medicine.lv skaitļos

Lietotāji online434
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Kā sastādīt treniņu plānu skriešanā? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kā sastādīt treniņu plānu skriešanā?

Foto: Roman Boed/Flickr

Ir daudz tādu sportotāju, kuri apmierinās ar to, ka iziet ārā pāris reižu nedēļā, lai varētu noskriet savu ierasto maršrutu. Šī opcija nav slikta un no veselības viedokļa ļoti vērtīga.

Tas, kā treniņu ciklam ir jāizskatās, protams, ir atkarīgs no tā, kāds ir izvirzītais mērķis: vai tā ir spēja noskriet 12 km, attīstīt uz intervāliem balstītu skriešanu, kas piemērota bumbu spēlēm, vai arī spēja noskriet maratonu.

Zinātniskiem pētījumiem un ilggadējai pieredzei tomēr ir sakāms savs vārds par to, kā vajadzētu sastādīt pamata skriešanas treniņu ciklu. Šis cikls var būt atšķirīgs arī laika ziņā, taču vienkāršības labad pieņemsim, ka tas ilgst 12 mēnešus. Šis aprēķins tiek veidots, balstoties uz mērķi uzlabot 12 km distances laiku.

Tu no intervāla treniņa iegūsi daudz lielāku efektu, ja trenēsies kopā ar partneri. Esiet radoši un radiet neierastus momentus, kas sniedz dažādību un prieku.

1. Pamattreniņa periods (apm. 4 mēneši)

Šis pirmais periods ir domāts tam, lai iemācītu ķermenim pēc iespējas efektīvāk izmantot skābekli.

Kapilāru tīkls paplašinās, un mitohondriju kļūst arvien vairāk, un tie kļūst arvien lielāki. Ķermenis iemācās labāk izmantot taukus kā degvielu un ietaupīt glikogēnu. Izturība palielinās, un, veicot tāda paša apjoma darbu, tiek saražots daudz mazāk pienskābes. Nostiprinās skelets un cīpslas, un pat ādas izturība uzlabojas, samazinot noberzuma rašanos risku.

Galvenā uzmanība ir jāpievērš garajai distancei, kas veicama patīkamā tempā, tādā, kas tev joprojām ļauj sarunāties.

Distanču garums ir atkarīgs no tavu agrāk noskrieto distanču garuma. Mērķim ir jābūt tādam, ka tu pakāpeniski palielini distances garumu līdz 12-15 km.

Pietiek, ja nedēļas laikā tu vidēji noskrien 3 reizes - divreiz garo distanci un vienreiz tempa distanci, skrienot 25-30 minūtes ar ātrumu, kas ir nedaudz zemāks par maksimālo ātrumu.

Šajā laikā vajadzētu regulāri veikt spēka treniņus ar savu paša svaru gan kājām, gan arī ķermeņa augšdaļai, pirmām kārtām vēdera un muguras muskulatūrai. Labi, ja to dara nedaudz - kādas 2-3 reizes nedēļā. Ķermeņa augšdaļu var lieliski trenēt arī tad, kad tiek veikta kārtējā skriešana. Tieši pirms skriešanas nav ieteicams veikt svaru vingrojumus kājām, jo tas pasliktina tehniku.

2. Augstas intensitātes treniņa periods (apm. 3 mēneši)

Pēc pamattreniņa perioda ķermenis spēj uzņemt daudz intensīvāku treniņu, kas ir nepieciešams, lai soļiem būtu lielāks ātrums. Turpini vienreiz nedēļā skriet vienu garo distanci un vienu tempa distanci. Papildus klāt nāk viens intervāla treniņš ar īsiem intervāliem, kā arī viens - ar gariem intervāliem. Turpini veikt arī spēka treniņu atsevišķi vai pēc īso intervālu treniņiem.

3. Sacensību vai pārbaudes periods (apm. 3 mēneši)

Atmet garo distances treniņu, paturi intervālu treniņu un veic pārbaudes skrējienus tajā distancē, ko tu esi izvēlējies par savu galamērķi. Atpūties ilgāk nekā agrāk, seko tam, lai pilnībā atgūtos starp skrējieniem. Šā treniņa veida raksturiezīme ir intensitāte un ātrums. Pēdējo augstas intensitātes treniņu veic apmēram nedēļu pirms sacensībām vai pārbaudījuma, uzlādējoties ar pāris viegliem skrējieniem, lai saglabātu sajūtu un lai radītu mentālu izsalkumu pēc maksimālas izlādēšanās.

4. Atpūtas periods (2 mēn.)

Lai atpūstos, 2-3 nedēļas pilnībā atturies no skriešanas. Pēc tam apvieno mierīgāka rakstura treniņu vienreiz nedēļā ar citiem treniņu veidiem, kas samazina monotonās skriešanas deldējošo slodzi. Vairākkārtēja braukšana ar divriteni, peldēēsana un spēka treniņi lieliski iedarbojas profilaktiskā nolūkā un kalpo par aktīvu atpūtas veidu pēc skriešanas treniņa. Vispusīga trenēšanās šajā periodā ne tikai atjauno un nostiprina ķermeni, bet arī sagatavo nepieciešamo pamatu pirms nākamās sezonas.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...