medicine.lv skaitļos

Lietotāji online409
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Pareizas skriešanas ābece : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pareizas skriešanas ābece

Foto: Ludo Rochy / flickr.com

Skriešanu dēvē ne vien par demokrātiskāko sporta veidu, bet arī par vienu no veselīgākajām un tavam ķermenim noderīgākajām fiziskām aktivitātēm, ar vienu mazu piebildi – ja vien tu skrien pareizi!

"Rīgas maratona" oficiālā partnera "Mēness aptieka" farmaceiti, atbalstot un veicinot veselīgu dzīves veidu, ir apkopojuši rekomendācijas, ar ko iesākt un kā pareizi sagatavoties savam pirmajam maratonam.

Pirms sākam skriet

Konsultējies ar savu ģimenes ārstu vai vērsies pie speciālistiem, kuri tev palīdzēs noskaidrot maksimāli pieļaujamo organisma slodzi, vai un kā būtu labāk sākt skriet tieši tev.  Pirms uzsākt intensīvas skriešanas nodarbības, speciālisti iesaka veikt šādus izmeklējumus: asins analīzes (pilna asinsaina), veloergonometriju (kardioizmeklējumi fiziskas slodzes apstākļos), kā arī USG vēdera dobumam un ārsta internista rezumējoša konsultācija, kur speciālists sniegs medicīniskus ieteikumus sporta nodarbībām un optimālo slodzi.

Banner 280x280

Kā sagatavoties treniņiem?

Kad veselības stāvoklis parbaudīts, ķeramies pie ne mazāk svarīga uzdevuma – pareizu un piemērotu sporta apavu izvēles! Lai arī sporta apavu izvēle ir ļoti plaša, speciālisti iesaka iegādāties skriešanas apavus sporta preču veikalos, kuros ir pieejama arī pēdu diagnostika, kas nosaka tavas pēdas formu un izliekumu, kā tavas pēdas darbojas skriešanas laikā, līdz ar to piemeklējot visatbilstošākos sporta apavus tieši tev. Apģērbam nav tik būtiska nozīme, taču jāņem vērā, lai apģērbs būtu ērts, viegls, mitrumu absorbējošs un elpojošs.

Sākam skriet!

Sāc pakāpeniski un nepārspīlē pirmajās skriešanas reizēs. Katram ir jāatrod savs sākuma skriešanas ātrums – temps. Nepārspīlē ar skriešanas biežumu, sākumā skriešana katru dienu nemaz nav nepieciešama.  Pietiks, ja iesākumā skriešanai veltīsi 30 min trīs reizes nedēļā. Izvēlies pavisam nelielas distances, lai sevi nepārslogotu un lielā apņemšanās skriet neizgaistu pavisam. Skrienot noteikti ir jāuzmana sirds ritms, tādēļ šim nolūkam iesaka iegādāties pulsometru vai sporta pulksteni. Kā zināt, kāds pulss ir vislabākais un ieteicamākais skriešanas treniņa laikā?  Speciālisti iesaka pulsu rēķināt  pēc šādas formulas:

-    sievietēm: 226 – vecums x 0, 65,
-    vīriešiem: 220 – vecums x 0, 65.

Ņem līdzi draugu!

Pirmie skriešanas mēneši ir grūti, un skriešanas partneris ir ļoti svarīgs , jo tad jūs viens otru varat atbalstīt un motivēt. Ja tomēr esi nolēmis skriet, tad tas ir jādara, neskatoties uz laika apstākļiem un garastāvokli.

Pareizs uzturs

Uzsākot skriet, noteikti ir jāpadomā arī par savu ēdienkarti, vai tā ir pietiekami sabalansēta un veselīga. Tas nepieciešamas, lai būtu droši, ka enerģijas pietiks un skriešanas treniņi neiztukšos. Speciālisti iesaka padomāt arī par kādu vitamīnu lietošanu kursa veidā. Svarīgi atcerēties vēl ļoti būtisku faktoru – pietiekams miegs ne mazāk par 7-8 stundām, jo skriešanas laikā tavs ķermenis atrodas pastiprinātas slodzes stāvoklī, kas noteikti ir jākompensē ar veselīgu miegu nakts stundās!

Vērts atcerēties!

* Skriešanā nevajag balstīties uz principu jo ātrāk, jo labāk. Tā tu iegūsi kārtīgu pārpūli, nevis mērķtiecīgu treniņu.

*Pirms treniņa ir jāiesildās, savukārt treniņš ir jānoslēdz ar spēka vingrojumiem.

*Maldīgs ir uzskats, ka jo vairāk apģērbu skriešanas laikā jo labāk – var kārtīgi izsvīst un pazaudētu liekos kilogramus. Svīšanai ar liekajiem kilogramiem nav nekāda sakara, tas ir ūdens, ko tu pēc treniņa ar dzērienu uzņemsi atpakaļ. 

*Skriet svaigā gaisā, neatkarīgi no laikapstākļiem, ir daudz veselīgāk nekā sporta zālē uz skrejceliņa!
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...