Kādēļ ir nepieciešama diennakts asinsspiediena monitorēšana
Rīgas slimnīca "BIKUR HOLIM": kādēļ ir nepieciešama un kā notiek diennakts asinsspiediena monitorēšana?
Asinsspiediens (AS) ir viens no galvenajiem cilvēka veselības stāvokļa rādītājiem, un pat nelielas novirzes no tā normas prasa nopietnu uzmanību, jo gan augsts asinsspiediens (hipertensija), gan zems (hipotensija) ir slimību simptomi. Hipertensija un hipotensija var neizpausties diezgan ilgu laiku, kā arī bez pienācīgas ārstēšanas īsā laikā var izraisīt smagas veselības problēmas. AS ievērojami ietekmē cilvēka veselību un labsajūtu, tādēļ ir ieteicams regulāri kontrolēt spiedienu, lai vajadzības gadījumā savlaicīgi sāktu ārstēšanu.
Par asinsspiedienu stāsta Rīgas slimnīcas "BIKUR HOLIM" interniste Svetlana Stefanidi.
Ar spiediena mērīšanu ir jāsāk meklēt tādu biežu diskomforta sajūtu cēloni kā galvassāpes, vājums, reibonis. Arteriālā hipertensija ir visbiežāk sastopamā hroniskā slimība pieaugušajiem. Asinsspiediena novirzes no normas rodas gan jauniem cilvēkiem, gan cienījama vecuma cilvēkiem. Fiziskās aktivitātes un stresa laikā spiediens var paaugstināties uz kādu laiku. Šī parādība tiek uzskatīta par normālu, un to izraisa vazokonstriktora hormona – adrenalīna – izmešana asinīs. Miera stāvoklī spiediens normalizējās. Tiek uzskatīts, ka paaugstināts spiediens ir >130/85, un, pieaugot ik par 10 vienībām, palielinās sirds un asinsvadu slimību risks par 30%. Cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu 7 reizes lielāks risks saslimt ar smadzeņu asinsrites traucējumiem, 14 reizes palielinās risks saslimt ar sirds slimībām, kā arī 2 reizes biežāk varētu būt kāju asinsvadu darbības traucējumi. Savlaicīga asinsspiediena kontrole var samazināt tādu nopietnu slimību risku kā miokarda infarkts, sirds mazspēja, insults, nieru slimības, redzes problēmas utt.
Pastāvīgi pazemināts asinsspiediens kaut nav tik bīstams kā hipertensija, bet var izraisīt ģībšanu un centrālās nervu sistēmas traucējumus. Par patoloģiski zemu pieaugušajiem tiek uzskatīts asins spiediens, kas ir zemāks par 100/60, un tas prasa izmeklēšanu un ārstēšanu, jo var būt arī nopietnu saslimšanu simptoms.
Viena no visinformatīvākajām asinsspiediena izmeklēšanas metodēm ir diennakts asinsspiediena monitorēšana, kas dod iespēju agrīni diagnosticēt hipertensiju (paaugstinātu spiedienu), to atkarību no fiziskās aktivitātes un stresa, un ļauj izstrādāt optimālu zāļu lietošanas grafiku. Šī monitorēšana ir īpaši svarīga naktī, jo nakts laikā spiediena izmaiņas bieži paliek nepamanītas.
Galvenās indikācijas diennakts asinsspiediena monitorēšanai ir šādas:
• "Baltā (ārsta) virsvalka hipertensija". Tas ir stāvoklis, kad spiediena rādītāji ir normāli un palielinās tikai kabinetā pie ārsta. Diennakts monitorēšana ļauj identificēt "baltā virsvalka efektu", kad pie ārsta izmērītais spiediens pacientam ir augstāks nekā parasti.
• "Maskēta" arteriāla hipertensija, kad mērot ārstniecības iestādē, spiediena rādītāji ir normāli, bet mērot monitorēšanas laikā, spiediens ir paaugstināts.
• Hipertensijas ārstēšanas efektivitātes novērtējums. Diennakts monitorēšana tiek veikta uz noteikto medikamentu lietošanas fonā. Izmeklējuma rezultāti ļauj optimizēt hipertensijas ārstēšanas režīmu.
• Nakts artēriālā hipertensija.
• Arteriālā hipertensija grūtniecēm.
• Hipotensijas stāvokļi.
Arteriālā spiediena diennakts monitorings ir neinvazīvā metode, kuru pacienti labi panes. Atlasīta atbilstoši rokas izmēram, manšete tiek uzstādīta uz labās rokas kreiļiem un uz kreisās rokas labrocim. Mērījumu biežumu izvēlas ārsts. Parasti tas notiek ik pēc 15 līdz 30 minūtēm dienas laikā un ik pēc 30 līdz 60 minūtēm naktī. Visā pārraudzības periodā pacientam ir jāpieraksta detalizēti dienasgrāmatā viņa darbības (fiziskās aktivitātes, stress utml.), labsajūta, miega kvalitāte un hipotensīvā terapija. Pēc 24 stundām (dažreiz tās ir 48 stundas) ierīci noņem no rokas, un ārsts interpretē saņemtos datus. Šī izmeklēšanas metode arī ļauj veikt ortostatisku pārbaudi, lai reģistrētu asinsspiediena izmaiņas atkarībā no pacienta stāvokļa (stāvus vai guļus). Ierīce mēra ne tikai spiedienu, bet arī sirdsdarbības ātrumu. Tādējādi diennakts asinsspiediena monitorēšana ļauj noskaidrot daudzus sirds un asinsvadu slimību diagnostikas, ārstēšanas un profilakses jautājumus.
Rīgas slimnīcā "BIKUR HOLIM" diennakts asinsspiediena monitorēšanu var izmantot kā atsevišķu procedūru, kā arī kompleksas sirds diagnostikas vai vispārējās veselības pārbaudes ietvaros. "BIKUR HOLIM" Terapijas nodaļas ārsti, pieredzējušie terapeiti un kardiologi aicina cilvēkus jebkurā vecumā būt uzmanīgiem pret izmaiņām savas veselības stāvoklī un atgādina, ka profilakse un savlaicīga diagnoze vienmēr ir labāka un lētāka nekā ārstēšana.
Jūs varat uzzināt vairāk Rīgas slimnīcas "BIKUR HOLIM" mājaslapā http://bh.lv/pakalpojumi/diagnostika/sirds-izmeklejumi/.
Pierakstīties uz diennakts asinsspiediena monitoringu vai uz citiem sirds izmeklējumiem var pa tel. +371 67144514 (reģistratūra), +371 22848407 (reģistratūra), + 371 67144506 (Terapijas nodaļa), +371 67144531(Terapijas nodaļa).