Noslīcis šogad pirmais zemledus makšķernieks; Glābēji aicina ievērot piesardzību, atrodoties uz ledus

Foto: pixabay.com

Jelgavas novadā otrdien no dīķa ugunsdzēsēji izcēluši šogad pirmo noslīkušo zemledus makšķernieku, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Glābēji šodien saņēma izsaukumu, jo garāmgājēji redzējuši dīķa krastā mantas. Ugunsdzēsēji notikuma vietā ieraudzīja, ka apmēram, 20 metrus no krasta ledū ielūzis 70 gadus vecs sirmgalvis. Vīrietis bija iesalis un acīmredzot nelaimē nokļuvis pirms kāda laika, iespējams, vienas dienas. Vīrietis atradies vertikālā pozīcijā, taču precīzus nāves iemeslus skaidros policija.

Dīķa ledus bija vienu līdz pusotra centimetra biezs.

Šodien, 3.janvārī, VUGD  kopā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem preses konferencē skaidroja, kādēļ ir bīstami atrasties uz ledus un, kā pareizi rīkoties, ja kāds ir ielūzis ledū.

VUGD apkopotā statistika liecina, ka aizvadītajos piecos gados ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpnēm izcēluši vairāk noslīkušu cilvēku, nekā gāja bojā ugunsgrēkos. 2016.gadā no ūdenstilpnēm izcelti 110 noslīkuši cilvēki, bet ugunsgrēkos gāja bojā 95. Tas skaidrojams ar cilvēku pārgalvīgas un neapdomīgas rīcības izraisītiem traģiskiem negadījumiem atpūšoties tieši pie ūdenstilpnēm. VUGD atgādina ka atrasties uz ledus ir bīstami un tas apdraud cilvēka veselību un dzīvību.

Kā norāda speciālisti, ledus kārta veidojas pakāpeniski, sākot no krasta, un tāpēc, tālāk no krasta ledus var vēl būs nevienmērīgs un cilvēks var ielūzt. Papildus, tas ir plānāks vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek rūpnieciskie ūdeņi, pie tiltiem un vietās, kur aug niedres, krūmi vai atrodas citi priekšmeti. Turklāt uz ledus segas sasnigušais sniegs veido mānīgu priekšstatu par to, ka ledus sega ir izveidojusies bieza.

“Mēs aicinām ikvienu iedzīvotāju nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību, bet, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, kā arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam pa tālruni 112," uzsver VUGD Vidzemes reģiona brigādes (VRB) komandiera vietnieks Andrejs Rjabkovs.

“Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, pielietojot koka gabalu un naglas. Gribu uzsvērt - pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija, vai glābšanas veste ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu un izkļūt no ledainā ūdens," skaidro VUGD VRB Valmieras daļas ugunsdzēsējs glābējs Reinis Persis.

Savukārt NMPD Vidzemes reģionālā centra priekšnieka vietniece Sniedze Bračka norāda, ka “svarīgi ir vispirms zvanīt glābšanas dienestiem un tikai tad censties palīdzēt cietušajam – nogādāt aizvējā, mazināt saskarsmi ar ledu un sniegu, sasegt ar sausām drēbēm, folija segu. Ļoti bieži šīs minūtes  un līdzcilvēku rīcība ir izšķirošas, lai cietušo izglābtu.”
 

LETA

2017.gada 10.janvārī

PME: | ūdens