medicine.lv skaitļos

Lietotāji online210
Aktīvie uzņēmumi12487
Nozares raksti4452
Ekspertu atbildes20466
Dzirdes noslēpumi : medicine.lv - Latvijas veselības portāls

Dzirdes noslēpumi

Dzirdes noslēpumi

Ir zināms, ka ar vecumu visas organisma funkcijas tiek vājinājusies, un tas, cik ilgi cilvēks varēs saglabāt šīs funkcijas, ir atkarīgs no viņa ģenētikas, dzīvesveida un kaitīgiem ārējiem vai iekšējiem faktoriem.Tas attiecas arī uz dzirdi.

Dzirde ir ļoti interesanta organisma funkcija. Dzirdes orgāns – iekšējā auss – ir viens no pirmajiem orgāniem (pat pirms sirds), kas rodas embrioģenēzē. Iekšējā auss pilda svarīgu funkciju mūsu dzīvē, kam mēs pat nepievēršam uzmanību. Piemēram, mēs varam aizturēt elpu, aizvērt acis un tajā brīdī neredzēt neko, sajust garšu tikai tad, kad mēs kaut ko ēdam, bet dzirde vienmēr strādā. Dzirdes orgāns nekad "neiemieg" un nepārtraukti uztver skaņas vibrācijas, "pārvadājot" tos uz smadzenēm. Vissvarīgākais iekšpuses auss orgāns, kas uztver visas skaņas vibrācijas, ir gliemežnīca kaulā. Tai ir divarpus loki, kuros atrodas matiņšūnas, kas, izmantojot raidīšanas ierīces sistēmu, ieskaitot gan kaulu, gan ūdens vidi, uztver mehāniskās skaņu vibrācijas, pārvēršot tos uz elektriskām, un pēc tam pa nervu šīs vibrācijas tiek nodotas uz smadzenēm. 

Lielākā vecuma dzirdes traucējumu daļa ir saistīta ar asinsvadu stāvokli. Dzirdes orgāns ļoti cieš, kad asins cirkulācija cilvēka organismā ir traucēta – tam vienkārši nepietiek skābekļa. Dzirdes traucējumi var būt saistīti arī ar iedzimtu slimību – otosklerozi. Tad, ja māte vai vecmāmiņa bez redzamiem iemesliem zaudējusi dzirdi, piemēram, pie 40 gadu vecumā, tas pats varētu notikt ar meitu (šī slimība biežāk skar sievietes). Šajā gadījumā runa ir  par agru saslimšanas vecumu, bet dzirdes funkcijas  pasliktināšanās pēc 70 gadiem ir dabisks process.

Dzirdes saglabāšanas jautājumā ļoti svarīga ir profilakse. Iekšējās auss asinsrite atšķiras no pārējās organisma asinsrites, jo asinsvadi, kas ved uz iekšējo ausu, atrodas kaulā. Un, neskatoties uz asinsvadu paplašinošu medikamentu sortimentu, ietekmēt iekšējās auss asinsvadus praktiski nav iespējams, jo kanāls, kas atrodas kaulā, nevar kļūt lielāks. Tāpēc ļoti svarīgs jautājums ir asinsvadu sieniņu kvalitāte. Ir jāpievērš uzmanība tam, ko cilvēks ēd. Katrai personai ir sava specifiska noteiktu produktu nepanesība, turklāt ir svarīgi nepieļaut pārēšanos. Liela nozīme ir tādiem faktoriem kā stress, smēķēšana un alkohols. Šķiet, ka cilvēkiem jau ir viss zināms par smēķēšanas un alkohola kaitējumu, bet kombinācijā tie ir kaitīgi ģeometriskajā progresijā. Tā kā alkohols ir spējīgs paplašināt asinsvadus, pēc tam organisms tos reflektori sašaurina. Šajā gadījumā cieš mazākie kapilāri, kas atrodas asinsvadu sieniņā. Nikotīns turpina sašaurināt šos asinsvadus, kas jau ir piedzīvojuši asu spazmu alkohola iedarbības dēļ, – tas viss noved pie asinsvadu sieniņu nepietiekama uztura un rodas problēmas ar dzirdi.

Tagad par dzirdes higiēnu. Ir ļoti svarīgi, lai ausis netiktu pārslogotas. Piemēram, monotonas skaņas rezultātā rodas atrofija, bet ļoti stipra skaņa var novest pie akustiskās traumas. Ja smadzenes nesaņem regulāru informāciju no matiņšūnām, tās ierosina citas funkcijas iekšpusē, un cilvēks sāk "dzirdēt" zvanu vai troksni ausīs – nepatīkama pazīme, ar ko saskaras vairākums cilvēku, kam ir problēmas ar  dzirdi. Viņi sūdzas par pastāvīgu skaņu ausīs vai galvā. Savukārt periodisks zvans ausīs notiek skābekļa trūkuma fonā iekšējā ausī. Tiklīdz parādās pirmās zvana vai dzirdes zuduma pazīmes, steidzami jākonsultējas ar speciālistu. Ja uzsāk pareizo ārstēšanu pirmajās divās vai trīs dienās, tad to var izārstēt. Ja pagājusi nedēļa, tad ir izārstēšanas varbūtība – piecdesmit procenti. Ja vairāk nekā desmit dienas, tad praktiski neko nevar izdarīt – ļoti grūti noņemt šo "zvanu" ausīs vai uzlabot skaņas uztveres līmeni līdz normai.

Vēl viena liela mūsdienu problēma ir mūzikas klausīšanās, izmantojot austiņas. Visas austiņas strādā vairākās frekvencēs, tās nevar nodot  visu skaņa uztveres spektru, it īpaši, ja tās ir ievietotas ausīs un skan ļoti skaļi – tās izraisa matiņšūnās atrofiju. Diezgan primitīvas skaņas, ko lielākoties klausās  šodienas jaunieši, ietekmē ne tikai ausis, bet arī smadzenes, izraisot daudzu funkciju traucējumus un smadzeņu disbalansu. Turklāt, ja cilvēks pastāvīgi kaut ko liek savās ausīs un ne īpaši tīra šīs austiņas (kaut ar kādu spirta šķīdumu), var rasties iekaisums ārējā auss kanālā un no tā – dažādas patoloģijas.

Lielas austiņas (kas nav ievietotas ausīs) arī ietekmē dzirdi, jo tās sniedz mērķtiecīgu skaņu. Turklāt austiņas ir elektromagnētiska ierīce un, atrodoties uz galvas, ietekmē ne tikai ausis, bet arī smadzenes, un smadzenēm tas nepatīk, jo tiek ietekmēta psihiskā veselība. Ir vēl viena lieta – ausu svīšana un pareizas ventilācijas pārkāpums var izraisīt sēnīšu un baktēriju infekcijas ausī, kas prasa īpašu ārstēšanu. Ausis jāventilē – tāds ir cilvēka organisms. Kaut ko var teikt par mobilo tālruni – tam ir noteiktas frekvences, kuras ietekmē mazus muskuļus, kas saliec bungādiņu (bungādiņām jābūt noteiktā stāvoklī, un, kad muskuļi regulē tās spriedzi, tad viss ir kārtībā). Mobilā tālruņa frekvences atrofē šos muskuļus, tie sāk darboties nepareizi, un cilvēks sāk dzirdēt sliktāk. Ja katru dienu vairāk nekā stundu runājam pa tālruni, piespiežot to pie auss, tad ar pārliecību var spriest par turpmāku dzirdes pasliktināšanos. Ja ir nepieciešamas ilgstošas tālruņa sarunas, ieteicama brīvroku funkcijas izmantošana.

Kā var savlaicīgi saprast, ka dzirde ir pasliktinājusies? Pirmkārt, cilvēks sāka vairākas reizes pārjautāt, neizprotot pilnīgi kāda cita runu. Otrkārt, cilvēks sāka runāt skaļāk, uzskatot – ja viņš nedzirdēja, tad arī visi pārējie nedzird. Katra no šīm divām pazīmēm ir pietiekams iemesls tūlītējai vizītei pie otolaringologa.

Sertificēts otolaringologs ar 30 gadu pieredzi, Dr.Sc. med. Aleksandrs MATISONS konsultē un vei nepieciešamās procedūras Rīgas slimnīcas "BIKUR HOLIM" poliklīnikā.

http://bh.lv/pakalpojumi/poliklinika/otorinolaringologs/

Rīgas slimnīca "BIKUR HOLIM"
Rīga Maskavas 122/128
Reģistratūras tālruņa numuri: +371 67 144 514 vai +371 22 848 407

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aukslēju mandeļu slimības un to mūsdienīga ārstēšana: Skaidro ārsts

Aukslēju mandeļu slimības un to mūsdienīga ārstēšana: Skaidro ārsts

Rīkles saslimšanas ir ļoti plaša dažādu patoloģisku stāvokļu grupa, kas apvieno gan akūtas, gan hroniskas slimības. Pēc izcelsmes tās var būt infekciozas un neinfekciozas. Lielu daļu rīkles slimību izraisa vīrusi un baktērijas, kas no ārpuses nokļūst uz organisma dabiskās aizsargbarjeras – mutes dobuma un rīkles gļotādas –, tai skaitā uz aukslēju mandelēm. 

Aktuālie piedāvājumi

Rehabilitācijas centrs "Līgatne": Daba dziedē, bet kopā ar mums – ātrāk!

Rehabilitācijas centrs "Līgatne": Daba dziedē, bet kopā ar mums – ātrāk!

Ja vēlaties relaksēties, uzlabot veselību vai izskatīties vēl skaistāk, tad rehabilitācijas centrs "Līgatne" ir īstā vieta, kur to darīt. Pasakaina daba, profesionāls personāls, medicīniskās tehnoloģijas, viesnīca, ēdināšana, dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas – tas viss ir pie mums!  

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Video

"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO)

"Laiks=Smadzenes" jeb – kā atpazīt insultu? (VIDEO)

Atzīmējot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienības 20 gadu jubileju, slimnīcas pieredzējušie neirologi profesora Gunta Kareļa vadībā, sadarbībā ar pacientu biedrību "ParSirdi.lv" un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kolēģiem, ir sagatavojuši informatīvi izglītojošu videoklipu "Laiks=Smadzenes", kurā stāsta par insulta ārstēšanas procesu...

Produktu testi

Dr. Pakalns SELECT Easy Breathe Iceland Moss Pastilles – elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai

Dr. Pakalns SELECT Easy Breathe Iceland Moss Pastilles <b>– </b>elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu Dr.Pakalns SELECT piedāvā testēt pastilas elpceļu veselībai, klepus mīkstināšanai un imūnsistēmas stiprināšanai.

HealthAid Livercare® – organisma attīrīšanai un detoksikācijai

HealthAid Livercare® <b>– </b>organisma attīrīšanai un detoksikācijai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar "HealthAid Baltics" piedāvā testēt uztura bagātinatāju organisma attīrīšanai un detoksikācijai HealthAid Livercare®.

LIVEO – pienskābo un bifidobaktēriju komplekss pieaugušajiem un bērniem

LIVEO – pienskābo un bifidobaktēriju komplekss pieaugušajiem un bērniem

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt LIVEO® 4 pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās pieaugušajiem un bērniem.

Uzņēmējs runā

Aukslēju mandeļu slimības un to mūsdienīga ārstēšana: Skaidro ārsts

BUC_3600

Rīkles saslimšanas ir ļoti plaša dažādu patoloģisku stāvokļu grupa, kas apvieno gan akūtas, gan hroniskas slimības. Pēc izcelsmes tās var būt infekciozas un neinfekciozas. Lielu daļu rīkles slimību izraisa vīrusi un baktērijas, kas no ārpuses nokļūst uz organisma dabiskās aizsargbarjeras – mutes dobuma un rīkles gļotādas –, tai skaitā uz aukslēju mandelēm.