medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs "Sigulda" : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs "Sigulda"

Otrdien, 24. novembrī, Siguldā atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs "Sigulda", kur pacientiem pieejama robotizētās stereotaktiskās radioķirurģijas iekārta CyberKnife.

Stereotaktiskās radioķirurģijas centra Sigulda iekārtas iegādei un centra būvniecībai kopumā tika ieguldīti 5,6 miljoni eiro, no kuriem 3,8 miljoni eiro ir bankas Citadele piešķirtais aizdevums, bet 1,8 miljoni eiro – privātais kapitāls.

Stereotaktiskās radioķirurģijas iekārta CyberKnife īpaši piemērota tiem pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams ķirurģiski izoperēt, ja tā atrašanās vieta nav sasniedzama vai arī operācija rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai.

"Šis ir nozīmīgs projekts ne tikai Siguldai un Latvijai, bet arī Baltijās valstīm. SRC "Sigulda" ir pirmais radioķirurģijas un CyberKnife tehnoloģijas centrs Baltijā. Šī ir pirmā publiskās un privātās partnerības klīnika ar specializāciju onkoloģijā Latvijā. Tā ir uzdrīkstēšanās – atvērt šādu ļoti specializētu centru ārpus universitātes slimnīcām. Metode nav atraujama no pacienta izmeklēšanas un ārstēšanās kopumā, kur iesaistīti daudzi speciālisti un citas ārstniecības iestādes. Mēs esam viens no mehānismiem šajā sistēmā, kas vērsta uz pacientiem, padarot pakalpojumus pieejamākus un ērtākus. Lielāko gandarījumu un novērtējumu sniegs brīdis, kad būsim palīdzējuši reāliem pacientiem," centra atklāšanā norādīja SRC "Sigulda" vadītājs Māris Skromanis.

Banner 280x280

Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Onkoloģijas centra staru terapijas virsārste Dace Saukuma norāda: "Man ir patiess prieks būt klāt tik nozīmīgā brīdī Latvijas medicīnas nozarē. Robotizētā stereotaktiskā radioķirurģija CyberKnife ir ražota speciāli tikai radioķirurģijai. Tehnoloģija nodrošina ārstēšanu pacientiem gan ar onkoloģiskajām, gan neonkoloģiskajām saslimšanām. CyberKnife terapijas laikā pacients saņem lielas (ablatīvas) jonizējošā starojuma devas, maksimāli pasargājot veselos apkārtesošos audus, panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai, izārstējot un/vai pagarinot pacienta dzīvildzi. Viens no terapijas mērķiem ir arī mazināt sāpes, ilgstoši jeb hroniski traucējošus simptomus, piemēram, parkinsonisma, epilepsijas, trijzaru nerva neiralģijas, asinsvadu patoloģiju gadījumā. Šī metode ir tehniski vieglāka un ērtāka pacientam, nav nepieciešami fiksācijas rāmji, anestēzija. Pacienta pozicionēšanai un ārstēšanas precizitātes nodrošināšanai tiek izmantotas ķermeņa anatomiskās struktūras un marķieri, kas novietoti audzēja tuvumā."

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis uzskaita diagnozes un gadījumus, kad pacientiem var palīdzēt ar CyberKnife tehnoloģiju: "Pirmkārt, tie ir audzēji un metastāzes galvas smadzenēs, piemēram, galvaskausa pamatnes (kavernozā sinusa) meningiomas, vestibulārās švannomas (dzirdes nerva neirinomas), hipofīzes adenomas, kraniofaringiomas, pineālā rajona audzēji, otrkārt, tās ir asinsvadu patoloģijas jeb arteriovenozās malformācijas, kas ir mazākas par 3 cm, dziļi lokalizētas un kompaktas, treškārt, funkcionālā neiroķirurģija – pacientiem ar trijzaru nerva neiralģijām, kad novēro ļoti mokošas sāpes sejā, ceturtkārt, metastāzes mugurkaula skriemeļos. Atsevišķos gadījumos radioķirurģijas terapiju varam piedāvāt pacientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ atsakās no ķirurģiskas ārstēšanas."

Radioķirurģija ar CyberKnife ir kā alternatīva vai papildinājums invazīvai ķirurģijai un konvencionālajai staru terapijai. .Valeinis papildina: "Ir gadījumi, kad atsevišķi ne ķirurģija, ne radioķirurģija nevar palīdzēt, toties, abas metodes kombinējot, iegūstam pacientam labus rezultātus. Piemēram, pacientam ir sešas metastāzes galvas smadzenēs – divas no tām liela izmēra iespējams izoperēt ķirurģiski, bet atlikušās četras var starot ar CyberKnife."

Latvijas ārsti uzsver, ka galvenie ieguvēji būs pacienti, kuriem no šī brīža tepat Latvijā būs pieejama modernākā tehnoloģija pasaulē šajā nozarē. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas institūta vadītājs Kārlis Kupčs norāda: "Šī tehnoloģija bija pēdējais posms, kas Latvijas pacientiem līdz šim vēl nebija pieejams."

Projekts tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas 4. kārta ietvaros un finansēts no ERAF piešķirtajiem līdzekļiem. LIAA grants 2,13 miljonu eiro tiks piešķirts tikai pēc projekta īstenošanas un tiks izmantots "Citadeles" aizdevuma dzēšanai.

Kā pacients nonāk līdz terapijai ar CyberKnife tehnoloģiju?

Dr.Dace Saukuma skaidro: "Jebkurš pacients (Latvijas vai citu valstu), kas vēlas saņemt terapiju privātajā veselības aprūpes sektorā, piesakās uz konsultāciju, atsūta esošo medicīnisko informāciju un izmeklējumus. Terapija tiek veikta tikai saskaņā ar indikācijām un pēc ārstu konsīlija lēmuma gadījumos, kuros CyberKnife tehnoloģijai ir priekšrocības un tā var sniegt būtisku uzlabojumu pacienta veselības stāvoklim."

Jāpiebilst gan, ka CyberKnife nav viennozīmīga alternatīva visiem audzēju gadījumiem. Šī metode galvenokārt paredzēta tādu audzēju ārstēšanai, kuru izmēri nepārsniedz 3 cm diametrā (ļoti retos gadījumos līdz 5 cm), līdz ar to pirms šīs terapijas nozīmēšanas katru gadījumu rūpīgi izvērtē, vai CyberKnife spēs panākt pacientam vislabākos rezultātus.

Atklājot ļaundabīgu vai labdabīgu veidojumu, atkarībā no tā atrašanās vietas, tiek izvērtētas ārstēšanas metodes, kas nodrošinātu pacientam vislabāko iespējamo rezultātu. Kopumā ir pieejamas dažādas metodes. Tā var būt ķirurģiska operācija, daļēji vai pilnīgi likvidējot audzēja šūnas, ķīmijterapija, kas ar medikamentu palīdzību iedarbojas uz audzēja šūnām, kā arī staru terapija, audzēju mērķtiecīgi apstarojot. Bieži vien šos ārstēšanas veidus kombinē.

Lai speciālists varētu izvērtēt, vai modernā staru terapija būs iespējama konkrētajā gadījumā, ir nepieciešams ārsta slēdziens (audzēju gadījumā – onkologu konsīlija slēdziens) un vizuālie izmeklējumu rezultāti (datortomogrāfija, magnētiskās rezonanses izmeklējums).

Pirmie pacienti SRC "Sigulda" ieradīsies jau nākamnedēļ. Sākotnēji tiks ārstēti pacienti ar dažādas lokalizācijas audzēju metastāzēm un primāriem labdabīgiem audzējiem galvas un muguras smadzenēs. No 2017.gada tiks ieviesta ar pacienta elpošanu sinhronizēta ārstēšana, kas ļaus sasniegt audzējus plaušās, aknās. Plānotā pacientu plūsma paredz 125 pacientu ārstēšanu 2016.gadā, sasniedzot 500 pacientus 2021.gadā no tuvākā reģiona – Baltijas, Austrumeiropas un Ziemeļvalstīm. Pilnas terapijas izmaksas, iekļaujot datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumus, kas nepieciešami radioķirurģijas plānošanai, sastāda 7500 eiro.

Foto: Oskars Briedis; Ieva Lūka

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...