medicine.lv skaitļos

Lietotāji online200
Aktīvie uzņēmumi12433
Nozares raksti4344
Ekspertu atbildes20369
Ceļa locītavas sāpes un ķirurģija : medicine.lv - Latvijas veselības portāls

Ceļa locītavas sāpes un ķirurģija

Ceļa locītavas sāpes un ķirurģija

Celis ir viena no biežāk traumētajām un vārīgākajām mūsu ķermeņa locītavām, sāpju cēlonis bieži ir mūsu dzīvesveids. Cilvēka dzīves laikā locītavām ir jāiztur ļoti liela slodze, īpaši cilvēkiem, kas strādā fiziski smagu darbu, sportistiem, kā arī tiem, kuri pārcietuši traumas, izmežģījumus un sastiepumus. Reti kad aizdomājamies par to, cik daudz un kādas funkcijas mūsu kājas veic dienas laikā – mēs ejam, lecam, skrienam, tupstamies. Visas šīs funkcijas nodrošina ārkārtīgi sarežģīta un spēcīga sistēma – ceļa locītava, kas savieno augšstilbu ar apakšstilbu. Ceļa locītavas virsmu klāj skrimslis, kas padara šīs virsmas gludas un elastīgas. Kamēr cilvēks ir jauns, tam nav īpašu  vielmaiņas vai apasiņošanas traucējumu, skrimslis ir vesels, gluds un elastīgs. Ceļa locītavā ir divi skrimšļa pusloki, kas nogludina locītavas virsmu, kā arī krusteniskās saites, kas celi mehāniski nostiprina. Visbiežāk sūdzības par ceļgala locītavu var iedalīt divās grupās – sāpes un nestabilitātes sajūta. 

Sāpēm ceļa locītavā var būt dažādi iemesli, arī pašas sāpes var izpausties dažādi – kā pulsējošas, durošas, velkošas, dedzinošas vai spiedošas sāpes. Sportiski aktīviem cilvēkiem sāpes bieži rada pārslodze vai nepareiza ceļa locītavas noslogošana, kas izsauc sāpes kustību laikā, kā, piemēram, skrienot, kāpjot pa trepēm vai arī miera laikā. Gados jaunākiem cilvēkiem sāpes ceļa locītavā visbiežāk saistītas ar menisku plīsumu, kas iegūts traumas rezultātā. Vidēja vecuma cilvēkiem sāpes var būt raksturīgas menisku plīsumiem bez traumas, plīsumam attīstoties pakāpeniski. Gados vecākiem cilvēkiem sāpes ceļa locītavā vairāk ir saistītas ar locītavas deformāciju – osteoartrītu un artrozi (lēni progresējoša locītavu slimība, kurai raksturīgs visu locītavas struktūru bojājums, īpaši locītavas skrimšļa sadrupšana un jaunu kaulaudu veidojumu, jeb osteofītu augšana, kas izraisa strukturālas un funkcionālas izmaiņas locītavā). 

Ceļa nestabilitātes sajūta  saistīta ar nedrošības sajūtu ceļgala locītavā. Tās biežākais iemesls ir locītavas saišu plīsums. Jāņem vērā, ka neārstētai un nestabilai locītavai sāpju rašanās ir tikai laika jautājums.

Ceļa locītavas biežākās traumas ir krustenisko saišu plīsums, mediālā vai laterālā meniska plīsums, ceļa mediālās vai laterālās saites plīsums, patellas mežģījums vai lūzums u. c. 

Ceļa locītavas  krusteniskās saites bojājums
Ceļa locītavu tās iekšienē nostiprina divas ļoti stipras krustveidā piestiprinātas saites, kas notur celi savā vietā kustību laikā. Saites plīsums ir viens no nopietnākajiem ceļa locītavas bojājumiem, kad celis nepareizi sagriežas, savērpjas un, ja muskuļi nepaspēj nostrādāt, visa slodze gulstas uz saiti un tā saplīst. Dažkārt vienlaikus tiek bojāts arī menisks – skrimslis, kas ceļa locītavā nodrošina papildu amortizāciju.

Traumas brīdī saites plīsums ir ļoti sāpīgs, celis strauji piepampst kā bumba. Saitei, kas savieno kaulus, iet cauri liels asinsvads. Arī tas saplīst, tāpēc asinis strauji piepilda ceļa locītavu, radot sāpes un celis kļūst divreiz resnāks. Ja celis nepiepampst, tad pastāv varbūtība, ka saite  nav plīsusi. Parasti sāpes ir tik lielas, ka ir jāmeklē mediķu palīdzība, lai pārliecinātos, vai nav kaulu bojājuma. Ja kauli ir veseli, tad celim ir vajadzīgs atslodzes brīdis vismaz 3–4 nedēļas. Pēc traumas sāpes un tūska saglabājas kādu nedēļu, pašsajūta uzlabojas apmēram pēc mēneša, bet kājā saglabājas nedrošības un nestabilitātes sajūta. Krusteniskās saites trūkums netraucē staigāt, bet vairs nevar sportot, dejot un veikt daudzas citas ierastas darbības. Krusteniskā saite nodrošina stabilitāti ceļa locītavā, tāpēc tās plīsums būtiski maina turpmākās fiziskās aktivitātes, jo, kā saka paši pacienti, celis ļogās un iziet no vietas.

"Good life clinic" traumatologs-ortopēds Dr. Visams Rafaels uzsver – ja saites pilnībā pārrautas, tad, jo ātrāk tiek veikt operācija, jo lielāka iespējamība to galus sašūt kopā. Rezultātā rehabilitācija pēc šādas operācijas ir ļoti īsa, sportisti pie savām aktivitātēm spēj atgriezties jau pēc viena mēneša. Pašlaik Dr. Visams Rafaels ir vienīgais Latvijā, kas veic krustenisko saišu sašūšanu. Veiktajām operācijām ir labi rezultāti, kas sniedz cilvēkiem iespēju pilnvērtīgi dzīvot un sportot arī pēc traumas. 
 
Diagnozes precizēšanai vislabāk kalpo magnētiskā rezonanse, kas precīzi spēj parādīt gan saišu bojājumu, gan meniska plīsumu, gan šķidrumu locītavā u.c.
 
Meniska plīsums
Tā ir viena no visizplatītākajām ceļu problēmām, kas var notikt ikvienam un jebkurā vecumā. Meniski ir divi pusmēness formas skrimšļi starp augšstilba un apakšstilba kauliem, kas veido ceļgala locītavu. Menisku funkcija ir izlīdzināt svaru, kas iedarbojas uz ceļgala locītavām, un absorbēt triecienus. 

Visbiežākie meniska plīsuma simptomi ir:
• sāpes locītavā, stīvums un pietūkums;
• locītavas ķīlēšanās vai bloķēšanās;
• kustību apjoma ierobežojums.
 
Meniskus operē artroskopiski, tā ir mazinvazīva operācija, t. i., ar minimālu iejaukšanos, kas ir ievērojami saudzīgāka par vaļēju ceļgala locītavas operāciju, līdz ar to atlabšanas periods ir salīdzinoši īss un pēcoperācijas rētas – nelielas. Operācija tiek plānota pēc konsultācijas ar traumatologu un magnētiskās rezonanses izmeklējuma veikšanas, kurā apstiprināts meniska plīsums.

Fizioterapija pirms un pēc ceļa locītavas operācijām
Fizioterapiju nepieciešams uzsākt tūlīt pēc ievainojuma, nevis pēc operācijas, jo tas var būt pat vairākus mēnešus vēlāk.
Preoperatīva (pirms operācijas) fizioterapija sākas ar pirmo palīdzību pēc traumas un turpinās, lai uzlabotu muskuļu spēku un kustību apjomu, kas nodrošinātu paātrinātu atveseļošanos pēc plānotās operācijas. Preoperatīva fizioterapija var iekļaut sevī:
• fizikālo terapiju (aukstuma un siltuma terapiju, magnētterapiju, ultraskaņu, TENS) sākuma posmā, lai mazinātu sāpes un tūsku;
• padomi par modificētām aktivitātēm ikdienā;
• muskuļu stiepšanu (augšstilba, apakšštilba, gluteālomuskuļu);
• spēka vingrojumi;
• mīksto audu masāžu, manuālas un un miofasciālas tehnikas, lai atbrīvotu saspringtos muskuļus ap ceļa locītavu un mazinātu sāpes;
• teipings, ja nepieciešams;
• informācija par operāciju un ko sagaidīt pēc tam.

Post operatīva (pēc operācijas) fizioterapija – fizioterapeiti bieži sniedz palīdzību klientiem pēc tādām ceļa locītavas operācijām kā artroskopija, meniskektomija, saišu rekonstrukcijas operācijām un ceļa endoprotezēšanas operācijām, lai paātrinātu dzīšanu un saīsinātu rehabilitācijas laiku.

Post operatīva fizioterapija var ietvert sevī:
• siltuma terapija saspringto un sāpīgo muskuļu atslābināšanai;
• ultraskaņas terapija, lai paātrinātu dzīšanu;
• gaitas treniņš ar vai bez staigāšanas palīgierīcēm (kruķiem, rāmi, utt.), pakāpeniska ievainotās kājas slogošana, lai uzlabotu neatkarību ikdienas akivitātēs;
• pārvietošanās treniņš (piecelšanās no krēsla/apsēšanās, svara pārnešana, kāpnes);
• kad sāpes mazinājušās - spēka un lokanības treniņš muskuļiem ap ceļa locītavu un visā kājā;
• vingrojumi vispārējā fiziskā stāvokļa uzlabošanai;
• dziļās muskulatūras treniņš;
• līdzsvara un koordinācijas treniņš.

Padomi, kā modificēt ikdienas aktivitātes un kā pakāpeniski un droši palielināt slodzes intensitāti fizioterapijas programma tiks sastādīta, vadoties pēc Jūsu šī brīža simptomiem un funkcionālā līmeņa, lai uzlabotu mobilitāti un neatkarību ikdienas aktivitātēs.

Ceļa locītavu var salīdzināt ar kādas mašīnas mehānismu. Ja kaut kas tajā saplīsis vai nodilis, cilvēkam rodas grūtības fiziskas slodzes, piemēram, staigāšanas laikā. Šo stāvokli nevarēs izlabot ne zāles, ne ekstrasenss. Locītavu slimības un traumas ārstē ārsts ortopēds, kas spēj palīdzēt gan ar konservatīviem līdzekļiem, gan ar ķirurģisku operāciju. Ceļa locītavas kaites neapdraud jūsu dzīvību. Tās apdraud spēju pārvietoties. Tāpēc labāk, ja nepieciešams, ķirurģisko ārstēšanu veikt laikus, jo bojātās locītavas daļas var izraisīt nākamos bojājumus.


Dr. Visams Rafaels:
• 1998. gadā beidzis Latvijas Medicīnas akadēmiju;
• 2004. gadā beidzis P.Stradiņa Universitātes rezidentūru specialitātē traumatologs – ortopēds;
• Praktizējies Universitātes klīnikās Zviedrijā, papildus zināšanas iegūtas Anglijā, Vācijā, Polija, Spānijā, Beļģijā, Šveicē, Austrija un ASV;
• Latvijas ceļa locītavas ķirurģijas, artroskopijas un sporta ortopēdijas asociācijas biedrs un valdes loceklis;
• Latvijas traumatologu un ortopēdijas asociācijas biedrs;
• Latvijas gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšanas asociācijas biedrs;
• Alumni member of the European AO association (AO Alumni asociācijas biedrs)
• Latvijas Vidzemes reģiona traumatologu un ortopēdijas asociācijas līdzdibinātājs.
• Valodu prasme: Latviešu, Krievu, Angļu, Franču, Arābu.
 
Dr. Visams Rafaels piedāvā:
• konsultācijas;
• ceļa un pleca locītavu artroskopiskās operācijas (meniska plīsums, priekšējās krusteniskās saites šūšana un vai rekonstrukcija, saišu bojājumi, utt.);
• gūžas un ceļu locītavu totāla endoprotezēšana;
• kaulu lūzumu operācijas.


www.goodlifeclinic.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Refleksoloģija jeb dzīves enerģijas iekustināšana

Sens ķīniešu sakāmvārds vēsta, ka smaids cilvēkam sākas no pēdām. Tā ir patiesība! Pieskaroties pēdām, notiek iedarbība uz refleksu zonām, kas ir saistītas ar noteiktiem iekšējiem orgāniem, dziedzeriem un audiem, un, lutinot un masējot pēdas, mēs varam ietekmēt arī mūsu garīgo veselību. 

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Sejas aizsargvairogi, bezkontakta dezinfekcijas stends – latvieši pandēmijas laikā ražo modernus aizsarglīdzekļus

Disinfeq komanda piedāvā modernus augstas kvalitātes sejas vairogus, drošības barjeras un jau drīzumā prezentēs īpašu jaunumu – bezkontakta dezinfekcijas stendu.  

Video

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti aicina visus Latvijas iedzīvotājus būt uzmanīgiem svētku brīvdienās (VIDEO)

Ārsti Pēteris Apinis, Andrejs Ērglis un Roberts Fūrmanis sirsnīgi uzrunā visus Latvijas iedzīvotājus par to, ko ikvienam svarīgi atcerēties svētku brīvdienu laikā. Roberts Fūrmanis, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents, anesteziologs, reanimatologs: "Mums priekšā ir daudz skaistu dienu, siltas, patīkamas dienas, taču es aicinu Latvijas iedzīvotājus šīs dienas nepadarīt par traģēdiju."

Produktu testi

Ekoell ādu attīrošs un atjaunojošs krēms ar sapropeli "Mežezers"

Ekoell ādu attīrošs un atjaunojošs krēms ar sapropeli "Mežezers"

 Jūlijā medicine.lv sadarbībā ar SIA "Ekoell" piedāvā testēt ādu attīrošu un atjaunojošu krēmu ar sapropeli "Mežezers".

Testa rezultāti: VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

Testa rezultāti: VENOLUX – uztura bagātinātājs un gels nogurušām kājām

 Jūnijā medicine.lv sadarbībā ar SIA SILVANOLS piedāvāja testēt VENOLUX kapsulas un VENOLUX gelu - kāju vieglumam un labai vēnu veselībai ilgtermiņā.

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Testa rezultāti: Soluro® DUO ar D-mannozi – dubulttrieciena produkts urīnceļiem

Maijā medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu "Solepharm Pharmaceuticals" piedāvāja testēt uztura bagātinātāju – Soluro® DUO ar D-mannozi urīnceļu veselībai.

Uzņēmējs runā