medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
SVEŠĶERMEŅI : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

SVEŠĶERMEŅI

priekšmeti vai to daļas (metāla, stikla un koka šķembas, lodes, adatas, asakas, monētas, pogas, augļu kauliņi, zobu protēzes u.c), kuri iekļūst organismā pa dabiskām atverēm (mutes dobumu, deguna dobumu, taisno zarnu u.tml.) vai ievainojumiem ķermeņa virsmā un paliek audos, ķermeņa dobumos, dobos orgānos, to sienās. Svešķermeņi parasti iekļūst organismā nejauši: traumas gadījumā, norijot, ieelpojot u.tml. Psihiski slimi cilvēki reizēm tīšām norij svešķermeņi vai ievada tos zemādā. Pie svešķermeņiem pieskaita arī parazītus, konkrementus (piem., urīnakmeņus). Ap svešķermeņi audos izveidojas iekaisums ar raksturīgu pietūkumu, sāpīgumu; pievienojoties infekcijai, veidojas strutu perēklis, kas jālikvidē, ķirurģiski. Ķīmiski aktīvi un indīgi svešķermeņi var veicināt saindēšanos (piem., ļoti bīstamas ir ķīmiskā zīmuļa šķembas). Radioaktīvi svešķermeņi izraisa audu nekrozi un sabrukšanu. Nokļuvuši mīkstajos audos, zemādā, muskuļos, svešķermeņi parasti iekapsulējas un sevišķus traucējumus nerada; tādā gadījumā tos izņemt nav obligāti.

Svešķermeņu pārvietošanās mīkstajos audos notiek samērā reti, parasti tad, ja tie atrodas muskulī un pārvietojas, tam saraujoties. Atrodoties nervu tuvumā, svešķermeņi var izraisīt napatīkamu sajūtu, sāpes. No mīkstajiem audiem sīkie svešķermeņi jāizoperē tad, ja tie traucē kāda orgāna funkciju, rada sāpes; tos izņem (sevišķi adatas), operāciju kontrolējot rentgenoloģiski. Rīklē parasti nokļūst asi svešķermeņi - asakas, riekstu čaumalas, zobu sukas sari u.tml., kas ieduras gļotādā un rada dažādas nepatīkamas sajūtas, sāpes. Svešķermeņi izņem, izdarot laringoskopiju, vietējā anestēzijā; ļoti nemierīgiem bērniem lieto īslaicīgu vispārējo narkozi.

Barības vadā svešķermeņi parasti iekļūst nejauši - miegā, steigā ēdot, dažāda rakstura nervu lēkmju laikā; bērniem - sakarā ar paradumu bāzt mutē dažādus priekšmetus; vecāki cilvēki nesajūt svešķermeņi ar aukslējām protēžu dēļ. Parasti svešķermeņi iestrēdz barības vada šaurākajā vietā, tā sākumdaļā, un aizsprosto barības vadu daļēji vai pilnīgi (nevar norīt pat ūdens malku). Bīstami ir svešķermeņi ar asām, nelīdzenām malām, robotu virsmu, kuri ievaino barības vada sienas un veicina iekaisuma attīstību, kā arī rada sāpes, rīšanas traucējumus. Var pievienoties smagas komplikācijas, piem., barības vada perforācija un apkārtējo audu strutains iekaisums, asiņošana. No barības vada svešķermeņus iespējami ātri jāizņem. Ja barības vada siena perforēta, tūlīt izdara operāciju - perforācijas vietu slēdz vai barības vadu izslēdz no rīšanas akta. Nelieli svešķermeņi ar gludu virsmu pa barības vadu nokļūst kuņģī, parasti pēc tam pakāpeniski iziet cauri visam gremošanas traktam un iznāk ārā dabiskā ceļā. Ja svešķermeņi paliek kuņģī, tas bojā gļotādu, var perforēt sienu, kā arī veicināt kuņģa čūlas attīstību, tāpēc tas jāizoperē.

Zarnās svešķermeņi bojājumus rada reti. Elpošanas orgānos (balsene, elpvadā, bronhos) svešķermeņi parasti iekļūst no mutes dobuma dziļas ieelpas laikā, cilvēkam nobīstoties, smejoties, raudot, arī klepus lēkmju laikā; bērniem svešķermeņi parasti ir dažādas sīkas rotaļlietu detaļas, piespraudes, pērlītes, arbūzu, saulgriežu, ābolu sēklas, pupas; dažu profesiju strādnieki mēdz turēt mutē adatas, naglas. Balsenē svešķermeņi rada stipru klepu, iestājas elpas trūkums, āda kļūst zilgana, cilvēks var pat nosmakt. Šādos gadījumos nepieciešama steidzama operācija. Elpvadā un bronhos svešķermeņi biežāk iekļūst bērniem. Parasti tie izraisa ļoti stipru klepu bez krēpām. Lielāki svešķermeņi paliek elpvadā, kur tie var brīvi pārvietoties līdz ar gaisu; sīkāki svešķermeņi nonāk bronhos - parasti labajā, jo salīdzinājumā ar kreiso tas atdalās no elpvada mazākā leņķī un ir platāks. Bronha aizsprostojums var būt daļējs vai pilnīgs; sakarā ar to mainās attiecīgās plaušas elpošana. Sevišķi bīstami ir svešķermeņi, kas var uzbriest (pupas) un pastiprināt elpošanas traucējumus. Ja pievienojas infekcija, rodas iekaisums - pneimonija. Svešķermeņi no elpvada vai bronhiem jāizņem nekavējoties. To izdara, ievadot bronhoskopu, retāk - ar operāciju. Ja attiecīgā plaušu daļa iekaisuma procesā ir neatgriezeniski pārmainījusies un elpošanā nepiedalās, to izoperē.

Svešķermeņi ausī biežāk nonāk bērniem. Parasti tie ir sīki akmentiņi, pērlītes, zāļu stiebri, zirņi, ķiršu kauliņi, vates gabaliņi, ķiploka gabaliņi vai ģerānijas lapas (lietotas ārstniecības nolūkā), sērkociņu gali; ausī var iekļūt arī sīki kukaiņi - mušas, vabolītes, blusas, pat bites. Nedzīvi svešķermeņi ausīs parasti nerada nepatīkamu sajūtu, dažreiz attiecīgajā ausī pasliktinās dzirde; dzīvie svešķermeņi izraisa ļoti nepatīkamu sajūtu. Parasti svešķermeņi no auss iespējams izskalot, bet tas jādara ārstam speciālistam, jo svešķermeņi ļoti viegli var iebīdīt dziļāk un ievainot bungplēvīti vai auss ejas ādu. Dažreiz nepieciešama operācija. Асī svešķermeņi var atrasties plakstiņa konjunktīvā, radzenē, cīpslenē, kā arī pašā acs ābolā. Visbiežāk sīki svešķermeņi iekļūst konjunktīvā un radzenē (putekļi, sīkas ogļu šķembiņas, metāla šķembiņas, piem., virpotājiem, frēzētājiem; skatīt arī acu traumas). Virspusējie acs svešķermeņi viegli noņemami ar mitru vates gabaliņu vai tīru drāniņu (skatīt att.). Citos gadījumos jāgriežas pie ārsta.

Svešķermeņi var arī pa urīnizvadkanālu iekļūt urīnpūslī. Tie rada sāpes urīnpūšļa apvidū, urinēšanas grūtības, asiņošanu. Asi svešķermeņi var ievainot urīnpūšļa sienu un radīt apkārtējos audos flegmonu. Svešķermeņi konstatē ar cistoskopiju, kā arī rentgenoloģiski izmeklējot. Tos izņem ķirurģiski, kā arī izmantojot cistoskopu. Svešķermeņi var iekļūt arī dzemdē, piem., izdarot kriminālu abortu.

Banner 280x280
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...