Informē par zāļu cenu uzraudzību Latvijā
Šodien, 14.aprīlī, Ministru kabineta sēdē tika izskatīts Veselības ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums par zāļu cenu uzraudzību Latvijā. Ziņojumā izklāstīta zāļu cenu veidošanas politika valstī gan brīvajā tirgū, gan arī valsts kompensējamo medikamentu sistēmā.
Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem paredz, ka ražotājiem un izplatītājiem, uzsākot zāļu izplatīšanu Latvijā, jānorāda zāļu realizācijas cena un jāinformē par jebkurām realizācijas cenas izmaiņām. Tāpat ir noteikts arī maksimālais pieļaujamais uzcenojums, kādu zāļu vairumtirgotājs un aptieka drīkst piemērot.
Mūsu valsts regulējums attiecībā uz kompensējamo medikamentu un medicīnisko ierīču iegādes kārtību nosaka, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajām zālēm un ierīcēm cena nedrīkst būt augstāka par šo zāļu trešo zemāko ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu citās Eiropas Savienības valstīs un nepārsniedz vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. Tāpat kompensācijas sistēmas ietvaros izplatāmajām zālēm piemērojami mazāki tirdzniecības uzcenojumi un to cena ir fiksēta, kas ražotājam neļauj patvaļīgi cenu paaugstināt. Esošā kārtība nodrošina, ka Latvijā zālēm ar zemāku iepirkuma cenu tiek piemēroti viszemākie uzcenojumi, bet dārgākajiem medikamentiem tie ir starp Lietuvas un Igaunijas rādītājiem. Šāds pazemināts uzcenojums kompensējamajām zālēm noteikts no 2002. gada, kas valstij rada gandrīz 5-6 miljonus latu ietaupījumu gadā.
Lai sekmētu konkurenci starp ražotājfirmām un veicinātu zāļu cenu pazemināšanu kompensējamo zāļu sistēmā, tiek paātrināti izvērtēta lētāku (patentbrīvo jeb ģenērisko) medikamentu iekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā. Arī kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto medikamentu un ierīču esošās cenas tiek regulāri izvērtētas, salīdzinot tās ar citu valstu cenām, un tiek panākta vienošanās ar ražotājiem par cenu samazināšanu. Sadarbībā ar ārstu profesionālajām asociācijām ir izstrādātas rekomendācijas ārstiem racionālai zāļu nozīmēšanai pacientiem. Pateicoties minētajiem pasākumiem 2009.gadā kopējais ietaupījums kompensējamo zāļu budžetā var sasniegt aptuveni 2,5 miljonus latu, par kuriem nepieciešamās zāles saņems vairāk pacientu.
Sadarbībā ar ārstniecības iestāžu speciālistiem tiek izstrādāts to zāļu saraksts, kuras no valsts budžeta apmaksās lietošanai slimnīcās. Pirmie saraksti ir ieviesti 2008.gadā un darbs pie to ieviešanas turpināsies arī šogad. Pilnībā šo sarakstu ieviešanas efektivitāti varēs novērtēt 2010.gadā.
Kā uzsver veselības ministrs Ivars Eglītis: ‘’Bieži nākas dzirdēt pārmetumus par it kā augstajām zāļu cenām Latvijā, kas nav pamatotas ar konkrētiem un salīdzināmiem pierādījumiem, kurus vienmēr esmu gatavs izvērtēt. Cita problēma ir ražotāju nevēlēšanās savus medikamentus izplatīt tik nelielā tirgū kā Latvija. Attiecībā uz zāļu cenu noteikšanu kompensējamo zāļu sistēmā, nav pilnīgi nekāda iemesla spekulācijām par augstajām cenām, jo noteikts, ka šīs cenas nedrīkst būt augstākas kā trešās zemākās Eiropas Savienībā, kas arī tiek stingri uzraudzīts. Vēlos uzsvērt, ka jebkāds ietaupījums kompensējamo zāļu sistēmā uz cenu rēķina nekavējoties tiks novirzīts pacientiem, kuriem šīs zāles nepieciešamas.’’