Dzirdes noslēpumi

Dzirdes noslēpumi

Ir zināms, ka ar vecumu visas organisma funkcijas tiek vājinājusies, un tas, cik ilgi cilvēks varēs saglabāt šīs funkcijas, ir atkarīgs no viņa ģenētikas, dzīvesveida un kaitīgiem ārējiem vai iekšējiem faktoriem.Tas attiecas arī uz dzirdi.

Dzirde ir ļoti interesanta organisma funkcija. Dzirdes orgāns – iekšējā auss – ir viens no pirmajiem orgāniem (pat pirms sirds), kas rodas embrioģenēzē. Iekšējā auss pilda svarīgu funkciju mūsu dzīvē, kam mēs pat nepievēršam uzmanību. Piemēram, mēs varam aizturēt elpu, aizvērt acis un tajā brīdī neredzēt neko, sajust garšu tikai tad, kad mēs kaut ko ēdam, bet dzirde vienmēr strādā. Dzirdes orgāns nekad "neiemieg" un nepārtraukti uztver skaņas vibrācijas, "pārvadājot" tos uz smadzenēm. Vissvarīgākais iekšpuses auss orgāns, kas uztver visas skaņas vibrācijas, ir gliemežnīca kaulā. Tai ir divarpus loki, kuros atrodas matiņšūnas, kas, izmantojot raidīšanas ierīces sistēmu, ieskaitot gan kaulu, gan ūdens vidi, uztver mehāniskās skaņu vibrācijas, pārvēršot tos uz elektriskām, un pēc tam pa nervu šīs vibrācijas tiek nodotas uz smadzenēm. 

Lielākā vecuma dzirdes traucējumu daļa ir saistīta ar asinsvadu stāvokli. Dzirdes orgāns ļoti cieš, kad asins cirkulācija cilvēka organismā ir traucēta – tam vienkārši nepietiek skābekļa. Dzirdes traucējumi var būt saistīti arī ar iedzimtu slimību – otosklerozi. Tad, ja māte vai vecmāmiņa bez redzamiem iemesliem zaudējusi dzirdi, piemēram, pie 40 gadu vecumā, tas pats varētu notikt ar meitu (šī slimība biežāk skar sievietes). Šajā gadījumā runa ir  par agru saslimšanas vecumu, bet dzirdes funkcijas  pasliktināšanās pēc 70 gadiem ir dabisks process.

Dzirdes saglabāšanas jautājumā ļoti svarīga ir profilakse. Iekšējās auss asinsrite atšķiras no pārējās organisma asinsrites, jo asinsvadi, kas ved uz iekšējo ausu, atrodas kaulā. Un, neskatoties uz asinsvadu paplašinošu medikamentu sortimentu, ietekmēt iekšējās auss asinsvadus praktiski nav iespējams, jo kanāls, kas atrodas kaulā, nevar kļūt lielāks. Tāpēc ļoti svarīgs jautājums ir asinsvadu sieniņu kvalitāte. Ir jāpievērš uzmanība tam, ko cilvēks ēd. Katrai personai ir sava specifiska noteiktu produktu nepanesība, turklāt ir svarīgi nepieļaut pārēšanos. Liela nozīme ir tādiem faktoriem kā stress, smēķēšana un alkohols. Šķiet, ka cilvēkiem jau ir viss zināms par smēķēšanas un alkohola kaitējumu, bet kombinācijā tie ir kaitīgi ģeometriskajā progresijā. Tā kā alkohols ir spējīgs paplašināt asinsvadus, pēc tam organisms tos reflektori sašaurina. Šajā gadījumā cieš mazākie kapilāri, kas atrodas asinsvadu sieniņā. Nikotīns turpina sašaurināt šos asinsvadus, kas jau ir piedzīvojuši asu spazmu alkohola iedarbības dēļ, – tas viss noved pie asinsvadu sieniņu nepietiekama uztura un rodas problēmas ar dzirdi.

Tagad par dzirdes higiēnu. Ir ļoti svarīgi, lai ausis netiktu pārslogotas. Piemēram, monotonas skaņas rezultātā rodas atrofija, bet ļoti stipra skaņa var novest pie akustiskās traumas. Ja smadzenes nesaņem regulāru informāciju no matiņšūnām, tās ierosina citas funkcijas iekšpusē, un cilvēks sāk "dzirdēt" zvanu vai troksni ausīs – nepatīkama pazīme, ar ko saskaras vairākums cilvēku, kam ir problēmas ar  dzirdi. Viņi sūdzas par pastāvīgu skaņu ausīs vai galvā. Savukārt periodisks zvans ausīs notiek skābekļa trūkuma fonā iekšējā ausī. Tiklīdz parādās pirmās zvana vai dzirdes zuduma pazīmes, steidzami jākonsultējas ar speciālistu. Ja uzsāk pareizo ārstēšanu pirmajās divās vai trīs dienās, tad to var izārstēt. Ja pagājusi nedēļa, tad ir izārstēšanas varbūtība – piecdesmit procenti. Ja vairāk nekā desmit dienas, tad praktiski neko nevar izdarīt – ļoti grūti noņemt šo "zvanu" ausīs vai uzlabot skaņas uztveres līmeni līdz normai.

Vēl viena liela mūsdienu problēma ir mūzikas klausīšanās, izmantojot austiņas. Visas austiņas strādā vairākās frekvencēs, tās nevar nodot  visu skaņa uztveres spektru, it īpaši, ja tās ir ievietotas ausīs un skan ļoti skaļi – tās izraisa matiņšūnās atrofiju. Diezgan primitīvas skaņas, ko lielākoties klausās  šodienas jaunieši, ietekmē ne tikai ausis, bet arī smadzenes, izraisot daudzu funkciju traucējumus un smadzeņu disbalansu. Turklāt, ja cilvēks pastāvīgi kaut ko liek savās ausīs un ne īpaši tīra šīs austiņas (kaut ar kādu spirta šķīdumu), var rasties iekaisums ārējā auss kanālā un no tā – dažādas patoloģijas.

Lielas austiņas (kas nav ievietotas ausīs) arī ietekmē dzirdi, jo tās sniedz mērķtiecīgu skaņu. Turklāt austiņas ir elektromagnētiska ierīce un, atrodoties uz galvas, ietekmē ne tikai ausis, bet arī smadzenes, un smadzenēm tas nepatīk, jo tiek ietekmēta psihiskā veselība. Ir vēl viena lieta – ausu svīšana un pareizas ventilācijas pārkāpums var izraisīt sēnīšu un baktēriju infekcijas ausī, kas prasa īpašu ārstēšanu. Ausis jāventilē – tāds ir cilvēka organisms. Kaut ko var teikt par mobilo tālruni – tam ir noteiktas frekvences, kuras ietekmē mazus muskuļus, kas saliec bungādiņu (bungādiņām jābūt noteiktā stāvoklī, un, kad muskuļi regulē tās spriedzi, tad viss ir kārtībā). Mobilā tālruņa frekvences atrofē šos muskuļus, tie sāk darboties nepareizi, un cilvēks sāk dzirdēt sliktāk. Ja katru dienu vairāk nekā stundu runājam pa tālruni, piespiežot to pie auss, tad ar pārliecību var spriest par turpmāku dzirdes pasliktināšanos. Ja ir nepieciešamas ilgstošas tālruņa sarunas, ieteicama brīvroku funkcijas izmantošana.

Kā var savlaicīgi saprast, ka dzirde ir pasliktinājusies? Pirmkārt, cilvēks sāka vairākas reizes pārjautāt, neizprotot pilnīgi kāda cita runu. Otrkārt, cilvēks sāka runāt skaļāk, uzskatot – ja viņš nedzirdēja, tad arī visi pārējie nedzird. Katra no šīm divām pazīmēm ir pietiekams iemesls tūlītējai vizītei pie otolaringologa.

Sertificēts otolaringologs ar 30 gadu pieredzi, Dr.Sc. med. Aleksandrs MATISONS konsultē un vei nepieciešamās procedūras Rīgas slimnīcas "BIKUR HOLIM" poliklīnikā.

http://bh.lv/pakalpojumi/poliklinika/otorinolaringologs/

Rīgas slimnīca "BIKUR HOLIM"
Rīga Maskavas 122/128
Reģistratūras tālruņa numuri: +371 67 144 514 vai +371 22 848 407

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Klīnika "Headline" – vispusīga augsta līmeņa ausu, kakla un deguna slimību (LOR) diagnostika un ārstēšana

Klīnika "Headline" – vispusīga augsta līmeņa ausu, kakla un deguna slimību (LOR) diagnostika un ārstēšana

Hroniskas iesnas, alerģiskais rinīts, krākšana, miega apnoja, sāpes ausīs un sēra korķi, sāpošs kakls un pietūkušas mandeles – šie un citi deguna, ausu un kakla veselības traucējumi nav sveši lielai daļai no mums un ir plaši izplatīti visā pasaulē. Tomēr daļa steidzas rast risinājumu nekavējoties, savukārt citi samierinās ar problēmu, līdz attopas, ka slimība vai iekaisums pāraudzis hroniskā formā.

Aktuālie piedāvājumi

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

Attīstoties mūsdienu zinātnei, nesāpīga vizīte pie zobārsta tik tiešām ir iespējama! Brix3000 – papaīnu saturošu želeja, kas radīta speciāli kariesa izņemšanai bez anestēzijas, urbšanas un bez sāpēm!

Zolitūdes mikrorajona iedzīvotājiem beidzot pašiem savs veselības centrs – MFD Veselības centrs "Zolitūde"!

Zolitūdes mikrorajona iedzīvotājiem beidzot pašiem savs veselības centrs – MFD Veselības centrs "Zolitūde"!

Šā gada maijā Zolitūdē tirdzniecības centra VENTA telpās tika atvērts MFD Veselības centrs ZOLITŪDE ar mērķi sniegt apkārtnes iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus veselības aprūpē. 

Video

Produktu testi

"Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

"Dr. Pakalns Select Easy Breathe"

Oktobrī medicine.lv sadarbībā ar zīmolu "Dr. Pakalns Select" piedāvā testēt produktus, kas būs noderīgi saaukstēšanās gadījumā.

"Pharmaceris H-Sensitonin" – nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

"Pharmaceris H-Sensitonin" <b>– </b>nomierinošs micelārais šampūns jutīgai galvas ādai

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar SIA "G.Miežis Ārsts" piedāvā testēt nomierinošu šampūnu jutīgai galvas ādai "Pharmaceris H-SENSITONIN". 

Uztura bagātinātājs "Flexagen Forte" – locītavu veselībai un kustību komfortam

Uztura bagātinātājs "Flexagen Forte" – locītavu veselībai un kustību komfortam

Septembrī medicine.lv sadarbībā ar vitamini.lv piedāvā testēt uztura bagātinātāju "Flexagen Forte" locītavu veselībai un kustību komfortam.

Uzņēmējs runā

Nesāpīga zobu ārstēšana ar gēlu Brix3000

chair

Attīstoties mūsdienu zinātnei, nesāpīga vizīte pie zobārsta tik tiešām ir iespējama! Brix3000 – papaīnu saturošu želeja, kas radīta speciāli kariesa izņemšanai bez anestēzijas, urbšanas un bez sāpēm!

Kas jāzina par ārstniecisko pedikīru

foot

Klasiskais jeb higiēniskais pedikīrs ir piemērots dermatoloģiski veselām pēdām. Ārstnieciskās pēdu aprūpes mērķis ir pareiza pēdu kopšana un atveseļošana. Šie divi pedikīra veidi būtiski atšķiras, jo klasiskajā pedikīrā dominē skaistumkopšana, bet ārstnieciskajā – atveseļošana.