medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Ilgstoša sēdēšana samazina mūža ilgumu : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ilgstoša sēdēšana samazina mūža ilgumu

Banner 280x280



Lielākā daļa cilvēku mūsdienās strādā sēdot. Diemžēl. Jo ilga sēdēšana par 40% palielina risku nomirt pāragri - Sidnejas universitātes veiktais pētījums apliecina, ka visvairāk tas attiecas uz tiem, kas sēdus pavada ilgāk par 11 stundām.


Arī klīnikas Premium Medical nesen veiktais pētījums "Sirds un asinsvadu slimību riska faktoru salīdzinājums starp vadošajiem un ierindas darbiniekiem" apstiprina gan ilgstošas sēdēšanas radītos riska faktorus, gan to, ka darbinieki patiešām pārāk ilgu laiku pavada sēdot - 85% pētījuma dalībnieku pavada laiku sēžot ilgāk par 6 stundām dienā, kas divkārt palielina kardiovaskulārās nāves iespējamību. Īpaši šajā ziņā grēko ierindas darbinieki, kuri sēž vidēji par 1 stundu dienā ilgāk nekā vadošie darbinieki.

Sidnejas universitātes pētījumā, kurā bija iesaistīti 222 497 austrālieši vecumā virs 45 gadiem, tiek uzsvērts, ka ilgā sēdēšana ir vispārējs riska faktors. Kā jau iepriekš minēts, tiem, kas sēž ilgāk par 11 stundām dienā, ir par 40% lielāks risks priekšlaicīgi nomirt. Tiem, kas sēž no 8 līdz 11 stundām dienā, šis risks ir par 15% lielāks nekā tiem, kas sēž mazāk par 4 stundām dienā. Ja ilgi sēdošie ir mazkustīgi arī atlikušajā laikā, paredzamais dzīves ilgums samazinās vēl vairāk – viņiem pastāv 3 reizes lielāks risks mirt pāragri, nekā tiem, kas sēž mazāk un regulāri sporto. Šis pētījums pirmo reizi pamato saistību starp sēdot pavadīto laiku un cilvēka paredzamo dzīves ilgumu. Iepriekš veiktie pētījumi bija vairāk fokusēti uz sēdēšanu pie televizora ekrāniem. Izklāsts par Sidnejas universitātes veiktā pētījuma rezultātiem pieejams žurnālā "Archives of Internal Medicine".

Cilvēks ir radīts kustībai, nevis ilgstošai sēdēšanai
Klīnikas Premium Medical kardioloģe Iveta Norko uzsver, ka pēdējā laikā mazkustīgums, ķermeņa masas indeksa pieaugums un neveselīgs uzturs, kas lielā mērā saistīti arī ar pārlieku ilgu sēdēšanu, no speciālistu puses tiek "kārti pie lielā zvana" kā lielākie un bīstamākie veselības riska faktori, jo tie skar arvien lielāku iedzīvotāju daļu, pat vairāk nekā smēķēšana. Mazkustīgums ir viens no civilizācijas radītajiem mīnusiem, jo ģenētiski cilvēks ir radīts kustībai, nevis sēdēšanai.

Kardioloģe nosauc vairākus veselības riskus, ko provocē ilgstoša atrašanās sēdus stāvoklī:
* Hipertensija;
* Lielie asinsvadu notikumi jeb insults un infarkts;
* Hemoroīdu rašanās;
* Venozās atteces traucējumi;
* Trombu veidošanās iegurnī;
* Liekais svars;
* Muguras veselības problēmas – skolioze, spondiloze u.c., kas savukārt var provocēt sirds ritma traucējumus un citus veselības traucējumus

"Svarīgi ir ne tikai vairāk sportot, bet arī samazināt to laiku, kas tiek pavadīts sēdot, tādēļ vismaz ik pēc 2- 3 stundām nepieciešama izkustēšanās, izvingrināšanās, izstaigāšanās, pozu maiņa", saka Premium Medical fizioterapeite Sanita Ārgale. Ja ilgstoši jāsēž pie datora, fizioterapeite iesaka izmantot kaut vai visvienkāršākos vingrinājumus – piecelties no krēsla, izstaipīties, rokas stiepjot uz augšu, ja nav mugurkaula veselības problēmu, noliekties uz priekšu un uz sāniem, izkustināt lielās locītavas - izapļot plecus, izlocīt ceļus u.c. Ja pēc darba atgriežoties mājās, turpinat sēdēšanu pie televizora, vismaz neizmantojiet pulti, bet, lai pārslēgtu programmas, piecelieties.

"Lai mazinātu nepārtraukti nosēdēto laiku, daudz var darīt arī darba devēji, paredzot īpašus pasākumus – organizēt vingrošanas minūtes, pārrunas vadīt stāvus, paredzēt laiku obligātajiem pārtraukumiem. Šādi un citi priekšlikumi izskanēja Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas un klīnikas Premium Medical rīkotajā diskusijā par veselīgu dzīvesveidu darba vidē", saka klīnikas Premium Medical pētījuma koordinatore Vita Vagnere Grinberga. Viņa uzsver, ka katram pašam jāpiedomā, cik laika viņš pavada sēdot, un biežāk sēdēšanu mājās, darbā, transportā u.c. vajadzētu nomainīt pret stāvēšanu un iešanu. Protams, sporta nodarbību nozīme veselības uzturēšanā nemazinās. Vita iesaka - ja sanāk pārāk ilgi sēdēt pie datora, iespējams galdu nomainīt ar stāvpulti, un strādāt pārmaiņus - gan sēdot, gan stāvot, vai apzināti, pat ieliekot atgādinājumu mobilajā telefonā, ik pēc kāda laika piecelties un izkustēties. Kā labās prakses piemēru Vita Vagnere Grinberga min kompāniju "Google", kur darbinieki ierastās apspriedes mēdz pārcelt uz volejbola laukumu, peldbaseinu vai sēžas uz riteņiem, un apspriež idejas, braukājot pa uzņēmuma teritoriju.

Ieteikumi mazkustīguma mazināšanai:

No rītiem:
* Pirms piecelšanās kārtīgi izstaipieties gultā;
* Pēc piecelšanās no gultas izkustieties un izstaipieties (plecus, rokas, kājas).

Pa ceļam uz darbu:
* Ja vien iespējams, ejiet uz darbu kājām vai brauciet ar velosipēdu;
* Ja braucat ar sabiedrisko transportu, izkāpiet vienu pieturu ātrāk un atlikušo ceļu ejiet kājām;
* Ja braucat ar mašīnu, atstājiet to kādā attālākā stāvvietā, lai tālāk ietu kājām;
* Lifta vietā izvēlieties kāpnes, vismaz vienu reizi dienā (ja tas sagādā grūtības, tas ir pirmais brīdinājuma signāls, ka kāpnes jāizvēlas biežāk)

Darba laikā:
* Ja runājat pa telefonu vai kaut ko pārdomājat, piecelieties no krēsla. Ja kolēģiem netraucē, pastaigājiet pa kabinetu;
* Ja kas pārrunājams ar kolēģiem, aizejiet pie viņiem, nevis rakstiet e-pasta vēstuli vai zvaniet;
* Apspriedes būs veselīgākas un radošākas, ja tās dažkārt tiks apvienotas ar pastaigu;
* Darba vietu aprīkojiet tā, lai līdz printerim, kopētājam u.c. ir vismaz pāris soļi jāiet;
* Regulāri ievērojiet pārtraukumus un vingrošanas pauzes.

Pusdienlaikā:
* Ja iespējams, apvienojiet pusdienas ar pastaigu;
* Pēc pusdienām mazliet pastaigājiet vai citādi izkustieties.

Vakarā un brīvajā laikā:
* Lai regulāri nodarbotos ar sportu, iestājieties kādā klubā, nopērciet abonementu, jo tas disciplinē. Ir ļoti daudz sporta veidu un iespēju, katrs var atrast sev piemērotu. Ārstniecības iestādes arī piedāvā kustību terapiju, ārstniecisko vingrošanu, vingrošanu ūdenī u.c.
* Sarunājiet ar draugiem tikties sportisko aktivitāšu ietvaros (boulings, baseins, biljards, skrējiens utt), nevis pie vīna glāzes vai bagātīgi klāta galda;
* Ja nav kompānijas, sportojiet vienatnē – arī televīziju skatoties, iespējams izmantot velotrenažieri;
* Ja nesportojat, pēc vakariņām izejiet pastaigā (vismaz pusstundu).

Informāciju sniedza klīnikas Premium Medical speciālistes: kardioloģe Iveta Norko, fizioterapeite Sanita Ārgale un pētījuma koordinatore Vita Vagnere Grinberga
Informāciju sagatavoja: Inguna Almbauere, klīnikas "Premium Medical" komunikāciju speciāliste
Foto: Stock.XCHNG

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...