medicine.lv skaitļos

Lietotāji online173
Aktīvie uzņēmumi12807
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Vai pusaudžiem bieži ir depresija?

Vai pusaudžiem bieži ir depresija?

Līga 2007. gada 27. aprīlī

Labdien,

Man ir 14 gadi. Man sķiet, ka man ir depresija. Vai pusaudžiem bieži ir depresijas šajā vecumā? Itkā man nekas nekaiš. Ar ģimeni vis normāli. Izskats arī mani apmierina, bet tomēr jūtos nelaimīga,skumja. Es pati nezinu kapēc es tā jūtos. Dažreiz man nāk galvā ļoti sliktas domas, ka varētu kādam izdarīt pāri.

Man bail, ka es nesāku jūgties. Un man bail, ka kādam nenodaru pāri. Es gribu atbrīvoties no šīm stulbajām sajūtām. Kā to es varu izdarīt? Iesakiet kādas metodes. Visvairāk gribu zināt, vai tā kā man bieži notiek? Kapēc?

Paldies

Atbildes:

  • 2012. gada 8. aprīlī
    Labdien,

    Pētījumu dati rāda, ka apmēram 30% pusaudžu ir vērojamas depresijas pazīmes. Kā tu redzi, skaitļi rāda, ka depresijas problēma ir nopietna un bieži sastopama pusaudžu vidū.

    Ir divas vadošās teorijas par depresijas izcelsmi. Viena no tām skaidro, ka galvas smadzenēs izmainās noteiktu ķīmisko vielu (tādu kā serotonīns un citu) līdzsvars. Cits populārākais skaidrojums ir, ka depresija piemeklē tos, kas ir zaudējuši dzīvē svarīgu objektu. Tas var būt tuvs cilvēks, darbs, kāda ideja vai pat sapnis, kuru cilvēks nav spējis realizēt.

    Man šķiet, ka šīs abas teorijas iet roku rokā. Ar ko tev sākt? Vispirms atceries, ka tikai un vienīgi tu pati nosaki savu dzīvi un noskaņojumu un svarīgs ir nevis tas, kas notiek, bet gan tava attieksme pret to! Tev visapkārt noteikti atrodas patīkami cilvēki (radinieki vai draugi), ar kuriem vari aprunāties, pajokot. Iepriecini sevi, izdarot ko tādu, kas tev patīk - nopērc kaut ko jaunu, paskaties savu mīļāko filmu, aktivizē aizmirsto vaļasprieku vai dari ko citu, kas sagādā prieku.

    Bet, ja situācija nonākusi tik tālu, ka tu jau pati nespēj kaut ko izmainīt, tad noteikti meklē ārsta, psihologa vai psihoterapeita palīdzību. Ārsts noteiks vai tev ir vajadzīga medikamentoza palīdzība, vai arī pietiek ar atpūtu un pastaigām. Psihologs vai psihoterapeits palīdzēs saprast depresīvā noskaņojuma iemeslu, atrast izeju no situācijas, izmainīt attieksmi pret to.

    Neirožu klīnika (Jūrmalā) psiholoģe Ilze Pastare, tālr. 7754811

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.