medicine.lv skaitļos

Lietotāji online399
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
Preimplantācijas ģenētiskā diagnostika : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Preimplantācijas ģenētiskā diagnostika

Pastāv uzskats, ka ģenētisko saslimšanu skaits pasaulē strauji pieaug. Tomēr ir svarīgi zināt, ka pieaug nevis saslimšanu skaits, bet ievērojami uzlabojas pieejamās slimību diagnostikas iespējas, kā arī tiek atklātas arvien jaunas ģenētiskas saslimšanas. 

Iespēja precizēt slimības nosaukumu reizēm ģimenei sniedz iespēju izvēlēties specifisku ārstēšanas metodi, bet lielākajā daļā gadījumu spēj tikai precizēt slimības prognozi vai paredzēt iespējamas saslimšanas komplikācijas. Līdz šim pat gadījumā, ja vecāki zināja par ģenētiskas saslimšanas paaugstinātu risku pēcnācējiem, no tā izvairīties nebija iespējams. Visagrāk diagnozi bērniņam varēja konstatēt, veicot prenatālo diagnostiku, un, ja diagnoze tika apstiprināta, ģimene bija smagas izvēles priekšā – grūtniecību pārtraukt vai saglabāt, zinot, ka bērniņš nepiedzims vesels. Abi šie lēmumi ir sarežģīti un emocionāli grūti pieņemami.

Šobrīd Latvijā ir kļuvusi pieejama metode, ar kuras palīdzību ir iespējams veikt embriju ģenētisko analīzi pirms to ievietošanas dzemdes dobumā, tā izvairoties no konkrētas ģenētiskas patoloģijas riska pēcnācējiem. Šo metodi sauc par pirmsimplantācijas ģenētisko diagnostiku (PGD). PGD ir metode, kas tiek piedāvāta ģimenēm, kurām ir augsts pēcnācēju ģenētiskas patoloģijas risks, kā arī noskaidrotas konkrētas saslimšanu izraisošas mutācijas. 

Ģimenei, kurā piedzimis bērniņš ar ģenētisku saslimšanu, ir daudz neatbildētu jautājumu. Ir grūti izprast, kā diviem veseliem vecākiem var piedzimt bērniņš ar ģenētisku saslimšanu; nav skaidrs, cik liels saslimšanas risks ir citiem šīs ģimenes plānotajiem bērniem un kā šo risku pēc iespējas samazināt.

Lai saprastu, kā tiek pārmantotas ģenētiskas saslimšanas, ir jāatceras, ka dzimumšūnu satikšanās brīdī bērniņš saņem divus pilnīgus ģenētiskas informācijas komplektus – vienu no mammas, otru no tēta. Šī informācija nes arī kļūdas (mutācijas), tomēr visbiežāk tās bērniņa attīstību neietekmē un to klātbūtni cilvēks savas dzīves laikā neizjūt, jo tās ir mantotas tikai no viena vecāka. Dažas no mutācijām ir vieglākas, citas smagākas; dažas sāk izpausties pusmūžā, citas – vēl pirms bērns ir piedzimis. 

Ja veseli vecāki, paši to nenojaušot, ir mutācijas nesēji vienā konkrētā gēnā (šādu situāciju iepriekš paredzēt ir praktiski neiespējami, jo gēnu skaits ir milzīgs un mutāciju nesējiem veselības stāvoklis parasti nav izmainīts), bērniņš var mantot mutācijas no abiem vecākiem.

Šādā gadījumā viņam  izpaužas kāda no tā saucamām recesīvām ģenētiskām saslimšanām. Recesīvas slimības katra atsevišķi ir sastopamas salīdzinoši reti, tomēr visas kopā veido ievērojamu daļu no visām ģenētiskajām patoloģijām. Katrā populācijā dažas no recesīvajām slimībām ir sastopamas biežāk, bet citas pavisam reti. Latvijā biežāk sastopamās recesīvās slimības ir cistiskā fibroze, fenilketonūrija, recesīvs kurlums, alfa1 antitripsīna nepietiekamība un spinālā muskuļu atrofija

Recesīvas slimības gadījumā risks mantot šo slimību nākamajam bērniņam ir 25%. 

Reizēm mutācija ir tik spēcīga, ka spēj izraisīt saslimšanu indivīdam, kurš to mantojis tikai vienā kopijā. Šādas saslimšanas sauc par dominantām. Nereti tad, kad piedzimis bērniņš ar šādu slimību, rūpīgi izmeklējot vecākus, vienam no viņiem arī var tikt atklāta šī pati patoloģija. Tomēr vecākiem un bērniem vienas un tās pašas slimības izpausmes var ievērojami atšķirties, ietekmējot arī dzīves ilguma un kvalitātes prognozi. Ja viens no vecākiem slimo ar dominantu slimību, tās risks pēcnācējiem ir 50%. Latvijā biežāk sastopamās dominantās slimības ir neirofibromatoze, tuberozā skleroze, ahondroplāzija, Alažila sindroms, Hantingtona horeja un citas.

PGD metodi lieto arī tādu ģenētisku slimību gadījumā, kad liels patoloģijas risks ir tieši viena dzimuma pēcnācējiem. Tomēr šādos gadījumos ir iespējams veikt salīdzinoši vienkāršāku analīzi, pārbaudot embrija hromosomas (pirmsimplantācijas ģenētiskais skrīnings – PGS) un dzemdes dobumā ievietojot embriju, kura dzimumam nav ģenētiskās patoloģijas riska. Šādas saslimšanas ir, piemēram, hemofīlija A un B, Dišēna un Bekera muskuļu distrofija, fragilās X hromosomas sindroms un ar X hromosomu saistīta garīgā atpalicība

Kā tas notiek?
Lai varētu veikt PGD analīzi, pēc ģimenes ģenētiskās konsultācijas vecākiem un vēl kādam ģimenes loceklim tiek paņemta asins analīze, lai veiktu DNS izmeklēšanu. Šis posms var ilgt līdz pat 6 mēnešiem. Tā laikā katrai ģimenei individuāli tiek izstrādāta metode embriju šūnu analīzei. 

5 dienas vecam embrijam pēc mākslīgās apaugļošanas procedūras tiek paņemtas dažas šūnas, bet pats embrijs tiek vitrificēts (sasaldēts). Šūnu ņemšana 5. embrija dzīves dienā nesamazina tā tālākas attīstības potenciālu. 

Analīzes rezultāts uzrāda, kuri no embrijiem ir mantojuši mutāciju/as, tādējādi ļaujot atlasīt veselus embrijus. Tiem tiek papildus veikta PGS analīze, lai nodrošinātu, ka dzemdē pārnestā embrija šūnas satur normālu hromosomu komplektu. Pēc šādas analīzes dzemdes dobumā tiek ievadīts viens vesels embrijs, lai izvairītos no dvīņu grūtniecības riska. Ja ģimenei analīzes rezultātā tiek atrasti vairāki veseli embriji, tie vitrificēti var gaidīt savus vecākus vismaz 10 gadus. 

Jebkuru neskaidrību vai jautājumu gadījumā esiet mīļi gaidīti klīnikā IVF Riga!

Dr. Liene Korņejeva,
Ārste-ģenētiķe

"iVF Riga" – neauglības ārstēšanas un reproduktīvas ģenētikas klīnika
Zaļā 1-2.st., Rīga, LV-1010
Tālrunis 67111117
E-pasts: ivfriga@ivfriga.eu
https://ivfriga.lv/

Publicitātes foto

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...