Kāre pēc noteikta ēdiena var signalizēt par veselības problēmām

Foto: pixabay.com

Nepārvarama kāre pēc noteikta pārtikas produkta lielākoties signalizē par kādas uzturvielas nepietiekamību, tomēr atsevišķos gadījumos tā var brīdināt par nopietnām veselības problēmām.

Lai cilvēka organisms spētu pilnvērtīgi funkcionēt, tam nepieciešams pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs – uzņemot noteiktus pārtikas produktus, tev jāapgādā ķermenis ar atbilstošu vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu devu. Ja tava ēdienkarte ir vienveidīga, organisms visticamāk nesaņem vajadzīgo un cenšas to kompensēt, ātri atjaunojot rezerves, proti, pieprasot ēdienus, kur nepieciešamās vielas nereti ir pārmērīgi daudz. Kāri pēc noteikta ēdiena tāpat var izraisīt emocionāla rakstura traucējumi vai ikdienas ieradumi, hormonālās izmaiņas un citi faktori, taču reizēm pie vainas ir nopietnākas veselības problēmas. Ja nemitīgi izjūti vēlmi pēc kāda neveselīga našķa vai konkrēta pārtikas produkta, pievērs papildu uzmanību savai ēdienkartei un ikdienas ritmam. Ja nespēj atrast problēmas cēloni un kāre nemazinās, lūdz palīdzību speciālistam.

Saldumi

Nelielās devās saldumi spēj uzlabot pašsajūtu un noskaņojumu, taču pārmērīga tieksme apēst ko saldu var signalizēt par organisma cukura līmeņa svārstībām. Iespējams, tavam ķermenim trūkst enerģijas, jo cukura līmenis ir pārmērīgi zems, vai tieši otrādi – cukura līmeņa koncentrācija asinīs ir pārlieku augsta, savukārt tās straujā samazināšanās liek organismam pieprasīt jaunu saldumu devu. Ņem vērā, ka augsts cukura līmenis brīdina par diabēta risku nākotnē, tāpēc veic nepieciešamās pārbaudes un centies ierobežot saldumu patēriņu. Ja kārojas apēst ko saldu, izvēlies kādu augli, savukārt ikdienā papildini savu ēdienkarti ar veselīgiem produktiem, kas sniedz sāta sajūtu un nodrošina enerģiju, piemēram, liesu gaļu, pākšaugiem un graudaugiem.

Šokolāde

Šokolādes sastāvā ir ievērojams daudzums magnija, tāpēc kāre pēc šokolādes var liecināt, ka tavam organismam šīs svarīgās minerālvielas trūkst. Ņem vērā, ka magnijs rūpējas par muskuļu, sirds un nieru veselību, regulē vielmaiņu un veic virkni citu nozīmīgu funkciju, savukārt tā deficīts var izraisīt nopietnas veselības problēmas, tai skaitā aritmiju un muskuļu krampjus. Ja nespēj atturēties no šokolādes, remdē kāri ar dažiem gabaliņiem tumšās šokolādes un pārliecinies, ka tavā ēdienkartē ir citi produkti, kas satur magniju, piemēram, zivis, rieksti un zaļo lapu dārzeņi.

Kartupeļu čipsi

Pastāvīga kāre pēc sāļām uzkodām var liecināt ne vien par uzturvielu trūkumu, bet arī dehidrāciju. Vairumā gadījumu sāļie našķi satur ievērojamu daudzumu tauku, no kā organisms spēj efektīvi atšķelt ūdeni, tādējādi saņemot vajadzīgo šķidruma daudzumu. Tāpat sāļās uzkodas pastiprināti kārosies, ja ķermenim trūks magnija, kalcija, dzelzs, kālija vai cinka. Speciālisti uzsver, ka cēlonis var būt arī hormonālās svārstības un pārmērīgs stress. Pievērs uzmanību savai ēdienkartei un pārliecinies, vai ikdienas uzturs ir gana daudzveidīgs. Tāpat neaizmirsti dienā uzņemt vismaz divus litrus ūdens.

Pica

Viena no picas galvenajām sastāvdaļām ir siers, kas satur lielu daudzumu taukskābju. Ja nemitīgi jūti kāri pēc picas vai citiem ēdieniem, kam bagātīgi pievienots kausēts siers, dod priekšroku veselīgākām alternatīvām, piemēram, valriekstiem, lasim un linsēklām.

Sarkanā gaļa

Sarkanā gaļa ir lielisks olbaltumvielu avots, savukārt tās tavam ķermenim vajadzīgas, lai ražotu enerģiju. Ja olbaltumvielu trūks, organisms centīsies to kompensēt, pastāvīgi pieprasot ēdienus ar augstu olbaltumvielu saturu. Ņem vērā, ka sarkanā gaļa jāēd vien nelielos daudzumos, pretējā gadījumā būtiski paaugstināsies tavs sirds un asinsvadu slimību risks. Olbaltumvielas atrodamas arī tādos produktos kā soja, olas, biezpiens, sēklas, rieksti, grieķu jogurts un zemesriekstu sviests.

Ūdens

Ūdens nodrošina mūs ar enerģiju, uzlabo ķermeņa kopējo veselības stāvokli, veicina smadzeņu darbību un piedalās virknē nozīmīgu organisma procesu. Ikvienam cilvēkam dienā nepieciešams uzņemt aptuveni divus litrus šķidruma. Tomēr pastāvīgas slāpes var signalizēt par nopietnām veselības problēmām, piemēram, diabētu vai paaugstinātu asinsspiedienu.