medicine.lv skaitļos

Lietotāji online346
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Kādos gadījumos nepieciešams medicīnas fitness? Skaidro speciāliste : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kādos gadījumos nepieciešams medicīnas fitness? Skaidro speciāliste

Ne visas sportiskās aktivitātes ir piemērotas visiem. Īpaša piesardzība jāievēro cilvēkiem, kuri ilgāku laiku nav sportojoši, kā arī tiem, kuriem bijušas problēmas ar muguru, locītavām vai bijuši cita veida veselības ierobežojumi. Lai izvēlētos veselības stāvoklim un fiziskajai sagatavotībai atbilstošas nodarbības, un sportojot nenodarītu sevi pāri, nepieciešama saruna ar fizioterapeitu un individuāla fizisko aktivitāšu plāna sagatavošana. Par to, kas īsti ir medicīnas fitness un kādos gadījumos tas var būt noderīgs, stāsta klīnikas "DiaMed" fizioterapeite Diāna Silantjeva.

Kas ir medicīnas fitness?

Medicīnas fitness ir medicīnas un sporta kombinācija jeb fitness ar medicīnisku korekciju. Tas nozīmē, ka katram pacientam, atbilstoši viņa veselības stāvoklim, tiek sastādīts individuāls fizisko aktivitāšu komplekss, kura mērķis ir trenēt ķermeni, pielāgojot slodzi tā, lai kustības tiktu veiktas pareizi, sasprindzinātās ķermeņa zonas tiktu atslābinātas, bet tās, kas ikdienā netiek pietiekami nodarbinātas, tiktu vairāk noslogotas.

Kādos gadījumos medicīnas fitness var būt noderīgs?

Banner 280x280

Ar medicīnas fitnesu var nodarboties jebkurš, taču primāri tas piemērots veselības atgūšanai pēc traumām, operācijām vai dažādu veselības problēmu gadījumos, kad cilvēks nedrīkst nodarboties ar augstas intensitātes sporta veidiem. Katra slimība uzliek savus ierobežojumus, un medicīnas fitness palīdz atjaunot organisma līdzsvaru.

Piemēram, ja cilvēkam ir stājas asimetrija un veidojas nepareizs kustību jeb gaitas paterns, cilvēks nevar vienkārši iet uz sporta klubu un sākt nodarboties ar vispārējo vingrošanu. Viņam nepieciešami atšķirīgi vingrojumi katrai ķermeņa pusei. Īpaša piesardzība nepieciešama arī cilvēkiem ar mugurkaula un locītavu problēmām, ka arī pacientiem, kuri ir pārslimojuši insultu.

Ar medicīnas fitnesu var nodarboties arī fiziski veseli cilvēki, piemēram, sportisti, kuri grib līdzsvarot slodzi uz dažādam muskuļu grupām, kā arī ikviens, kurš vēlas medicīnisku pieeju vingrojumu kompleksa sastādīšanā.

Medicīnas fitness ir rekomendējams šādos gadījumos:

• Pacientiem ar kardioloģiskām saslimšanām, kuri vēlas būt fiziski aktīvi, taču baidās no lielas slodzes;
• Ofisa darbiniekiem, kurus nomoka muguras sāpes un stīvums;
• Vecākiem cilvēkiem, kuri vēlas uzturēt sevi formā;
• Pacientiem ar diska trūci un citām mugurkaula problēmām;
• Pacientiem ar locītavu saslimšanām;
• Sportistiem ar muguras problēmām un traumām;
• Bērniem ar stājas problēmām;
• Nesportiskiem cilvēkiem, kuri vēlas uzsākt fiziskās aktivitātes.

Ieguvumi no medicīniskā fitnesa:

• Tiek panākta pareiza muskuļu noslodze;
• Tiek mazinātas sāpes (muguras, locītavu, muskuļu sāpes);
• Tiek izveidoti un nostiprināti pareizi kustību un gaitas ieradumi;
• Tiek līdzsvarota organisma darbība.

Ar ko ārstnieciskā vingrošana atšķiras no medicīnas fitnesa?

Ārstnieciska vingrošana ir tikai viena daļa no medicīnas fitnesa. Medicīniskais fitness var ietvert sevī ārstniecisko, koriģējošo vingrošanu un fitnesa elementus, pilates, jogas un baleta elementus, slinga terapiju, šrotas terapiju, kinezioloģisko teipošanu un citas metodes. Labā lieta ir tā, ka atšķirībā no ārstnieciskās vingrošanas, kas ir zemas intensitātes aktivitāte, medīcinas fitness ļauj individuāli pielāgot un palielināt slodzi, atkarībā no cilvēka veselības stāvokļa un sagatavotības līmeņa. Ne velti medicīnas fitnesu ir iecienījuši profesionāli sportisti.

Vai ar medicīnisko fitnesu var nodarboties arī grupā vai tikai individuāli?

Vispirms ir vajadzīga individuāla konsultācija pie fizioterapeita, kuras laikā pacients tiek diagnosticēts un tiek sastādīta tieši viņam piemērota programma. Fizioterapeits iemāca pacientu veikt pareizas kustības, un tikai pēc tam tiek rekomendētas grupu nodarbības. Ja cilvēks sāk vingrot grupā bez iepriekšējas sagatavotības, pastāv risks, ka viņš izpildīs kustības nepareizi. Piemēram, lai paceltu kāju, ir jāiesaista tikai gūžas locītava, nevajadzētu kājas celšanā iesaistīt arī jostas daļas muskuļus, jo tas rada papildus noslodzi mugurai.

Kādi izmeklējumi ir nepieciešami, lai sastādītu medicīnas fitnesa programmu?

Ja pacientam ir rentgena uzņēmumi un citi medicīniskie dokumenti, fizioterapeits tos izvērtē un ņem vērā, sastādot vingrojumu kompleksu. Taču pie fizioterapeita var doties arī tad, ja izmeklējumu nav. Fizioterapeits pacientu izmeklē vizuāli, ar tausti un veicot neiroloģiskos testus. Pēc diagnostikas sākas darbs pie fizisko aktivitāšu plāna sagatavošanas.

Medicīnas fitnesā biežāk izmantotās metodes

Šrotas metode

Šrotas metode ietver sevī asimetrisku, trīsdimensionālu ārstniecisko vingrošanu ar asimetrisku elpošanu. Vingrojumu un elpošanas komplekss ir vērsts uz to, lai mazinātu muskuļu disbalansu un sāpes, uzlabotu vizuālo tēlu, plaušu darbību un apturētu mugurkaula deformāciju uz vienu pusi.

Ārstnieciskās pilates

Ārstnieciskās pilates ir vispārattīstošu vingrojumu komplekss, kuros īpaša uzmanība tiek pievērsta muskuļu grupām, kurām ikdienā ir tieksme novājināties, pārslogoties un saīsināties. Pilatēs tiek apgūta spēja efektīvi nodarbināt vienu muskuļu grupu, nepārslogojot citu.

Ārstnieciskā vingrošana

Ar ārstnieciskās vingrošanas palīdzību, darbojoties kopā ar fizioterapeitu, var uzlabot ķermeņa fizisko stāvokli un koriģēt stāju. Tā ir iedarbīga metode pēctraumu rehabilitācijā. Ārstnieciskās vingrošanas laikā fizioterapeits seko līdzi vingrinājumu pareizai izpildei, izvērtē ķermeņa reakciju uz dažādām kustībām, slodzēm un izvēlas piemērotākos vingrojumus.

Metodes, kas tiek izmantotas papildus medicīnas fitnesam

Slinga terapija

Slinga terapijā tiek izmantoti striķi un cilpas, kurās tiek iekārts un nofiksēts pacienta ķermenis vai kāda tā daļa. Šīs terapijas primārais mērķis ir mazināt sāpes, trenēt kustību apjomu un uzlabot muskuļu funkciju. Ja pacients nespēj veikt kādu kustību sāpju dēļ, fizioterapeits ar slinga aparāta palīdzību var iekustināt locītavu un tādējādi stiprināt muskuļus ap skriemeļiem vai trenēt mīkstos audus apkārt locītavai.

Fizioterapeits novērtē, kurām ķermeņa daļām nepieciešama aktīva, un kurām pasīva slodze, savukārt slinga aparāts ir fizioterapeita palīgs, kurš ļauj sadalīt slodzi atbilstoši vajadzībai.

Kinezioloģiskā teipošana

Kinezioloģiskā teipošana ir fizioterapijas metode organisma fiziskā stāvokļa uzlabošanai, ko pielieto akūtu un hronisku sāpju gadījumā.

Fizioterapeits uz vairākām dienām pacientam noteiktā ķermeņa daļā uz ādas piestiprina speciālu elastīgu saiti, kas kustību laikā palīdz muskuļiem, pasargā tos no pārmērīgas slodzes un uzlabo locītavu stabilitāti.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...