Simptomi, kas var liecināt par aknu vēzi

Foto: Lita Krone / LETA

Aknu audzējam raksturīgās pazīmes var tikt novērotas arī citu saslimšanu gadījumā, kā rezultātā aknu vēzis nereti tiek atklāts novēloti. Lai laikus diagnosticētu saslimšanu un sekmīgi pielāgotu atbilstošu terapiju, ir būtiski pārzināt aknu vēža riska faktorus un pievērst uzmanību simptomiem.

Aknu vēzis var būt primārs, proti, attīstīties aknās, un metastātisks – ļaundabīgā audzēja izcelsmes vieta ir cits orgāns, bet tā metastāzes izplatījušās uz aknām. 

Aknu vēža riska faktori ir vecums un dzimums – ar šo vēža veidu galvenokārt slimo vīrieši pēc 50 gadu vecuma, turklāt saslimšanas risks līdz ar gadiem pieaug. Tāpat vēža attīstību veicina virkne dažādu saslimšanu, tai skaitā B un C hepatīts, aknu ciroze, aptaukošanās un diabēts, kā arī kaitīgi ieradumi – smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana. Pievērs uzmanību arī ģimenes slimību vēsturei – ja kādam no taviem radiniekiem bijis aknu vēzis, ir lielāka varbūtība, ka tas tiks ģenētiski pārmantots.

Pacienti, kam aknu audzējs diagnosticēts agrīnā attīstības stadijā, nereti neizjūt specifiskus simptomus, turklāt novērotās pazīmes raksturīgas arī citām saslimšanām. Pievērs uzmanību ķermeņa signāliem, kā arī tam, vai esi audzēja riska grupā, un, ja nepieciešams, veic vajadzīgās pārbaudes. Lai aknu vēzi būtu iespējams sekmīgi ārstēt, to ir svarīgi atklāt jau laikus.

Svara zudums

Audzējam attīstoties, pacientam var strauji samazināties ķermeņa svars, par spīti tam, ka viņš nav veicis korekcijas ikdienas ieradumos un ēdienkartē. Ņem vērā, ka nepamatots svara zudums var liecināt par dažāda veida veselības problēmām, tāpēc, novērojot simptomus, vēries pēc palīdzības pie speciālista.

Dzelte

Ja aknas nespēj pilnvērtīgi funkcionēt, asinīs palielinās žults pigmenta bilirubīna koncentrācija. Pigmentam pārsniedzot noteikto normu, cilvēka āda, acu baltumi un gļotāda pieņem dzeltenīgu nokrāsu.

Aknu iekaisums

Audzējam kļūstot lielākam, tiek radīts papildu spiediens uz aknām un to apkārtējiem audiem, kā rezultātā orgāns piepampst un kļūst jutīgs, radot pastāvīgas vēdersāpes un vēdera pūšanos

Apetītes traucējumi

Aknu iekaisuma simptomi var radīt apetītes traucējumus. Pat pēc nelielām maltītēm pacients var just diskomfortu un nepatīkamu „pilnuma” sajūtu, ar laiku apetīte var samazināties vai pazust pavisam.

Nogurums

Viens no pirmajiem signāliem, kas liecina par veselības problēmām, ir nogurums un izteikts nespēks. Organismam cīnoties ar saslimšanu, ķermenim trūks enerģijas, tu pastāvīgi jutīsies pārguris un miegains, turklāt pašsajūta neuzlabosies pat pēc ilgstošas atpūtas vai miega.