Administratīvo slogu veselības aprūpes pakalpojumu jomā mazinās ar 30 pasākumiem
Valdība šodien atbalstīja pasākumu plānu administratīvā sloga mazināšanai un administratīvo procedūru vienkāršošanai veselības aprūpes pakalpojumu jomā, nosakot Veselības ministriju par atbildīgo pasākumu īstenošanā.
Valsts kancelejas plāns paredz īstenot 30 dažādus pasākumus, lai šo mērķi sasniegtu. Tie galvenokārt ir grozījumi normatīvajos tiesību aktos, informācijas sniegšanas un izpratnes veicināšana par normatīvo aktu prasībām, e-veselības, e-receptes sistēmas veicināšana, procedūru savstarpēja saskaņošana, kā arī uzraugošo un kontrolējošo institūciju darbības uzlabošana.
Plānā ir noteikts, ka līdz nākamā gada 1.jūlijam ir jāatvieglo ārstniecības personas reģistrācijas apliecības izsniegšanas kārtība, ir jāsaīsina ārstniecības personu pirmreizējās reģistrācijas procedūru ilgums. Nolūkā mazināt zināšanu trūkumu un sekmēt ārstniecības personu informētību par aktualitātēm ārstniecības iestādēm izvirzītajās prasībās plānots šo informāciju izplatīt ar šajā nozarē strādājošo profesionālo organizāciju palīdzību. Līdz nākamā gada 1.jūlijam rosina izvērtēt vides pieejamības prasības, rast iespēju tās mīkstināt.
Tāpat plānā uzdots izvērtēt iespēju samazināt vakcīnu pasūtīšanas un piegādes ķēdi, kurā patlaban ir iesaistītas vairākas institūcijas, līdz ar to sistēma ir ļoti sarežģīta un prasa precīzu iesaistīto pušu sadarbību. Ja kādā no ķēdes posmiem dažādu iemeslu dēļ notiek aizkavēšanās, pastāv reāls risks, ka ģimenes ārstu praksēm kā vakcinācijas iestādēm pasūtītās vakcīnas netiek piegādātas laikā un pacients nesaņem attiecīgo veselības aprūpes pakalpojumu.
Valdība arī uzdeva Veselības ministrijai sagatavot un līdz 2014.gada 1.novembrim iesniegt Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par plāna īstenošanu. Veselības ministrija ir noteikta kā atbildīgā par šī plāna īstenošanu, savukārt kā kontrolējošā institūcija ir noteikta Valsts kanceleja. Nepieciešams arī paaugstināt ārstniecības personu kompetenci vakcīnu pasūtīšanas un plānošanas jomā.
Uzdots arī izvērtēt prasības zāļu uzglabāšanas, lietošanas uz izsniegšanas kārtībai tieši ģimenes ārstu praksēm. Kā norādīts ziņojumā, patlaban visām ārstniecības iestādēm ir izvirzītas vienotas prasības zāļu uzglabāšanā, lietošanā un iznīcināšanas kārtībā. Jāizvērtē prasības tieši ģimenes ārstu praksēm, kuru darbība atšķiras no tādām ārstniecības iestādēm kā veselības centri un stacionāri.
Līdz nākamā gada 1.jūlijam ir jāizvērtē iespēja normatīvajā regulējumā paredzēt, ka īpašās receptes kompensējamajiem medikamentiem arī var būt vairākkārt izmantojamās receptes un to derīguma termiņš var tikt pagarināts līdz 90 dienām, ja pirmais pirkums par zālēm ārstēšanās kursam 3 mēnešiem ir veikts receptes derīguma termiņa - 30 dienu - laikā.
Paredzēts, ka šie pasākumi ir jāīsteno par jau piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.
Ingrīda Circene Foto: Edijs Pālens/LETA