Aptieku Attīstības biedrība: iedzīvotājus mulsina sarežģītā kompensējamo medikamentu sistēma
Martā Euroaptiekas tīkla klientu vidū veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 900 cilvēki no visiem Latvijas reģioniem, tika secināts secināts, ka absolūtais vairākums jeb 79% aptaujāto neredz uzlabojumus kompensācijas sistēmā un līdz galam neizprot cenu veidošanas principu medikamentiem. Vienlaikus tikai katrs desmitais kompensējamo medikamentu lietotājs pats seko līdzi izmaiņām likumdošanā, pārējie uzzina par tām no farmaceita aptiekā.
Nereti sabiedrības sliktās informētības dēļ starp pircēju un farmaceitu veidojas konflikta situācijas. "Izmaiņas kompensējamo medikamentu sarakstā notiek ik pusgadu. Mēdz mainīties ne tikai nosaukumi, bet arī cenas. Pieņemot to, ka hroniski slimiem cilvēkiem ārsts izraksta zāles vairākiem mēnešiem, farmaceiti bieži vien saskaras ar klientu pretenzijām par cenu paaugstinājumu vai medikamenta neesamību aptiekā", uzsver Inga Zemdega - Grāpe, AAB valdes priekšsēdētāja.
AAB atgādina, ka Latvijā pašlaik darbojas četras kompensācijas likmes zālēm – 25, 50, 75 un 100%. "Konflikta risks starp aptieku un klientu pastāv gadījumā, ja ārsts izraksta recepti ar konkrēta medikamenta nosaukumu, kas nav lētākais kompensācijas sarakstā. Šajā gadījumā klientam aptiekā ir jāpiemaksā starpība starp lētāko un ārsta izrakstīto. Apmērām pusē gadījumu klients nesaprot, kāpēc viņam jāsedz lielāka cenu starpība nekā rakstīts receptē – atzīmēja Inga Zemdega – Grāpe. Vēl viena situācija – ārsts izrakstījis recepti pacientam, kas jau lietojis līdzīgas iedarbības medikamentus ar aktīvo vielu (INN) tāpēc farmaceits drīkst izsniegt tikai vienu konkrētu medikamentu, pretējā gadījumā pacientam jāmaksā pilna medikamenta cena. Visa sistēma ir tik sarežģīta, ka cilvēkiem sāk šķist, ka viņus krāpj."
AAB lūdz Veselības ministriju (VM) savlaicīgi informēt sabiedrību par gaidāmajām izmaiņām kompensācijas sistēmā, jo tā ir pārāk jūtīga tēma medikamentu patērētājiem. Tajā pat laikā AAB atgādina, ka nesen notikušajā nozaru profesionāļu konferencē "Kompensējamie medikamenti 2013-2020" tika izstrādāti priekšlikumi kompensācijas sistēmas uzlabošanai esošā budžeta ietvaros. "Mēs aicinām VM rūpīgi izvērtēt nozaru profesionāļu ieteikumus un nekavējoties veikt izmaiņas esošajā medikamentu iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā, kas daļēji atrisinās augstākminēts problēmas," atzīmē Inga Zemdega - Grāpe.
Neskatoties uz to, AAB atzinīgi vērtē VM centienus saņemt no Valdības papildfinansējumu kompensācijas sistēmai. "Jau vairākus gadus kompensējamo zāļu budžets tiek veidots ar deficītu. 2012.gadā deficītu daļēji (2 mlj. latu) sedza ražotāji. Šogad viņi atteicās to darīt. Ierēdņiem jāsaprot, ka deficīta kompensācijas budžeta veidošana ir ceļš uz nekurieni, jo tas grauj Latvijas sabiedrības veselību," norāda Inga Zemdega – Grāpe.
Informāciju sagatavoja Inga Zemdega-Grāpe, AAB priekšsēdētāja
Foto: Reuters/ Scanpix
Komentāri
-
Mani kā apmeklētāju aptiekā mulsina it viss, ne tikai kompensējamo medikamentu sistēma!
-
Mani kā apmeklētāju aptiekā mulsina it viss, ne tikai kompensējamo medikamentu sistēma!
-
Mani kā apmeklētāju aptiekā mulsina it viss, ne tikai kompensējamo medikamentu sistēma!
-
Mani kā apmeklētāju aptiekā mulsina it viss, ne tikai kompensējamo medikamentu sistēma!