medicine.lv skaitļos

Lietotāji online44
Aktīvie uzņēmumi12759
Nozares raksti1354
Ekspertu atbildes20962
Ozons un ozonēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ozons un ozonēšana

Kas ir ozons?
Katra ozona molekula sastāv no trīs skābekļa atomiem, un tās ķīmiskais apzīmējums ir O3. Ozona molekulas ir ķīmiski ļoti aktīvas, bet to dzīves laiks nepārsniedz 30 minūtes. Ozona koncentrāciju gaisā mēra PPM mērvienībās. PPM (daļu skaits uz miljonu) norāda, cik daudz gāzes daļu ir katrā miljonā daļu no kopējās gāzes masas. Ozons ir ļoti spēcīgs oksidants, tādēļ ozonēšanas laikā iekštelpās nedrīkst atrasties cilvēki un dzīvnieki. Ozonam ir stipri izteikta antibaktericīda iedarbība, tādēļ to plaši var izmantot dažādās jomās gaisa, virsmu un ūdens attīrīšanā.


Ozona spēcīgās antibakteriālās īpašības ir daļēji saistītas ar tā oksidēšanās reducēšanās potenciālu (2,07 V), kas ir lielāks nekā hlora oksidēšanās reducēšanās potenciāls (1,36 V). Ozonam ir daudz vairāk priekšrocību nekā hloram vai citiem antibaktericīdiem. Ozonam saskaroties ar organiskām vielām, piemēram, pelējuma sēnīti, vīrusiem, baktērijām vai bakteriofāgiem, tas sadalās, un brīvie, īpaši aktīvie, skābekļa atomi reaģē ar šūnas membrānu. Baktērijas tiek ātri nonāvētas, ko bieži saista ar izmaiņām šūnas apvalka (membrānas) caurlaidībā. Ja ozons saskaras ar gaistošajiem organiskajiem savienojumiem (GOS – oglekli saturoša ķīmisko vielu grupa, kuri var būt gan cilvēku radīti, gan dabīgi) vai aromātu (smaku), aktīvais skābekļa atoms reaģē ar savienojumiem, oksidējot tos par mazāk kaitīgām vielām bez smaržas. Ar katru notiekošo reakciju esošais ozona daudzums pastāvīgi samazinās, līdz viss ozons ir sairis līdz sākotnēji normālajai divatomu skābekļa molekulai, tādējādi tā ir droša un videi draudzīga viela bez kaitīgiem pārpalikumiem. Ozons iznīcina mikroorganismus nekavējoties un efektīvi. Nav ozona izturīgu mikroorganismu. Ozons iznīcina visus vīrusus un baktērijas. Ozona iedarbības rezultātā neveidojas kaitīgi blakusprodukti.

Ozonēšana ir iekštelpu apstrāde ar ozonu, izmantojot ozonatoru
Ozonators ir elektriska iekārta, kuras darbības pamatā ir koronizlādes princips. Ir divu veidu ozonatori: gaisa un ūdens. Ar gaisa ozonatoru var apstrādāt tikai iekštelpu gaisu un visus priekšmetus, bet ar ūdens ozonatoru arī ūdeni. Ar gaisa ozonatoru ūdeni nevar apstrādāt. Es piedāvāju dažādu ražotāju ozonatorus. Ikdienas mājsaimniecības un biroju vajadzībām es piedāvāju kvalitatīvus ķīniešu ozonatorus. Lauksaimniekiem un pārtikas ražotājies piedāvāju izturīgus un jaudīgus Krievijā ražotus ozonatorus. Virtuves nosūces risinājumiem es piedāvāju Zviedrijā vai Ķīnā ražotus ozonatorus. Vairāk informācijas par ozonatoru modeļiem ir interneta vietnē: http://www.ozonalietas.lv/lv/ozona-iekartas/

Uzmanība ar ozonu!
Tā vienmēr jāpatur prātā, kad rīkojas ar ozona ģeneratoru. Pirmkārt un galvenais, ozonatoru drīkst lietot tikai tukšās telpās, kur nav cilvēku un dzīvnieku. Cilvēkam nav jābūt saskarē ar ozonu apstrādājamajā iekštelpā. Pēc ozonatora izslēgšanās jānogaida vismaz 30 minūtes, lai ozons sadalās atpakaļ par skābekli, un tad var iet ozonētajā telpā. Ja ir nepieciešamība uzreiz pēc ozonēšanas izmantot telpas, tad ieteicams tās izvēdināt.

Gaisa joni un jonizēšana 
Bipolārie jonizatori ražo pozitīvi un negatīvi uzlādētus gaisa daļiņu jonus, tajā skaitā arī skābekļa jonus. Jonu koncentrāciju gaisā mēra ar speciālu mēraparātu, kas nosaka pozitīvo un negatīvo jonu skaitu vienā kubikcentimetrā gaisa. Labā iekštelpu gaisā jābūt vismaz 600 negatīvajiem joniem vienā kubikcentimetrā. Skābekļa joni nav nekas cits kā skābekļa molekula, kas ir vai nu zaudējusi, vai saņēmusi papildu elektronus. Zaudētie elektroni no molekulas veido pozitīvo jonu (plus jonu), bet papildus saņemtie elektroni – negatīvo jeb mīnus jonu. Dabā pozitīvo jonu ir nedaudz vairāk par negatīvajiem joniem attiecībā 5:4. Skābekļa joni ar negatīvo lādiņu ir bioloģiski aktīvi, ātri kustas un ir ārkārtīgi nepieciešami mūsu organismam. Tie izplatās iekštelpās un aptver visas gaisu piesārņojušās cietās daļinas (putekļus), vīrusus un baktērijas. Tā gaiss attīrās no alergēniem un bagātinās ar negatīvi lādētiem aerojoniem, tas „vitaminizējas”. Jonizators padara gaisu telpās tīru, svaigu, gandrīz kā pēc negaisa. Klīniskie pētījumi (Dr. Takada, Toho University; Medical Science Class at Daepan Municipal University; Institute Reports of Dr. Koudo Michio; Clinical Research Report of Dr. Nagao Katsharu Kumamoto Hospital in Japan) apstiprināja, ka tāda aerojonu profilakse stiprina imūnsistēmu, rada labvēlīgus apstākļus bronhiālās astmas, hroniska bronhīta, bezmiega u.c. slimību ārstēšanai. Tāds gaiss ir labvēlīgs vielmaiņai un uzlabo pašsajūtu. Tādā veidā negatīvie joni darbojas kā gaisa attīrītāji. Diemžēl iekštelpu gaisā negatīvi lādētu jonu praktiski nav, bet tieši tiem ir tieša ietekme uz cilvēku pašsajūtu, dzīves kvalitāti, un tikai tie nodrošina iekštelpu gaisa pastāvīgu atjaunošanos. 


Palielinoties gaisa piesārņojumam iekštelpās, negatīvo jonu daudzums mazinās. Pasliktinās cilvēka pašsajūta, jo ar gaisu, ko mēs elpojam, mēs ieelpojam problēmas. Pozitīvie joni ir kaitīgi mūsu veselībai, jo samazinās serotonīna līmenis, paātrinās elpošana, mazinās koncentrēšanās spējas, rodas nogurums un galvassāpes, rodas trauksmes sajūta, pieaug pesimisms un apātija. Veselībai nelabvēlīgo pozitīvo jonu galvenie avoti iekštelpās ir biroja tehnika, kondicionieri, apkure, dažādas elektriskās ierīces, sintētiskie materiāli, putekļi un tvaiki.

Gaisa jonizēšana ir iekštelpu gaisa papildināšana ar pozitīvi un negatīvi lādētiem giasa joniem, izmantojot jonizatoru. Gaisa jonu ražošanai izmanto elektroizlādes iekārtas, kas darbojas ar tā saucamo “aukstās plazmas” tehnoloģiju. Gaisa bipolārās jonizācijas ieguvumi:

  • mikroorganismu (t.sk. baktēriju un sēnīšu) skaita samazināšanās, to vairošanās procesu bloķēšana gaisā, uz visām virsmām telpā, ventilācijas un kondicionēšanas sistēmās;
  • nepatīkamo smaku, kā arī smaržu neitralizācija (smaku molekulu oksidēšana);
  • gaisa bagātināšana ar aktīvo skābekli;
  • gaisa piesārņojuma cieto daļiņu kontrole. Skābekļa pozitīvie un negatīvie joni piesaistās pie tām putekļu daļiņām, kuras savu mikroskopisko izmēru dēļ nekad nenosēžas un uzlādē tās ar dažādiem lādiņiem. Rezultātā šīs mikrodaļiņas savstarpēji salīp, apvienojoties palielinās, nosēžas uz virsmām un kļūst nofiltrējamas;
  • novērsts „slimās ēkas” sindroms;
  • novērsta iespēja saindēties ar pozitīvo jonu pārprodukciju;
  • statiskās elektrības novēršana;
  • cilvēku labsajūtas, dzīves kvalitātes un darba apstākļu uzlabošana.

Vispopulārākie gaisa jonizatori ir ventilācijas sistēmās integrējamās iekārtas, kuras uzstāda jau esošajos vai jaunos ventilācijas gaisa vados. Tad jonizētais gaiss nonāk visās ēkas iekštelpās. Ir gaisa jonizatori, kurus stiprina pie griestiem vai sienām. Šādas iekārtas izmanto, ja nav ventilācijas sistēmas. Es piedāvāju Vācijā ražotus Bioclimatic jonizatorus un Zviedrijā ražotus Aircode jonizatorus. Piemēram, sabiedriskā transprta jonizācijai es piedāvāju Ķīnas ražotāja EddaAir jonizatorus. Vairāk informācijas par jonizatoru modeļiem ir interneta vietnē: http://www.ozonalietas.lv/lv/jonu-iekartas/

Jautājums Aerojona atbilde Ozona atbilde
Vai iekštelpās var atrasties cilvēki? Jā, protams:). Jonizēts gaiss ir veselīgs. Jonizatori darbojas 24/7 režīmā. Nē. Ozonēšanas laikā telpās nedrīkst atrasties cilvēki un dzīvnieki.
Vai apstrādā visu gaisu un visas virsmas? Jā, jo joni apstrādā visu iekštelpu gaisu un pilnīgi visas virsmas. Jā, jo ozons apstrādā visu iekštelpu gaisu un pilnīgi visas virsmas.
Vai var uzkrāt vēlākai lietošanai? Nē, uzlādēto aerojonu dzīves cikls ir 5-6 minūtes. Nē, ozona molekulas dzīvo 20-30 minūtes.
Vai var izmantot ātrai baktēriju un vīrusu iznīcināšanai? Nē. Parasti jonizēts gaiss iekštelpu kontroli pārņem 24 stundu laikā. Jā. Ozons ātri iedarbojas uz visiem mikroorganismiem.
Vai var izmantot ventilācijas sistēmās? Jā. Ir speciāli jonizatoru modeļi, kurus var integrēt jau darbojošās ventilācijas sistēmās. Jā. Ozonu var izmantot ventilācijas sistēmās. Īpaši lietderīgi ir ozonu izmantot virtuves nosūces sistēmās.
Vai ir portatīvie modeļi? Jā, bet ne lielā izvēlē. Jo jonizatori ir lietderīgāki nekā stacionārie risinājumi. Jā, protams. Ir liela izvēle.
Vai var apstrādāt ūdeni? Nē. Jā. Ozons ūdenī oksidē dzelzi, organiskos piejaukumus un uzlabo garšu.
Vai iekārtas var darboties ļoti mitrā vidē? Jā. Jonizatori var darboties līdz 90% mitrā gaisā. Nē. Ozonatoriem mitrumā virs 75% darboties nav ieteicams.
Vai iznīcina koronvīrusu iekštelpās? Jā. Ir laboratoriju testu rezultāti. 
http://www.ozonalietas.lv/lv/par-ozonu/prezentacijas/
Jā. Ozons iznīcina visus vīrusus, neatkarīgi no nosaukuma.

 

Mgr. econ. Juris Brūveris
SIA “Ozone Tech” valdes loceklis
juris.bruveris@ozonalietas.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

Iepazīstinām ar jaunu, Latvijā radītu, dermakosmētikas zīmolu FITODROGA DERMOCOSMETIC, kas piedāvā ādai īpaši saudzējošas un vienlaicīgi iedarbīgas sejas un ķermeņa kopšanas produktu līnijas.

Ozons un ozonēšana

Ozons un ozonēšana

Ozons ir ļoti spēcīgs oksidants, tam ir stipri izteikta antibaktericīda iedarbība, tādēļ to plaši var izmantot dažādās jomās gaisa, virsmu un ūdens attīrīšanā. SIA “Ozone Tech” piedāvā dažādu ražotāju ozonatorus. 

Video

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Novembra beigās tiešsaistē aizritēja Latvijas Urologu asociācijas organizētais forums vīriešu veselības atbalstam “Vīrieti, dzīvo!”. Foruma ietvaros vairāk nekā 20 Latvijas vadošie veselības nozares speciālisti runāja par prostatas vēža profilaksi, pirmajām pazīmēm, diagnostiku un ārstēšanu, psiholoģisko atbalstu onkoloģisko slimību pacientiem un ģimenēm, kā arī paliatīvo aprūpi.

Produktu testi

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „7 Day” piedāvāja testēt prettūskas gelu kājām, rokām un ķermenim (200 ml) – „Drainage Gel Body”.

"Bee Bite" bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Bite" piedāvā testēt bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei.

Testa rezultāti: "Silmachy Remedies" šampūnziepes – dabai draudzīgs šampūns matu, bārdas un ūsu kopšanai

Testa rezultāti:

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Silmachy Remedies" piedāvāja testēt šampūnziepes ar Indijas ērkšķogu (Amlas) ekstraktu matiem, bārdai un ūsām.

"Fitodroga Dermocosmetic" – divu soļu sejas ādas kopšanas programma jutīgai sejas ādai

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar FITODROGA piedāvā testēt attīrošo toniku "FITODROGA Dermocosmetic Cleansing face tonic anti age" un sejas krēmu "FITODROGA Dermocosmetic Face cream anti age".

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļa: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

TV raidījuma "Izstāsti Latvijai" komanda viesojās "Lāzermedicīnas klīnikā", lai aprunātos par delikātu tēmu - proktoloģija. Kas ir proktologs un kad pacientam ir jānāk uz vizīti?! Uz sarunu aicināts "Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļas vadītājs docents Aigars Martinsons.

"Fielmann" optika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Fielmann": laba redze - nevis greznība, bet nepieciešamība. Izvēloties ietvarus no bezmaksas ietvaru kolekcijas, maksāsiet tikai par lēcām un ietaupīto naudu varēsiet ieguldīt augstas kvalitātes briļļu lēcās. Pasūtot brilles, redzes pārbaude bez maksas.