medicine.lv skaitļos

Lietotāji online426
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Kā mazināt muskuļu nogurumu un kā gūt prieku sportojot?

Kā mazināt muskuļu nogurumu un kā gūt prieku sportojot?

Arvo 2020. gada 13. jūnijā

Labdien!

Būtu labi uzzināt, pie kāda ārsta vērsties..

Pa lielam esmu it kā vesels, bet man ir ļoti jāuzmanās ar lieko svaru (tas traucē gan manam izskatam, gan sirdij). Tāpēc es sportoju sporta zālē - darbojos ar velotrenažieri (ar vidēju un lielu slodzi, 200-350W) un svariem (40-60 kg). Tagad man ir 2 sesijas nedēļā pa 1:20 h katra. Pirms Covid bija 2 sesijas nedēļā, pa 3 h katra. Pašlaik man ir lēnais restarts.

Problēma tā, ka man ir grūti panākt prieku no sporta, tas mani izsmeļ un psiholoģiski ir grūti gan saņemties uz treniņu, gan izpildīt to, gan arī atgūties. Ir zināms prieks, kad es ieeju ritmā, minos, sviedri nāk, elpošana normāla, viss notiek. Tāpat arī svarus pacelt varu. Bet, kad es ņemu lielākas slodzes (kājām, rokām, velo), tad ir šī nepatīkamā ātrā noguruma sajūta. Sevišķi jūtams tas ir pēc Covid - ja es agrāk varēju izpildīt 2 piegājienus pēc kārtas, tad tagad man tie ir jādala daļās u. tml. Tā man ir bijis visu dzīvi - inetelektuāli pasaulē nav tādas lietas, kas man būtu par sarežģītu vai neiespējamu (tiešām nav; tātad man nav depresija un nogurums), bet sportiski nav šī "draiva" un prieka. Es nevaru saprast sportistus, kas var 8 h darboties sporta zālē, kā arī cilvēkus, kas meklē sportiskas aktivitātes ikdienā. Pastaigas ir ok, paskriet kādu gabaliņu arī varu. Bet tas, ko es gribētu panākt, ir, lai mani muskuļi prasītos pēc fiziskām aktivitātēm, lai es tās izbaudītu (sevišķi slodzi, lai būtu nogurumizturīgs) un lai būtu lielāks efekts (mazāki tauku slāņi). Man nav vajadzīgas uzvaras sacensībās un muskuļu kalni, bet es gribu būt kā visi puiši, kas dabiski vēlas sportot un kuriem arī viss sanāk.

Vai ir kāds ārsts, kas mani varētu konsultēt par šīm lietām? Varbūt var lietot augšanas hormonu, testosteronu, kaut kādus steroīdus - bet nelielās, drošās un medicīniski pamatotās devās? Ar ko runāt? Ko meklēt?

Vīrietis, 39 gadi, 185 cm, 96 kg, testosterons normas robežās, bet pie pašas apakšējās robežas.

Paldies!

Atbildes:

  • 2020. gada 3. jūlijā
    Labdien!

    Ja pareizi sapratu, "jautājums" ir: kā "būt kā visi puiši, kas dabiski vēlas sportot un kuriem arī viss sanāk"? Uzreiz piebildīšu: visi nav vienādi šajā materiālajā pasulē! Esmu tehniskais ortopēds, un tāpēc manā piedāvājumā vajadzētu būt tehniskajiem palīglīdzekļiem. Ir dažādas ortozes, kuras palīdz nepārslogot locītavas un muguru. Skatiet www.ortopedija.lv Arī labi izskatās un rada lielāku pašpārliecinātību. Atvainojos, šī bija reāla reklāma! :)

    1) Iesaku paskatīt dažu vietējo speciālistu viedokļus. Šie ir ORTO klīnikas speciālisti. Varbūt uzrunā: https://www.youtube.com/embed/dthQRQtGzGk?fbclid=IwAR2GCg7E1csAfqGAY3zaLvAVUccleU54ZC_lGA3bsc7JOkTD9L-cJJduYfk;
    2) Tur pat ORTO klīnikā strādā ārsts traumatologs-ortopēds Vitolds Jurkevičš, kurš šo to zin par svaru cilāšanu un arī par mūsdienu proteīnu pulveriem. Varbūt uzrakstiet viņam: https://orto.lv/lv/musu-arsti/dr-vitolds-jurkevics (Ne kā ārstam) vitolds.jurkevics@inbox.lv;
    3) Nobeigumā pilnīgi privāts padoms. "Kā gūt prieku?" Visvairāk prieka no 24 diennakts stundām (bezmaksas) ir pieejams laikā no 3:00-8:00. Šis laiks gan nav paredzēts ne sportošanai, ne strādāšanai. Ja izdodas būt nomodā 5:00, izrādiet cieņu Saulei, vēliet visiem laimi. Painteresējaties, kas darāms no rīta. Prāts atpūšas laikā no 21:00-3:00. Ja šis laiks netiek izmantots gulēšanai, tad prāts ir maz atpūties.. vai pavisam nemaz. Nevajadzētu cipariem pieiet fanātiski! Vismaz pavērojiet virzienu. Šī nelielā skice ir sākums tēmai par dienas režīmu. Laiks ir visspēcīgākais šajā laicīgajā pasaulē. Tāpēc tam ir liela nozīme mūsu ikdienā. Tāpat ir ar pārtiku - ir liela nozīme, cikos un kāds produkts tiek lietots. Režīms. Askēzes. Mēles valdīšana. Vīriešiem noder.

    Protams, ir forši, ja var sportot ar baudu. Ja fiziskās aktivitātes ir zāles, tad tām nav jābūt saldām un nav arī jāpārdozē.

    Vēlu veiksmi!

    Agris Briedis, tehniskais ortopēds, "Tehniskā ortopēdija", SIA

  • 2020. gada 3. jūlijā
    Labdien!

    Par testosterona lietošanas/nelietošanas nepieciešamību jākonsultējas ar endokrinologu.

    Ja sportošana nesagādā nekādu prieku, iespējams, jāmaina aktivitāšu veids. Varbūt sporta zālē ir slikta gaisa kvalitāte, tāpēc nogurums iestājas skābekļa trūkuma dēļ.

    Ķermeņa masas kontrolei ir ļoti svarīgs ēšanas režīms/ ēšanas paradumi (ne tikai sportiskā aktivitāte). Ja Jums ir sēdošs darbs/dzīvesveids, ar 2 sesijām sporta zālē var nepietikt. Noteikti ir vajadzīga arī dinamiskā slodze. Slodzes apjoms jāpieaudzē pakāpeniski. Nav iemesla sevi salīdzināt ar "citiem puišiem", jo kādam sports ir profesija.

    Iespējams, Jums nepieciešama psihologa palīdzība.

    Ilze Bērziņa, FRM ārste, Rehabilitācijas centrs "Līgatne", "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.