Ar jauno sistēmu izdevies zālēm mazināt cenas
No šodienas pirmreizējiem pacientiem, kuriem pienākas valsts kompensējamie medikamenti, aptiekā jāizsniedz vienas lētākās zāles. Raizes gan ir ne tik daudz par grozījumu būtību, kā par izpildījumu, vai lieltirgotavas varēs operatīvi sagādāt šīs vienas lētākās zāles, kad pacients ieradīsies ar recepti. Lieltirgotavas gan sakās būt gana gatavas, bet daudz kas esot atkarīgs no ražotāja.
Jaunās kārtības būtība ir šāda: pirmreizējiem pacientiem, kuriem no šā gada konstatēta diagnoze, kuras ārstēšanā pilnībā vai daļēji zāles apmaksā valsts kompensēšanas sistēmā, izsniedz lētākās zāles, laikrakstam "Diena" norāda Nacionālais veselības dienests (NVD).
No 1.februāra katrā zāļu grupā ir tikai vienas valsts apmaksātās lētākās zāles, ko apmaksā pirmreizējiem pacientiem, taču no 1. anvāra lētākās zāles vēl bija vairākas. Ja pacients vēlas citas - dārgākas zāles, tad viņam nevis jāpiemaksā starpība starp izrakstīto dārgāko zāļu cenu un lētāko zāļu cenu, kā bija iepriekš, bet gan jāmaksā pilna summa. Pacientiem, kuriem jau ir noteikta diagnoze un nozīmētas kompensējamās zāles, nekas nemainīsies - viņi varēs turpināt lietot tās pašas zāles. Mainīties gan varētu cenas - vismaz daļai zāļu tās būs zemākas. Veselības ministrija (VM) priecājas, ka, ieviešot jauno sistēmu, izdevies ieekonomēt 1,7 miljonus latu valsts naudas no zāļu cenu samazinājuma. Tiesa, tāpat kā iepriekš jauno sistēmu kritizēja pacientu organizācijas, farmaceitu un ražotāju pārstāvji, arī tagad viņi saka - te būs vēl jāsaskaras ar virkni neērtību un neskaidrību.
Pērn VM vēstīja, ka 2010.gadā pacienti pārmaksājuši par zālēm deviņus miljonus latu - proti, izvēlējušies dārgākas zāles par references zāļu cenu. Tāpēc VM akcentē, ka ieguvumi no cenu samazināšanas būs gan pacientiem, gan valstij.
Lai paņemtu "pīrāgu" - tās prece kļūtu par vienīgo valsts kompensēto, pašu lētāko medikamentu, farmācijas firmas bija spiestas sacensties diezgan sīvā cīņā un nolaist zāļu cenas. Ja kādām zālēm bija vienādas zemākās cenas, tad NVD atkārtoti lūdza firmām cenas samazināt. NVD rēķina - vairāk nekā 600 zālēm, kas ir aptuveni puse no visām kompensējamajām zālēm, tagad ir zemākas cenas. Samazinājums cenām ir no 1% līdz pat 37,5%, raksta laikraksts "Diena".
Pirmās izmaiņas pacientus gan skāra jau šā gada 1.janvārī - ārstiem, pirmoreiz pacientam izrakstot kompensējamās zāles, receptēs jāraksta vispārējais jeb starptautiskais nosaukums, nevis konkrētu zāļu nosaukums. No 1.februāra izmaiņas ir kompensējamo zāļu cenās un tajā, ka līdzvērtīgas efektivitātes zāļu grupās ir tikai viens lētākais medikaments.
"Šīs zāles mums prasīja jau agrāk, nu nav tās lieltirgotavās," ar pirkstu jaunajā zāļu sarakstā iebiksta aptiekāre kādā Rīgas aptiekā. Problēma tā, ka kopš 1.februāra šīs zāles noteiktas par lētākajām. Viņa saka - ja rīt pacients prasīs, šaubos, vai izdosies uzreiz sagādāt. Aptiekai krājumos visu šo kompensējamo zāļu A saraksta lētāko zāļu klāsts, kas nav bijis mēneša laikā aptiekā pieprasīts, nebūs jāglabā, bet gan to jāspēj operatīvi sagādāt - 12 darba stundās pilsētā un 24 stundās ārpus pilsētām. Dzirciema aptiekas vadītāja Sigita Čulkstena ir optimistiska: "Mērķis ir cēls, pacientam ir jādod iespēja saņemt lētākas zāles." Arī viņa pieļauj, ka atsevišķās situācijās varot būt, ka lieltirgotavā zāļu nav uz vietas. "Zvanīšu visiem pēc kārtas, gan jau atrisināsim," viņa saka laikrakstam "Diena".
Foto: Fotolia
Komentāri
-
taas leetaas taapat nebuus labaaks, lai jau staasta, ka neatsskkiras, bet kaapeec tad vajag lai dzeram leetaakaas?
-
taas leetaas taapat nebuus labaaks, lai jau staasta, ka neatsskkiras, bet kaapeec tad vajag lai dzeram leetaakaas?