medicine.lv skaitļos

Lietotāji online469
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Farmaceita padomi: kādus ārstniecības augus ievākt ziemai? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Farmaceita padomi: kādus ārstniecības augus ievākt ziemai?

Foto: Edijs Pālens / LETA

Augu tēju vākšana ir lielisks veids, kā iepazīt Latvijas bagāto augu valsti, kā arī lieliska atpūta svaigā gaisā. Taču pats svarīgākais - Tu vari ievākt augus, kuri, kaltēti un atbilstoši sagatavoti, visa gada garumā noderēs visdažādāko slimību ārstēšanai.

Par to, kādus augus veselības tējām var pagūt salasīt vasaras mēnešos, par galvenajiem principiem augu ievākšanā un pareizā lietošanā stāsta "BENU Aptieka" farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Kā skaidro Mitrohins, Latvijas dabā sastopami dažādi augi, kurus vērts ievākt drogām: vērmeles, vīgriezes ziedi, pelašķi, rasaskrēsliņi, raudene, asinszāle, tīruma kosa, miltene. Mēneša beigās iespējams sākt rožu un vilkābeļu augļu izlases veida vākšanu, bet dārzos jāturpina vākt kliņģerītes un kumelītes ziedus, piparmētras lapas, jāuzsāk vākt salvijas lapas, balto pupiņu vārsnes, pētersīļa un ālantes saknes. Tomēr, ja pašiem nav iespēju ievākt ārstniecības augus, arī aptiekā pieejams plašs klāsts ar Latvijas augu maisījumu tējām.

Kādus augus ievākt?

Virši - lietojami saaukstēšanās gadījumā, urīnpūšļa iekaisumu ārstēšanai, nierakmeņu šķīdināšanai, gastrīta ārstēšanai, kad ir paaugstināta kuņģa skābe.

Smiltsērkšķis - smiltsērkšķu augļi satur A, E, F, C, B flavonoīdus. Eļļu lieto apdegumiem, izgulējumu, izsitumu ārstēšanai, kuņģa čūlas ārstēšanai, mutes gļotādu novēršanai. Var vārīt ievārījumus. Labs vitamīnu avots ziemā.

Upes mētra - upes mētra satur ēterisko eļļu, kuras sastāvā ir mentols. Upes piparmētras garša ir maigāka nekā dārza kultivējamām piparmētrām. Tās tēja pastiprina žults izdalīšanos, lieto sirds asinsvadu paplašināšanai, gremošanas uzlabošanai, novērš sliktu dūšu, noņem spazmas kuņģī. To izmanto neirozes un bezmiega gadījumos.

Dilles - uzlabo gremošanu, palielina piena daudzumu mātēm-zīdītājām, stiprina sirdi, samazina asinsspiedienu, noder pret sliktu dūšu.

Naktssvece - ievāc lakstus, lapas, ziedus. Naktssveces sēklu eļļa ietekmē vielmaiņu, pazemina holesterīna daudzumu asinīs, palīdz aptaukošanās gadījumos, pret pinnēm, pūtītēm, uzlabo garastāvokli. Naktssveces eļļu nedrīkst lietot epilepsijas slimnieki.

Kas jāievēro, ievācot ārstniecības augus?

Ārstniecības augi tiek vākti to aktīvo vielu dēļ, un šīs vielas parasti atrodas noteiktā auga daļā. Drogai tad arī ievāc šīs konkrētās auga daļas. Par drogu sauc izžāvētu tā ārstniecības auga daļu, kuru lieto ārstniecībai vai kā izejvielu farmaceitiskā rūpniecībā. Drogu ievākšanas laiks ir atšķirīgs, un tas ir atkarīgs no ārstniecisko vielu uzkrāšanās augā.

Farmaceits skaidro, ka galvenais princips visu ārstniecības augu ievākšanā ir to nedarīt lietainā laikā, kā arī tad, ja augi ir slapji un dubļaini. Visos augos jau ir dabiskais mitrums, bet, papildinot to no ārpuses, žūstot norit neatgriezeniski sabrukšanas procesi, kas mazina aktīvo vielu daudzumu. Turklāt aktīvo vielu daudzums augos vienlielākais ir dienas pirmajā pusē. Atkarībā no auga tiek ievāktas ziedu drogas, lapas vai ogas.

Augi jāievāc pēc iespējas saudzīgāk, saudzējot to sakneņus, tāpēc, dodoties ievākt augus, līdzi vēlams ņemt šķēres vai nazi. Vienmēr aptuveni 1/3 auga augstuma jāatstāj augšanas vietā. Jāatceras, ka atsevišķi ārstniecības augi var būt pat indīgi, tāpēc tos vākt ieteicams tikai ar cimdiem.

Pēc augu savākšanas vienmēr jānomazgā rokas. Tāpat, vācot augus ārstnieciskiem nolūkiem, farmaceits iesaka to darīt vietā, kas ir tālu no ceļiem, atkritumu izgāztuvēm, vietām, kur lietoti pesticīdi vai mēslojums. Augus aizliegts vākt arī aizsargājamajās dabas teritorijās, piemēram, rezervātos un nacionālajos parkos.

Kā ievāktos augus sagatavot glabāšanai un lietošanai?

Ārstniecības augus iespējams sagatavot tējai, sīrupam un ekstraktam, bet atsevišķi ārstniecības augi izmantojami arī sulai. Ekstrakti visbiežāk tiek gatavoti ar spirtu, bet ūdens ekstrakti tiek konservēti ar cukuru un lietoti sīrupa veidā. Tējas pagatavošanai augi tiek žāvēti.

Lielāka daļa augu jāžāvē ēnā, temperatūrā, kas nepārsniedz 40? grādus pēc Celsija. Žāvējot augus tiešos saules staros, tie strauji zaudē savas vērtīgās īpašības. Tie jāizklāj uz auduma gabala vai tīra papīra līdz piecu centimetru biezā slānī un reizi dienā jāapgriež. Šādā veidā augi izžūs trīs līdz četru dienu laikā. Farmaceits gan piekodina, ka šajā laikā augi jāpasargā no putekļiem un dzīvniekiem.

Kad augi izžuvuši, tie kļūst viegli sasmalcināmi un ir gatavi uzglabāšanai. Augu lakstus var sagriezt divus līdz piecus centimetrus garos gabalos, tiem var notraukt lapas, augļus vai ziedus. Farmaceits piekodina augus griezt tikai pēc izžāvēšanas, jo, saskaroties ar metāla naža asmeni, tie tiek ķīmiski bojāti un zaudē vērtīgās ķīmiskās vielas, piemēram, C vitamīnu. Tāpat augus nevajadzētu žāvēt, sasietus slotiņās, jo tādējādi mitrākos laika apstākļos slotiņas iekšpuse var sākt pelēt. Tāpat farmaceits rekomendē katru augu šķirni žāvēt atsevišķi, lai tā nesajaucas ar citām, bet pēc izžūšanas tos uzglabāt papīra maisiņā, kartona kastītē vai stikla burkā, kas pasargā no mitruma. Noderīgi uz konteinera norādīt auga nosaukumu un ievākšanas datumu. Savukārt visu veidu mētru lapas var arī saldēt. Augu krājumus, īpaši aromātiskākos augus, vēlams atjaunot katru gadu.

Ko ievērot, lietojot ārstniecības augus?

Ka paskaidro farmaceits Vitālijs Mitrohins, ārstniecības augus lietojot, jāievēro, ka tiem var piemist ne tikai ārstējošas īpašības, bet arī blakus efekti, kam var būt nesaderība ar citiem vienlaicīgi lietotiem medikamentiem. Tāpēc pirms jebkura ārstniecības auga lietošanas no drošiem avotiem būtu jāizzina tā pozitīvie un negatīvie iedarbības aspekti. Farmaceits V.Mitrohins uzsver, ka nekad nevajag lietot drogas, ja ir redzams pelējums, krāsas, smaržas izmaiņas, jo dažus augus bojājošas sēnītes izdala indīgas vielas.

Populārākie augu pielietošanas veidi ir uzlējumā, novārījumā vai aukstajā macerātā. Lai pagatavotu uzlējumu, ar glāzi verdoša ūdens aplej noteiktu drogu vai drogu maisījumu. Trauku pārklāj un nostādina 5-10 minūtes, tad nokāš. Vispārpieņemtais ūdens daudzums ir 150 ml tasē. Nepieciešamo drogas daudzumu nesver, bet nomēra ar tējkaroti vai ēdamkaroti. Parasti dzer trīs tases zāļu tējas dienā. Zāļu tējas kā uztura bagātinātājus parasti lieto siltas vai karstas, tādēļ tās ikreiz vajadzētu gatavot svaigas.

Novārījumu parasti gatavo, aplejot zināmu daudzumu drogas vai drogu maisījuma ar aukstu ūdeni, uzvāra, turpina vārīt uz lēnas uguns 5-10 minūtes, nokāš. Iesaka arī drogu apliet ar ūdeni un uzbriedināt vismaz 5-10 minūtes, pēc tam viegli vārīt 10 minūtes. Pēc nokāšanas papildina ar ūdeni līdz sākotnējam tilpumam. Mizas, sakņu, sēklu drogas pirms apliešanas ar ūdeni mēdz pulverizēt, lai ievainotu šūnu sieniņas un labāk izdalītos aktīvā viela.

Auksto macerātu pagatavo, drogu aplejot ar dzeramo ūdeni, tad atstāj stāvēt 6-8 stundas istabas temperatūrā, pēc tam nokāš. Auksto macerātu visbiežāk gatavo no drogām ar augstu gļotvielu saturu (alteja saknes, Īslandes ķērpis, lina sēklas), jo sildot var samazināties gļotu viskozitāte.

Vispārpieņemts ir nosacījums, ka uzlējumus gatavo no drogām, ko iegūst no augu virszemes daļām, bet novārījumus - no saknēm, sakneņiem, mizām. Taču stingri novilktas robežas zāļu tēju gatavošanas paņēmiena izvēlē nav. Ja zāļu tējas gatavo no svaigas drogas, jāņem vērā, ka trīs daļas svaigas drogas ir līdzvērtīgas vienai daļai sausas drogas. Zāļu tējas jāgatavo no sagrieztām vai citādi sasmalcinātām drogām. Aromātisko zāļu tēju vajadzētu gatavot traukā ar vāciņu, lai samazinātu ēterisko eļļu zudumu ar tvaikiem.

Ir daži tehnoloģiski nosacījumi, kuri jāņem vērā, gatavojot zāļu tējas. Ja drogas satur ēteriskās eļļas, tad parasti gatavo uzlējumus. Drogas, kuru sastāvā ietilpst triterpēnu saponīni (piemēram, gaiļbiksītes saknes), gatavo tikai novārījumos. Tāpat tikai novārījumus gatavo no drogām, kuru sastāvā ir antraglikozīdi (laksatīvie līdzekļi). Arī šeit pastāv zināmas nianses: rabarberu sakņu un krūkļu mizu novārījumi jānokāš karsti, bet sennu (kasiju) lapu novārījumam jāļauj pilnīgi atdzist, lai nogulsnētos sveķvielas, kuru klātbūtne izsauc nepatīkamu blakusiedarbību.

Farmaceits atgādina, ka ārstniecības augi uzmanīgi jālieto hroniska klepus gadījumā (šajā gadījumā jāapmeklē ārsts). Drogas labāk lietot akūta klepus gadījumā. Tāpat uzmanīgi jālieto "nieru tējas" un asiņošanu mazināšanas tējas, jo tad parasti nepieciešama ārsta konsultācija.

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Fitoterapija":

Uzņēmumi nozarē "Fitoterapija"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

  1. +371 67770711
  2. +371 67770727
  3. serviss@latvijastalrunis.lv
  4. https://medicine.lv/
  5. +371 67770557
  6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

  • P.800-1700
  • O.800-1700
  • T.800-1700
  • C.800-1700
  • P.800-1600
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40003050681
  2. 27.12.1991
  3. 17.10.2003
  4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
  5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā