medicine.lv skaitļos

Lietotāji online50
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Par kontracepciju – no senatnes līdz mūsdienām - 50.gads - 1402.gads : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Par kontracepciju – no senatnes līdz mūsdienām - 50.gads - 1402.gads

Cilvēces centieni dzimstības ierobežošanā nav jauno laiku untums. Meklējumi šajā jomā sākušies jau neatminamā pagātnē. Turpinām iepriekšējā numurā sākto publikāciju.

50. gads - Māņticības un amuletu spēks Romas impērijā

Mūsu ēras pirmajā gadsimtā tapušās grieķu ārsta Pedānija Dioskorīda teorijas jūtami ietekmēja māņticība. Viņš sievietēm, kuras vēlas izvairīties no grūtniecības, ieteica ieziesties ar menstruālām asinīm, pārkāpt tām pāri un nēsāt no asparāga gatavotu amuletu.

Ņemot vērā, ka grieķi un romieši vīrišķo vītolu dzimtas koku saistīja ar neauglību, Dioskorīds kā kontracepcijas līdzekli ieteica arī vītola lapu pulveri. Dažādu vītolu dzimtas koku lapas un mizu kā zāles lietoja jau Senajā Ēģiptē. Drudža mazināšanai tās turpināja izmantot līdz 19. gadsimtam, kad pirmo reizi no vītola mizas ieguva salicīnu. Mūsdienās salicilskābi, ko gatavo no salicīna, izmanto kā nozīmīgu izejvielu zālēm pret reimatismu, sāpēm un drudzi.

Banner 280x280

Romiešu domātājs Plīnijs Vecākais ieteica nēsāt īpašus neauglību izraisošus amuletus. Divus nelielus Phalangium opilio sugas zirnekļus ietina briežādā un pirms saullēkta aplika ap sievietes kaklu.

Rīgas Stradiņa universitātes asociētās profesores farmācijas doktores Vijas Eniņas komentārs

Vītola lapu pulveris
Taisnība, ka vīrišķais vītolu dzimtas koks saistīts ar neauglību – vīrišķie ziedi ir tikai putekšņu veidotāji. Šiem kokiem augļu nevar būt, bet tāpēc vien vītola lapu pulveris par kontracepcijas līdzekli noderēt nevar. Protams, vītola miza un lapas tika un arī vēl pašlaik tiek izmantotas kā pretiekaisuma, temperatūru pazeminošs, antireimatisks, pretsāpju līdzeklis, pateicoties to sastāvā esošajiem fenolglikozīdiem (sali-cīnam, salikortīnam un citiem), arī miecvielām, flavonoīdiem, organiskajām skābēm. Jāpiebilst, ka mūsdienās salicilskābi no salicīna neiegūst, to sintezē. Salicīnam organismā šķeļoties, veidojas salicilskābe, kas, liecina pētījumi, mazina prostaglandīnu veidošanos, vājina asinsreci un tādējādi palielina asiņošanas risku. Bet ar kontracepciju tam nav saistības.

100. gads - Ginekoloģijas dzimšana

Mūsu ēras 2. gadsimtā Romā praktizēja slavens senās pasaules ārsts ginekologs Efezas Sorāns, kurš ir zinātniskās ginekoloģijas un dzemdniecības pamatlicējs. Viņš izstrādāja vairāk nekā trīsdesmit dažādu vielu kombināciju pret apaugļošanos.

Efezas Sorāns uzsvēra, ka abortu drīkst veikt tikai tad, ja apdraudēta mātes dzīvība. Visos citos gadījumos viņš ieteica lietot profilaktiskus līdzekļus jeb kontracepciju.

Sorāns bija arī pirmais, kurš aicināja atturēties no dzimumattiecībām tieši pirms un pēc menstruācijām. Tagad zinām, ka tas nevarēja būt īpaši noderīgi, taču liecina, ka Sorāns bija atklājis sakarību starp auglību un sievietes periodisko ciklu.

350. gads - Cīņa pret māņticību

Bizantijas impērijas agrīnajā periodā kontracepcijai savos darbos nedaudz pievērsās grieķu ārsts Oribāzijs.

Viņš minēja vītola lapu, papardes sakneņu un kāpostu ziedu tējas dzeršanu, no hedisārijas (Hedysarum) gatavotas ziedes uzklāšanu uz dzimumlocekļa, kā arī no kāpostu ziediem un vainadzīšu (Coronilla) sēklām gatavotu pesāriju lietošanu.

Oribāzijs norādīja uz sulu neefektivitāti pretapaugļošanās nolūkos un veica aizrautīgu cīņu pret tolaik valdošo māņticību.

Rīgas Stradiņa universitātes asociētās profesores farmācijas doktores Vijas Eniņas komentārs

Vītola lapu, papardes sakneņu, kāpostu ziedu maisījums kā kontracepcijas līdzeklis diez vai derēs. Par vītola lapām jau minēts iepriekš, bet paparde – kāda? Papardes ir dažādas, piemēram, ozolpapardes, ērgļpapardes, purvpapardes, sievpapardes, strauspapardes u. c. To sakneņos ir floroglucīna savienojumi, kam ir spēcīga prettārpu aktivitāte un kas pieder augu toksisko vielu grupai. Literatūrā minēti dati, ka šo drogu tautas medicīnā lieto kā abortu izraisošu līdzekli. Kāpostu ziedos ir flavonoīdi un sēru saturoši savienojumi, kam ar kontracepciju nav nekādas saistības.

Vainadzīšu sēklas arī pieder pie indīgiem augu valsts produktiem – tajās ir atrasti kardiotoniski glikozīdi, kas ietekmē sirdsdarbību un pārdozējot var izraistīt nāvi. Hedisārijas sastāvā esošajām vielām ir konstatēta pretvīrusu aktivitāte un spēja iznīcināt zemākos vienšūņus. Ja spermatozoīdus ierindo šajā kategorijā, tad hedisārijas ziede varētu noderēt kontracepcijai.;

500. gads - Orgasms un grūtniecība

Tā laika medicīnas autoritāte bija Amīdas Etioss. Viņš pasludināja, ka sievietes nevar ieņemt bērnu, ja dzimumattiecību laikā nesasniedz orgasmu. Tātad, ja seksuāla tuvība uzspiesta ar varu, grūtniecība ir neiespējama.

Etioss ieteica sievietēm kontraceptīvos nolūkos nēsāt īpašus amuletus. Viņš bija arī pirmais, kurš rosināja vīriešus mazgāt dzimumorgānus ar etiķi un sālsūdeni.

1000. gads - Kontracepcija viduslaikos

Viduslaikos vislielākā ietekme bija baznīcai. Tā atbalstīja vīrieša dominējošo lomu, piemēram, paužot uzskatu, ka viņš ir pilnīgi nobriedis jau 12 vai 15 gadu vecumā – tas nodrošināja juridiskas tiesības un ļāva nēsāt ieročus, valdīt un precēties.

Sieviešu galvenais uzdevums bija radīt pēcnācējus, vēlams – vīriešu dzimuma. Biežākais šķiršanās iemesls – sievietes neauglība.

Pazīstamākā kontracepcijas metode bija granātābola sēklu lietošana. Tās lielā koncentrācijā satur fitoestrogēnus, kas pēc ķīmiskā sastāva un bioloģiskās iedarbības atgādina sievietes organismā sintezēto dzimumhormonu. Ja sievietes ar normālu estrogēnu sintēzi pietiekami ilgi lieto granātābola sēklas, tiek nomākta olšūnu veidošanās. Savukārt, ja estrogēnu veidošanās ir ierobežota, sēklās esošais hormons darbojas pretēji un veicina ovulāciju.

Rīgas Stradiņa universitātes asociētās profesores farmācijas doktores Vijas Eniņas komentārs

Literatūrā biežāk minēta granātābola sēklu sastāvā ietilpstošā eļļa; par fitoestrogēniem, turklāt lielā koncentrācijā, vismaz man nav pietiekamas informācijas. Ja tiešām šai jomā ir ticami pētījumi, tad iepriekšminētais par fitoestrogēnu darbību ir pieņemams un granātābola sēklas atsevišķos gadījumos varētu derēt kā kontraceptīvs līdzeklis. Taču – vai iespējams garantēt normālu estrogēnu sintēzi organismā? Un ja nu lielākajai daļai sieviešu, it īpaši mūsdienu apstākļos, estrogēnu veidošanās ir ierobežota? Tādā gadījumā granātābola sēklu lietošanai var būt pretējs efekts gaidītajai kontraceptīvajai darbībai.

1300. gads - Dzimumakts sakšu stilā

14. gadsimtā populāra bijusi vēl kāda kontracepcijas metode, kas nosaukumu aizguvusi no sakšiem, kuri to bieži izmantojuši. Coitus saxonicus jeb Coitus obstructus raksturo tas, ka sieviete tieši pirms ejakulācijas ar pirkstiem nospiež urīnizvadkanālu pie dzimumlocekļa pamatnes, bloķējot spermas izdalīšanos un liekot tai nokļūt urīnpūslī. Tādēļ to dēvē arī par retrogrādo ejakulāciju.

Šo vēlīno viduslaiku metodi plaši izmanto arī mūsdienās. Taču tā ir tikpat nedroša kā Coitus interruptus (pārtrauktais dzimumakts), jo urīnizvadkanālā paliek nedaudz spermas, kas var nejauši izdalīties un izraisīt grūtniecības iestāšanos.

1402. gads - Nevainības josta

1402. gadā Aištates inženieris Konrāds Kaizers (Konrad Kyeser) pirmo reizi aprakstīja nevainības jostas lietošanu. Tā bija paredzēta sieviešu atturēšanai no dzimumattiecībām un sastāvēja no metāla jostas, kas aplikta ap vidukli un kam pievienotas tērauda siksnas starp kājām. Lai gan nevainības josta reizēm tiek minēta saistībā ar Krusta karu, tomēr nav pārliecinošu pierādījumu, ka tā būtu lietota arī viduslaikos. Saskaņā ar Kaizera sniegto informāciju josta bija iecienīta renesanses laika Florencē, lai gan tiek minēts daudz Itālijas pilsētu, kurās tā it kā esot izgudrota. Vissenākais nevainības jostas variants koomuz aprakstīts Bībelē.

Boks uzskatīja, ka tīruma zilausis (Consolida regalis) novērš grūtniecības iestāšanos un baltās lilijas saknes (Radix Nymphaeae albae) mazina dzimumtieksmi, tātad palīdz saglabāt nevainību. Pieminēta arī kazaku paegļa (Juniperus sabina) eļļa, kas paredzēta menstruāciju atjaunošanai. Zināšanas par sievietes anatomiju un augļa attīstību dzemdē tolaik bija diezgan vājas, tāpēc menstruāciju neesamību uzskatīja drīzāk par asinsteces apstāšanos nekā par pārliecinošu grūtniecības iestāšanās pazīmi. Tādēļ eļļas lietošana izraisīja abortus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...