Ja gadījusies trauma

Atnākusi vasara. Tik ļoti gribas pavadīt dienas svaigā gaisā, atpūšoties un sportojot. Īpaši bērni priecājas par iespējām braukt ar riteni, skrituļiem, lēkāt uz batuta. Taču bieži gadās nepatīkami kritieni, kam seko traumas – sasitumi vai pat lūzumi. 
 
Jebkura trauma ir nepatīkama. Jo savainojums nopietnāks, jo vairāk ciešanu tas sagādā. Smagos gadījumos par ārstēšanu rūpējas medicīnas darbinieki. Taču daudz biežāk mēs ikdienā ciešam no nelielām traumām, kas nerada dzīvībai un veselībai bīstamu situāciju, tādām kā saišu sastiepums, neliels, viegls apdegums, sasitums ar zemādas asinsizplūdumu, nelielas grieztas, durtas, skrāpētas un citādi iegūtas brūces. Pat  tad, ja traumas radīta brūce ir tīra, labāk tai apkārt notīrīt ar marli, kas samitrināta ar kādu dezinficējošu līdzekli. Ja tāda nav, var izlīdzēties ar degvīnu vai losjonu. 

Lai apturētu asiņošanu, pie ievainojuma uz dažām minūtēm var piespiest tīru marles saiti. Ja brūce ir dziļa, stipri asiņo un ir netīra, vai dzīvnieka koduma radīta, noteikti jāvēršas pie ārsta.

Ja vaļējas brūces nav un mīksto audu traumas rezultātā veidojas sāpīgs pietūkums un zemādas asinsizplūdums (zilums), traumēto vietu ieteicams atdzesēt (var izmantot tekošu aukstu ūdeni). Arī neliela apdeguma(ādas apsārtums, nelieli pūslīši uz ādas) vai applaucējuma vieta, cik ātri vien ir iespējams, jāatdzesē.

Parasti visu veidu traumas pavada sāpes. Sāpes ir organisma signāls par to, ka kaut kas nav kārtībā. Ja vienlaikus ar sāpēm novēro pietūkumu, apsārtumu, ādas temperatūras paaugstināšanos un attiecīgā orgāna vai locekļa funkciju traucējumu, tas liecina par iekaisumu. Katrs iekaisums ir jāārstē. Taču iekaisums ir normāla organisma aizsargreakcija. Imūnās šūnas saņem signālus, kas izdalās no bojātajiem audiem, par to, ka tās ir nepieciešamas. Rezultātā uz bojātajiem audiem aktīvi migrē liels skaits imūnšūnu.

Ir šūnas, kas nodrošina bojāto audu atjaunošanos. Organisms sāk brūces dziedēšanu tikai pēc tam, kad aizvākti bojātie audi (šūnas, kas gājušas bojā). Jo plašāks savainojums, jo vairāk šūnu jāaizvieto ar jaunām. Līdz ar to vairāk darba ir šūnām, kas bojātā vietā apēd visu, izņemot dzīvos audus - mikrobus un mikroskopiska izmēra svešķermeņus, bojāto šūnu atliekas... Šajā procesā svarīga loma ir enzīmiem. Ja organismā nav pietiekami daudz enzīmu, šūnas nespēj aktīvi veikt savus pienākumus avārijas seku likvidācijā un organisms nevar sākt sevi dziedēt.

Lai veicinātu atveseļošanos, var lietot enzīmus saturošus medikamentus. Ja organismā enzīmu ir pietiekami daudz, imūnšūnu spējas apēst bojātos audus un mikroorganismus palielinās un paātrinās brūces dzīšana, tūskas un asinsizplūduma uzsūkšanās.
 

Pirms lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju! Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.

 
Ražo "MUCOS Pharm", Vācija
 
SIA "Mucos-Balt"
Tālrunis uzziņām 67807251
www.wobenzym.lv 

Publicitātes foto