Aptauja: 35% ir visai aptuvens priekšstats par to, kas ir cukura diabēts
Kā liecina pēdējie dati ar cukura diabētu Latvijā slimo gandrīz 130 000 iedzīvotāju. Cukura diabēts ir trešajā vietā saslimšanas gadījuma skaita ziņā pēc sirds un asinsvadu saslimšanām un onkoloģijas slimībām. Tomēr neraugoties uz faktu, ka ikvienam iedzīvotājam vecumā līdz 45 gadiem vismaz reizi trīs gados ir jāpārbauda cukura līmenis asinīs, liela iedzīvotāju daļa to nedara un viņiem ir visai virspusējs priekšstats par cukura diabētu, tā riska faktoriem un iespējamām sekām.
Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati ik gadu pasaulē gandrīz 4 miljonu iedzīvotāju nāve saistīta ar cukura diabētu, kas ir tikpat cik katru gadu mirst cilvēku no HIV/Aids saslimšanām.
"Pēdējos gados dramatiski pieaug gan pieaugušo, gan arī bērnu saslimstība arī ar 2. tipa diabētu, kuru līdz šim uzskatīja tikai par gados vecāku cilvēku slimību. Tas liek secināt, ka cukura diabēts ir arī nepareiza dzīvesveida slimība. Svarīgi arī atzīmēt, ka cukura diabēta slimnieki divreiz biežāk slimo ar sirds un asinsvadu slimībām, kas ir saistīts ar paaugstinātu asinsspiedienu, tauku vielmaiņas traucējumiem un centrālo aptaukošanos. Tādējādi ne tikai Latvijas, bet arī pasaules statistika kļūst arvien dramatiskāka. Palielinoties cukura diabēta slimnieku skaitam, palielinās arī sirds un asinsvadu saslimšanas gadījumi, šīs abas slimības savstarpēji korelē", informē Līga Ārente, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas "Gaiļezers" Endokrinoloģijas nodaļas virsmāsa, Diabēta aprūpes māsu apvienības prezidente.
Pasaules Diabēta dienas ietvaros, kas 14.novembrī notika t/c Domina, tika aptaujāti respondenti ar mērķi noskaidrot iedzīvotāju zināšanas par cukura diabētu. Kā liecina aptaujas rezultāti 35% tikai apmēram zina, kas ir diabēts. Respondenti zina, ka cukura diabēta gadījumā ir paaugstināts cukura līmenis asinīs un, ka ir jāinjicē insulīns. Savukārt 5% nezina un viņus arī neinteresē, kas ir šī saslimšana.
Kā liecina Euroaptiekas veiktā aptauja 44% respondentu ir veikuši cukura līmeņa pārbaudi asinīs un zina tā līmeni, savukārt 48% zina un var nosaukt kāds ir "normāls" cukura līmenis asinīs. Pasaules Diabēta Dienā paralēli respondentu aptaujai 11 Euroaptieka aptiekās tika veikti cukura mērījumi: Rīgā, Jūrmalā, Salaspilī, Daugavpilī, Rēzeknē un Ventspilī. Kopā cukura līmenis tika izmērīts vairāk kā 700 cilvēkiem. Jāatzīst, ka bija arī gadījumi, kad tika konstatēts paaugstināts cukura līmenis asinīs cilvēkiem, kuriem līdz šim ar šo problēmu nebija nācies saskarties. Viņiem tika rekomendēts vērsties pie sava ģimenes ārsta.
"Šis bija pirmais gads, kad Pasaules Diabēta dienu laikā pasākumus veicām kopā ar Latvijas Diabēta federāciju, lai gan sadarbojušies esam arī līdz šim. Pasaules Diabēta dienu pasākumu apmeklētājiem stāstījām par saslimšanas riska faktoriem un veselīgu dzīvesveidu - uzturu un fiziskajām aktivitātēm, kas šos riskus samazina. Ja kaut daļa no apmeklētājiem, kuriem tika kontstatēts paausgtināts cukura līmenis, dosies pie saviem ģimenes ārsta un pasākumu apmeklētāji izvērtēs savu dzīvesveidu, mēs varēsim uzskatīt, ka arī Euuroaptieka ir devusi savu ieguldījumu cīņai ar vienu no nopietnākajām saslimšanām pasaulē", atzina Dagnija Veidemane, SIA Euroaptieka mārketinga vadītāja.
Astoņpadsmit Euroaptiekās, apmeklētājiem bez maksas ir arī pieejams žurnāls diabēta pacientiem Saule", kurš ir gan latviešu, gan krievu valodās, kurā var gūt dažādu, vērtīgu informāciju par cukura diabētu.
Informāciju sagatavoja Inese Lukaševska, SIA "Euroaptieka" sabiedrisko attiecību konsultante.