medicine.lv skaitļos

Lietotāji online410
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
Pasaki, ko tu ēd - un es pateikšu, kāds ir tavs holesterīna līmenis : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pasaki, ko tu ēd - un es pateikšu, kāds ir tavs holesterīna līmenis

Kas ir holesterīns?

Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas ietilpst praktiski visos organisma audos. Tas  piedalās šūnu uzbūvē, hormonu, D vitamīna, žults sintēzē. Daļu sintezē pats cilvēka organisms, daļu saņem no pārtikas (trekna gaļa, teļa aknas, trekni piena produkti, olas).   Holesterīns sastāv no "labā"   (ABL – augsta blīvuma lipoproteīnu) "slliktā" (ZBL – zema blīvuma lipoproteīnu) holesterīna.

ABL savāc lieko holesterīnu, nogādā to aknās, no kurienes tas tiek izvadīts no organisma, bet ZBL pārnes holesterīnu no aknām uz pārējo organismu. Ja  asinsritē cirkulē pārāk daudz ZBL holesterīna, tas nogulsnējas uz asinsvadu sieniņām un sašaurina asinsvadus, paaugstinot sirdslēkmes vai insulta risku.

Kāda ir holesterīna norma?

Banner 280x280

Kopējam holesterīna līmenim jābūt zem 5 mmol/l (milimoli litrā), ABL>1,0 mmol/l, bet ZBL (sliktais holesterīns) < 3,00 mmol/l. Holesterīna līmeni var noteikt, veicot asins analīzes.

Kas notiek, ja holesterīna ir par daudz?

Ja uzņemtais holesterīna daudzums pārsniedz normu, asinis kļūst biezākas, liekais holesterīns sāk nogulsnēties asinsvados. Ar laiku veidojas sašaurinājumi asinsvados, un rodas aterosklezore, kas palielina mikrokarda infarkta un insulta risku .  Ateroskleroze tāpat ir kāju artēriju sašaurināšanās drauds, kas var novest līdz pat kājas amputācijai. Aterosklerozes izraisīti acu asinsvadu bojājumi var novest pie redzes pasliktināšanās vai zaudēšanas, bet nieru apasiņošanas traucējumi – pie nieru funkcijas traucējumiem. Asinis vairs nespēj normāli pieplūst apasiņojamai zonai un orgānu funkcijas ir traucētas.

Vai mēs uzņemam pārāk daudz holesterīna?

Latvijā 74% iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 74 gadiem  ir paaugstināts "sliktā" holesterīna līmenis (LU Kardioloģijas zinātniskā institūta pētījums, 2009).

Ģimenes ārste Linda Zēģele atklāj savā ārstes praksē piedzīvoto: "Paaugstināts zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna jeb sliktā holesterīna līmenis ir novērojams ne tikai vecāka gadagājuma cilvēkiem ar lieko svaru.  Pēdējā laikā arvien vairāk savā praksē sastopu sievietes un vīriešus, kuri vēl nav sasnieguši 35 gadu vecumu, bet kuriem holesterīna līmenis jau ir 4 mmol/l vai vairāk.  Bieži viņiem ir normāls svars, pietiekami aktīvs dzīves veids, viņi nesmēķē un tikpat kā nelieto alkoholu, bet holesterīns tomēr ir paaugstināts.  Sarunās atklājas, ka saspringtā dzīves rimta dēļ viņiem ļoti bieži sanāk ēst pusfabrikātus vai ieturēties ātro uzkodu ēstuvēs. Tad ir jārēķinās, ka diemžēl pat veģetāros salātos izmantotā eļļa var būt sliktas kvalitātes un veicināt holesterīna paaugstināšanās risku."

Kas jāēd, lai samazinātu holesterīnu?

Dietologs, Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs, Dr. Andis Brēmanis: "Holesterīnu veicina "sliktie" jeb dzīvnieku tauki, tāpēc ēdienkartē jāizvairās no treknas gaļas, piena produktiem, jo sevišķi – sviesta. Tajā pašā laikā cilvēkam ir vajadzīgi tauki, jo tie ir enerģijas avots un palīdz organismā uzsūkties A, D, E un K vitamīniem (bez taukiem šos vitamīnus organisms nevarētu uzņemt). Aizstājot sviestu un treknu krējumu ar margarīnu un eļļu,   jāpievērš uzmanība to sastāvam un izcelsmei. No eļļām ikdienas lietošanai viskvalitatīvākās ir olīvu eļļa un rapšu eļļa. Kvalitatīvs margarīns arī ir gatavots no labām augu eļļām, kas satur vērtīgās polinepiesātinātās un mononepiesātinātās taukskābes. Ja margarīna sastāvā ir augu stanola esteris, tad tas ne tikai nepalielina, bet pat pazemina sliktā holesterīna līmeni asinīs."

Uztura zinātnieki jau 70-tajos gados atklāja, ka holesterīnu samazina augu stanols, kas atrodas gan augļos, gan dārzeņos. Lai būtiski pazeminātu jau paaugstinātu holesterīna līmeni, tomēr ir jāapēd neiedomājams daudzums augļu un dārzeņu, tāpēc svarīgi bija atklāt metodi, kā pievienot holesterīnu samazinošo augu stanolu pārtikai. Tas izdevās somu zinātniekiem 1989. gadā, kad Raisio pētnieks Ingmārs Vesters atklāja augu stanola esteri. Vestera jaunā tehnoloģija nodrošināja iespēju izmantot daudz augstāku augu stanola koncentrāciju un ražot pārtiku, kas samazina holesterīnu un tādējādi dod reālu labumu visiem tās lietotājiem. Tā radās Benecol produkti, kas satur augu stanola esteri, kuru ražošana tika uzsākta 1995. gadā.

Vairāk nekā 60 klīniskie pētījumi visā pasaulē ir apstiprinājuši, ka Benecol sastāvā esošais augu stanola esteris divu nedēļu laikā var samazināt zema blīvuma lipoproteīnu holesterīnu par 15%.

Pašlaik Benecol ir pieejams ne tikai Somijā,  bet miljoniem cilvēku vairāk nekā 30 valstīs. Benecol aktīvā sastāvdaļa - augu stanola esteris - ir atzīts par vienu 10 izcilākajiem atklājumiem uztura zinātnē pēdējo 30 gadu laikā (Eiropas klīniskās uzturzinātnes žurnāls, 2009).


Inta Pēdiņa,
Vecākā projektu vadītāja
"Sabiedrisko attiecību aģentūra PR Stils"
"Eurocom Worldwide" pārstāve Latvijā

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...