās aprūpes diena pasaulē
Pasaulē ir aptuveni 33 miljoni cilvēku, kuri mirst un kuriem ir nepieciešama paliatīvā aprūpe. Nāve ietekmē arī ģimenes locekļus, tādējādi iesaistīto cilvēku skaits patiesībā ir divas un pat trīs reizes lielāks.
Katru gadu miljoniem cilvēku dzīvo ar neārstējamām slimībām, sāpēm un ciešanām, nesagaidot iespēju saņemt pieeju aprūpei, kāda viņiem ir nepieciešama. Tas ir iemesls, kas aizkustina gandrīz ikvienu uz planētas – mēs gribētu lai tāpat kā mūsu dzīves, tā arī visu mums mīļo cilvēku dzīves beigtos mierīgi un komfortabli.
Paliatīvās aprūpes diena ir reize, kad tiek svinēta un atbalstīta paliatīvā aprūpe visā pasaulē. Šī diena ir domāta visiem , kuriem tas rūp, un visiem, kuri ir saistīti ar paliatīvo aprūpi jebkurā vietā pasaulē. Šī diena nav piesaistīta nevienai organizācijai. Tās mērķi:
Dalīties paliatīvās aprūpes nozares profesionāļu vīzijā par paliatīvo aprūpi visā pasaulē, radot iespēju runāt par paliatīvās aprūpes iespējām.
Palielināt sapratni par vajadzībām – medicīniskajām, sociālajām, praktiskajām, garīgajām – cilvēkiem ar galējām diagnozēm un viņu ģimenēm.
Palielināt attīstības un atbalsta fondus paliatīvās aprūpes servisam visā pasaulē.
Tiesības beigt savu dzīvi atbilstošā aprūpē ir visu pasaules cilvēku tiesības.
Nedziedināma slimība var piemeklēt jebkurā vecumā, taču īpaši jūtīgi sabiedrība uztver faktu, ka šāda slimība piemeklē bērnus.
Bērniem ir nepieciešama speciālā paliatīvā aprūpe, un vēl jo projām ir nepieciešama arī izglītība un rotaļas.
Bērni ar dzīvildzi ierobežojošu slimību turpina attīstīties psihiski un emocionāli, kā arī palielinās viņu vēlme visu izzināt, kas tieši ietekmē viņu komunicēšanās spējas un iespēju apzināties viņu slimību un nāvi.
Rūpes par bērniem ietekmē visu ģimeni.
Par bērnu paliatīvo aprūpi Latvijā
Bērnu paliatīvā aprūpe Latvijā tika izveidota deviņdesmito gadu sākumā. Par atbalsta sniegšanu rūpējas bērnu paliatīvās aprūpes profesionāļi: medicīnas darbinieki, psihologi, sociālie darbinieki un kapelāni no Paliatīvās aprūpes Dienesta (atrodas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā) un Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības. Ģimenei ilgstoši atrodoties paaugstinātā emocionālā spriedzē, ko izraisa neizārstējami slimā bērna aprūpe, psihosociāls un garīgs atbalsts ir īpaši nepieciešams.
2006. gadā Bērnu paliatīvās aprūpes dienests slimnīcā konsultēja un aprūpēja 254 ģimenes, bet mājas aprūpē atradās 69 ģimenes
Pasaules paliatīvās aprūpes alianses aicinājums valstu valdībām Paliatīvās aprūpes dienā:
visās valstīs paliatīvo aprūpi iekļaut nacionālās veselības aprūpes programmās un padarīt to pieejamu;
izveidot un uzlabot paliatīvās aprūpes centrus visā pasaulē;
padarīt pieejamas zāles sāpju mazināšanai un simptomu kontrolei;
palielināt paliatīvās aprūpes iespējas maznodrošinātājās valstīs, īpaši lauku apgabalos, kā arī apzināt kritiskās grupas visā pasaulē, tādas kā pensionāri, bezpajumtnieki un cilvēki ar speciālajām vajadzībām;
iesaistīt paliatīvo aprūpi profesionālās izglītības programmās.
* pilns projekta nosaukums: Eiropas Kopienas iniciatīvas EQUAL projekts "Psihosociāla, medicīniska un garīga atbalsta sistēmas neizārstējami slimam bērnam un viņa ģimenei pirms un pēc bērna nāves, lai palīdzētu līdzsvarot ģimenes un darba dzīvi, reintegrējoties sabiedrībā un darba tirgū
Papildus informācijai
Dr. Anda Jansone - 29420410 Bērnu paliatīvās aprūpes Dienesta vadītāja Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības vadītāja |
Aina Bride – 28375039 Bērnu paliatīvās aprūpes biedrības kapelāne |
Linda Štokmane- 29275435 Linda.Stokmane@ka.lv Projekta koordinatore, BPAB pārstāve
|
Interneta resursi - http://www.worldday.org |
Pasākums tiek rīkots Eiropas kopienas iniciatīvas EQUALprogrammas projekta ietvaros.