medicine.lv skaitļos

Lietotāji online362
Aktīvie uzņēmumi12807
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Kam un cik bieži jāpārbauda holesterīna līmenis? Skaidro kardiologs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kam un cik bieži jāpārbauda holesterīna līmenis? Skaidro kardiologs

Lai gan holesterīna līmenis organismā ir plaši apspriesta tēma, tomēr joprojām daudziem rodas jautājumi un neskaidrības par to. Kāpēc, ja nekas nekaiš, būtu jānodod asins analīzes, lai noteiktu holesterīnu, un kāpēc par to vispār būtu jādomā? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītais eksperts, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Sirds un asinsvadu slimību klīnikas vadītājs kardiologs Artis Kalniņš un farmaceite Zanda Ozoliņa.

Svarīgākais – profilakse

Aterosklerozes izraisītās sirds un asinsvadu slimības ir galvenais priekšlaicīgas nāves iemesls Eiropas Savienībā un arī Latvijā. Būtiskākās un biežākās ir – sirds vainagartēriju jeb koronāro artēriju slimība, galvas smadzeņu išēmisks insults un perifēro artēriju slimība, stāsta ārsts.

Aterosklerozes cēloņu un riska faktoru ir ļoti daudz. Daži no tiem ir maināmi un ietekmējami, daži ne. Ar aterosklerozi slimo pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēki, vairāk – vīrieši. Vecumu un dzimumu mēs ietekmēt nevaram. Taču ir arī faktori, kas saistīti ar dzīvesveidu, piemēram, smēķēšana, mazkustīgums, uztura paradumi, un tie ir maināmi. Tāpat pie ietekmējamiem un maināmiem riska faktoriem pieder paaugstināts asinsspiediens, diabēts un dislipidēmijas. Dažādiem riska faktoriem mijiedarbojoties un summējoties, kopējais aterosklerozes risks palielinās.

Kas ir lipīdi un holesterīns?

Ārsts skaidro – lipīdi ir tauki, ko sintezē mūsu aknas no uzņemtās barības. Izšķir divus galvenos taukvielu veidus (lipīdus): holesterīnu un triglicerīdus. Holesterīns piedalās visu šūnu membrānu, dažādu hormonu, žultsskābju un citu vielu veidošanā. Holesterīnam un lipīdu metabolismam aterosklerozes attīstībā ir būtiska loma. Jāsaprot, ka lipīdu vielmaiņa ir sarežģīts process un holesterīns nav vienīgais, kas ar to saistīts. Ir arī citi nosakāmi un izmērāmi rādītāji, arī pats holesterīns nav viendabīgs – tas sastāv no dažādām frakcijām, no kurām dažas aterosklerozi ietekmē ļoti, dažas ne. Normā visas frakcijas ir noteiktā līdzsvarā. Izmaiņas normālā lipīdu spektrā dēvē par dislipidēmiju. Tā aptver plašu izmaiņu grupu, no kurām dažas ir ļoti nozīmīgas asinsvadu slimību profilaksē. Tās var būt saistītas ar ģenētiskām izmaiņām, vides faktoriem, kā arī var būt saistītas ar citām slimībām (sekundāras dislipidēmijas). Vislielākā uzmanība būtu pievēršama kopējā holesterīna līmenim un zema blīvuma lipoproteīnu holesterīnam, ko saīsināti dēvē par ZBLH – par slikto holesterīnu. Pētījumi un pierādījumi liecina, ka paaugstināta kopējā holesterīna un ZBLH samazināšana var ievērojami novērst iespēju saslimt ar aterosklerozes izraisītām slimībām.

Banner 280x280

Sliktā holesterīna daļiņas sastāv gandrīz tikai no holesterīna un satur līdz pat 70% no visa asinīs esošā holesterīna. Šīs daļiņas transportē holesterīnu no aknām uz visiem citiem audiem. Ja šo daļiņu ir par daudz un/vai ja cilvēkam ir arī citi riska faktori – smēķēšana, vecums, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, agrīni infarkti ģimenē, liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, ZBLH sāk izgulsnēties sirds, smadzeņu un citās artērijās, un attīstās ateroskleroze.

Augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna jeb ABLH daļiņas holesterīnu transportē no citiem orgāniem (arī no asinsvadiem, tos attīrot) uz aknām. Tāpēc bieži vien ABLH daļiņās esošo holesterīnu sauc par labo holesterīnu. Ir pierādīts, ka cilvēkiem ar zemāku ABLH par normu ir augstāks sirds slimību risks.

Vajadzīga dārga ārstēšana

Lipīdu vielmaiņas traucējumu gadījumā artērijas var aizsērēt, zaudēt elastīgumu, un tiek apgrūtināta brīva asins plūsma. Aterosklerotiskais bojājums var skart arī sirds vainagartērijas, kas apasiņo sirds muskuli, un tādā gadījumā sirds vairs nesaņem pietiekami daudz skābekļa. Sirds un asinsvadu slimības galvenās izpausmes forma ir stenokardija, kas sevi piesaka ar sāpju lēkmēm krūtīs, un miokarda jeb sirds muskuļa infarkts, kad skābekļa trūkums ir izteiktāks un šī trūkuma dēļ sirds muskuļaudos jau izveidojas bojājuma zona. Sirds muskuļa šūnas ir ļoti jutīgas. Pēkšņs asins apgādes trūkums jau pēc dažām minūtēm var radīt šo šūnu bojājumu. Pēc dažām stundām šūnu un sirds muskuļa bojājums var būt jau neatgriezenisks. Tāpēc svarīgi akūta miokarda infarkta gadījumā asins plūsmu slēgtajā asinsvadā atjaunot maksimāli ātri. Visdrošāk un efektīvāk to var izdarīt ar iejaukšanos no asinsvada iekšpuses jeb angioplastiju: sašaurināto vai slēgto vietu vainagartērijā ar īpaša baloniņa palīdzību paplašina un ievieto tā saukto stentu – protēzīti, kas atgādina caurulīti. Stents sašaurināto asinsvada vietu nostiprina un stabilizē tā, ka caur to atjaunojas normāla asins plūsma. Ja sirds asinsvados sašaurinājumu ir ļoti daudz un tos nav iespējams labot no iekšpuses, jāveic plašāka sirds ķirurģiska operācija – jāizveido sirds asinsvadu apvadi. Tas prasa lielākas pūles un arī līdzekļus.

Normas var atšķirties

Kardiologs uzsver – cilvēkiem ar augstu risku jācenšas slikto holesterīnu noturēt zemākā līmenī. Ja risks ir zems un citu riska faktoru nav, ZBLH norma ir lielāka. Piemēram, 60 gadu vecam vīrietim, kurš smēķē, šis rādītājs būs pavisam cits nekā 40 gadu vecai sievietei, kura ievēro veselīgu dzīvesveidu un kurai nav citu riska faktoru. Tāpēc analīžu rezultātus nevajadzētu interpretēt pašam un salīdzināt ar radu un draugu rādījumiem. Ir jādodas pie ārsta, viņš arī izvērtēs visus blakus faktorus – vai tavs individuālais holesterīna līmenis atbilst tavai individuālajai normai vai ne.

Kam un cik bieži jāpārbauda?

Lai gan aterosklerozes veidošanās izteiktāka ir vīriešiem no 40 un sievietēm no 50 gadu vecuma, holesterīna līmeni un tā frakcijas ieteicams pārbaudīt ikvienam neatkarīgi no gadiem. Vīriešiem pēc 45 tas pat būtu jādara obligāti!

Ja rādītāji normāli un citu riska faktoru nav, analīzes var atkārtot reizi gadā. Ja uzsākta specifiska ārstēšana (ārsts izrakstījis pretholesterīna zāles) un ir jānovērtē tās rezultāti, analīzi vajag atkārtot pēc diviem trim mēnešiem. Kontrolei un riska novērtēšanai dinamikā parasti pietiek ar ZBLH un triglicerīdu noteikšanu. Holesterīna analīzei asinis var nodot jebkurā laikā. Bet, ja radušās aizdomas par lipīdu vielmaiņas izmaiņām, tad asinis kopējā holesterīna, ABLH, ZBLH, triglicerīdu noteikšanai būtu jānodod vismaz 12 stundas pēc ēšanas. Proti, cilvēkam jābūt tukšā dūšā – nedrīkst ēst no rīta pirms analīžu nodošanas un arī ne pārāk vēlu iepriekšējā vakarā.

Uzturs un holesterīns

Pārsvarā holesterīns pats veidojas aknās un tikai neliela daļa holesterīna organismā nonāk ar uzturu: treknu gaļu, olas dzeltenumu, piena taukiem, sviestu, aknām, nierēm. Cilvēkiem ar ļoti lieliem rādītājiem, kad kopējais holesterīns ir virs septiņiem astoņiem milimoliem litrā (mmol/l), visai bieži pastiprināta tā ražošana ir ģenētiski noteikta – pārmantota vielmaiņas īpatnība, un to noregulēt ar diētu un fiziskām aktivitātēm vien nav iespējams, jālieto specifiski pretholesterīna medikamenti. Bet no diētas ievērošanas tas cilvēku neatbrīvo, abas šīs metodes jālieto kompleksi.

Savukārt, ja analīzēs noteiktie holesterīna rādītāji ir nedaudz paaugstināti un citu riska faktoru cilvēkam nav, holesterīna līmeņa regulēšana būtu jāsāk ar ēšanas paradumu maiņu. Šādi iespējams sasniegt labus rezultātus. Tātad jāizvairās uzturā lietot arī produktus, kuri paši holesterīnu nesatur, toties paaugstina holesterīna veidošanos aknās. Runa ir par transtaukskābēm. Proti, viss rūpnieciski ražotais, kas satur zemas kvalitātes hidrogenētas eļļas, parasti margarīnu. Transtaukskābes paaugstina ZBLH un pazemina ABLH asinīs. Tātad nē rūpnieciski ražotām bulciņām, kūciņām, tortēm ikdienā! Desu, cīsiņu, sardeļu vietā jāizvēlas laba, liesa gaļa. Sviestu, krējumu, treknu sieru – reizēm drīkst, bet ne daudz. Vairāk svaigu dārzeņu, labu olīveļļu Extra Virgin un zivis!

Farmaceita padoms

Farmaceite uzsver, ka holesterīna analīzes ieteicams veikt ikvienam un to var ātri un ērti veikt arī aptiekās. Turklāt visu februāri sadarbībā ar pacientu biedrību "ParSirdi.lv" BENU Aptiekās ir iespējams izmērīt holesterīna līmeni un asinsspiedienu bez maksas, iepriekš piesakoties.

Aptiekā iespējams noteikt kopējo holesterīna līmeni, neizdalot skaitļos, cik daudz ir "sliktā" vai "labā" holesterīna. Asins paraugs tiek ņemts no pirksta, un analīze ir sava veida paškontrole, jo pēc tās veikšanas cilvēks pats nevar izsvērt, vai lietot ārsta parakstītos medikamentus vai tomēr nelietot. Ar šo jautājumu jāvēršas pie ārsta.

Savas veselības uzlabošanai un holesterīna kontrolei aptiekā ir pieejams plašs uztura bagātinātāju klāsts. Kā vienu no pamatsastāvdaļām var minēt aktīvo vielu monakolīnu, kas tiek iegūts no sarkanā rauga rīsiem. Šos uztura bagātinātājus ieteicams lietot pie nelielām holesterīna skaitļu izmaiņām. Tie neaizstāj medikamentozo terapiju, ko nozīmē ārsts, un mazākais lietošanas ilgums būtu trīs mēneši. No produktiem, ko izmantojam uzturā, ieteicami rieksti, avokado, olīveļļa, linsēklas, ingvers un ķiploks. Holesterīnu līdzsvaru uzlabo svaigi spiesta apelsīnu sula. Savukārt regulāras fiziskas aktivitātes samazina sirdslēkmju un trieku risku.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

  1. +371 67770711
  2. +371 67770727
  3. serviss@latvijastalrunis.lv
  4. https://medicine.lv/
  5. +371 67770557
  6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

  • P.800-1700
  • O.800-1700
  • T.800-1700
  • C.800-1700
  • P.800-1600
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40003050681
  2. 27.12.1991
  3. 17.10.2003
  4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
  5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā