medicine.lv skaitļos

Lietotāji online109
Aktīvie uzņēmumi12815
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
7 izplatītākie epilepsijas riska faktori : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

7 izplatītākie epilepsijas riska faktori

Epilepsija ir smadzeņu darbības traucējumi, ko raksturo spontānas lēkmes, kas laika gaitā atkārtojas. Tā ir ceturtā visbiežāk sastopamā neiroloģiskā saslimšana – no tās cieš aptuveni 65 miljoni cilvēku visā pasaulē. Diemžēl joprojām nav skaidri noteiktu iemeslu epilepsijas attīstībai, taču pastāv vairāki riska faktori, kas var palielināt cilvēka iespēju ar to saslimt.

1. Ģimenes slimību vēsture

Ja dzimtā jau ir bijuši epilepsijas slimnieki, tas palielina cilvēka iespēju sasirgt ar šo slimību, taču tas ir atkarīgs no konkrētā epilepsijas veida. Piemēram, juvenilā miokloniskā epilepsija var būt iedzimta, taču ne epilepsija, kuru izraisījusi galvas trauma vai lēkme.

2. Galvas trauma

Banner 280x280

Smagas galvas traumas ir viens no galvenajiem epilepsijas riska faktoriem. Lēkmes var rasties jau uzreiz pēc traumas, taču dažos gadījumos tās parādās tikai vairākus gadus pēc notikušās nelaimes.

3. Insults

Insults izraisa rētas audu veidošanos, kas var traucēt smadzeņu darbību un izraisīt krampjus. Vislielākais risks pastāv 30 dienas pēc insulta. Aptuveni 5% no cilvēkiem, kuriem bijis insults, piedzīvos arī epilepsijas lēkmi.

4. Toksīni

Pastāv daudzi dažādi toksīni, kas var palielināt epilepsijas rašanās risku. Piemēram, dažas recepšu zāles var izraisīt krampjus pēkšņas pārtraukšanas vai pārdozēšanas gadījumā. Tajā skaitā ietilpst antidepresanti, neiroleptiskie līdzekļi, penicilīns, litijs. Arī narkotikas un alkohols var palielināt lēkmju rašanās risku.

5. Nervu sistēmas slimības

Dažas nervu sistēmas saslimšanas, piemēram, Alcheimera slimība,  Kreicfelda-Jakoba slimība, neirofibromatoze, fenilketonūrija un tuberozā skleroze var izraisīt arī epilepsiju.

Alcheimera slimības gadījumā epilepsijas lēkmes parasti rodas vēlīnā slimības stadijā. Tās rodas 10 – 22 % no Alcheimera slimības pacientiem.

6. Vielmaiņas traucējumi

Vēl viens riska faktors ir veselības traucējumi, kas izmaina vielmaiņas procesus un vielas organismā, piemēram, elektrolītu līdzsvara traucējumi, ko izraisa nātrija, kalcija vai magnija līmeņu izmaiņas.

Tāpat risku palielina arī hipoglikēmija (pazemināts cukura līmenis asinīs), hiperglikēmija (paaugstināts cukura līmenis asinīs), kā arī hipoksija, kas noved pie nepietiekama skābekļa daudzuma smadzenēs.

7. Citi riska faktori

Smadzeņu vai nervu sistēmas infekcijas, piemēram, abscess, meningīts vai encefalīts arī palielina epilepsijas risku, tāpat arī smadzeņu audzēji.

To var veicināt arī attīstības problēmas, piemēram, ja bērns ir piedzimis neierasti mazs vai ar smadzeņu patoloģijām. Lai arī tas notiek reti, bērniem no dzimšanas līdz piecu gadu vecumam ir risks saslimt ar epilepsiju arī paaugstinātas ķermeņa temperatūras dēļ.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...