medicine.lv skaitļos

Lietotāji online425
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Embriologu noslēpumi vai – kas slēpjas aiz Embrioloģijas laboratorijas durvīm? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Embriologu noslēpumi vai – kas slēpjas aiz Embrioloģijas laboratorijas durvīm?

Foto: Pixabay.com
Foto: Foto: Pixabay.com

Medicīniskā apaugļošana tiek veikta jau 40 gadus, un pati manipulācija šo gadu laikā cilvēkiem ir kļuvusi labi pazīstama un saprotama. Visi zina, ka lietojot IVF apaugļošanu, tiek iegūtas sievietes olšūnas un apaugļotas laboratorijas apstākļos "in vitro". Iegūtos embrijus ievieto specialā inkubatorā (EmbryoScope) un turpina tos novērot 3–5 dienas. Pēc tam tiek veikts embrija transfērs. Bet kas notiek ar embrijiem šo 3–5 dienu laikā? Kā embriologi nosaka, kuri no embrijiem dalās un attīstās pareizi, kuri nebūs atbilstoši un nespēs implantēties, bet kuriem varētu būt patoloģijas?

Embriju kvalitāti embriologi novērtē kombinējot trīs rādītājus – morfoloģiju, kinētiku un ģenētiku. Embrija spēja implantēties uz 25% ir atkarīga no embrija morfoloģijas, 25% no kinētikas un 50% no ģenētikas.

Embriju morfoloģija ir embriju vizuāls novērtējums pēc šūnu skaita, izmēra un fragmentu daudzuma embrijā.

Embriju morfoloģija – blastocistas uzbūve (embriji piektajā attīstības dienā). 

autors: ivf_1
Foto: Publicitātes foto; autors: ivf_1

Blastocistas novērtē un dala klasēs pēc to izmēra, stāvokļa un trofektodermas un iekššūnu masas šūnu daudzuma.

Embriju kinētika ir embriju attīstības – šūnu dalīšanās ātrums konkrētā laika posmā līdz embriju transfēram, biopsijai vai sasaldēšanai.

Embrija dalīšanās pēc apaugļošanās:
autors: ivf_2
Foto: Publicitātes foto; autors: ivf_2

t0 – apaugļošanas laiks
t2 – apaugļotas olšūnas (zigotas) sadalīšanās divās šūnās
t3 – t8 – sadalīšanās uz attiecīgu šūnu skaitu

Izvērtējot dalīšanās laiku un ātrumu, var prognozēt embrija tālāko attīstību par blastocistu un implantēšanās potenciālu.

Zinātniskajās publikācijās ir pieejami izstrādāti algoritmi, kurus izmantojot var noteikt embrija kvalitāti pēc šūnu dalīšanās ātruma, tās ir viena no modernākām pieejam pareizo embriju izvēlei.

autors: ivf_3
Foto: Publicitātes foto; autors: ivf_3

Bet ir iespējamas arī situācijas, kad embriji vizuāli attīstās labi, izskatās veseli un "pareizi", bet tomēr nespēj attīstīt grūtniecību vai arī viņu attīstība apstājas pēc transfēra. 

Kāpēc tā notiek?
Embrija spēja implantēties 50%  ir atkarīga no ģenētikas. Tāpēc ir būtiski veikt embriju ģenētisko testēšanu pirms transfēra. Tāda testēšana tiek veikta, lai topošie vecāki un ārsts būtu pārliecināti, ka embrijam nav hromosomālas anomālijas. Tas lielā mērā palīdz novērst ilgstošu neauglību vai grūtniecības pārtraukšanos. 

Embriju pirmsimplantācijas ģenētiskais skrīnings (PGT-A)
Pacientiem ar atkārtoti neveiksmīgiem IVF cikliem vai zaudētu grūtniecību un pāriem ar vecuma faktoru (sievietes > 35 g.v., vīrieši >45 g.v.), neprecīzas šūnu dalīšanās rezultātā biežāk veidojas dzimumšūnas ar izmainītu hromosomu komplektu. Embriji, kuri veidojas no šādām dzimumšūnām, lielākoties nav spējīgi implantēties dzemdes gļotādā vai to attīstības apstājas grūtniecības pirmā trimestra laikā. 

Šī ir īpaša izmeklēšanas metode, kas uzlabo grūtniecības iestāšanās un vesela bērna piedzimšanas izredzes. PGT-A metode ļauj veikt izmeklējumu 5 dienu vecam embrijam, tādejādi konstatējot embrija tālākās attīstības potenciālu un dod iespēju ievietošanai dzemdes dobumā izvēlēties embriju ar normālu hromosomu komplektu.

Hromosomu skaita izmaiņas var rasties spontāni apaugļošanās laikā vai embrija attīstības laikā. Tās var būt gan vienas hromosomas skaita izmaiņas – monosomija (divu hromosomu vietā ir viena hromosoma), trisomija (divu hromosomas vietā ir trīs hromosomas), gan poliploīdija (46 hromosomu vietā ir 69).

autors: ivf_4
Foto: Publicitātes foto; autors: ivf_4


Hromosomu izmaiņas ar PGT-A redzamas arī tad, ja kāds no vecākiem vai abi vecāki ir hromosomu līdzsvarotu translokāciju nesēji un pastāv varbūtība, ka apaugļošanās procesā piedalījusies dzimumšūna ar nepareizu hromosomu komplektu – tādu, kur ir strukturālas hromosomu izmaiņas.

autors: ivf_5
Foto: Publicitātes foto; autors: ivf_5


Rezultātus izvērtē molekulāro ģenētiķu un ģenētiķu komanda, kas rūpīgi analizē un pārbauda atrastās izmaiņas un dod savu interpretāciju.
Tātad, novērtējot embrija kvalitāti, tiek ņemti vērā embrija morfoloģiskie rādītāji, kā arī tas, kad un kādos laika periodos embrijs dalās jeb embrija kinētika, kas tiek novērtēta ar algoritmu palīdzību. Zinātniski pierādīts, ka embrija kinētika var liecināt par embrija ģenētisko kvalitāti, tādēļ tika salīdzināts embriju algoritma novērtējums ar ģenētisko pārbaužu rezultātiem.

Datu analīzē tika iekļauti 468 bioptēti un ģenētiski analizēti embriji, kuriem veikta PGT-A. Iegūtie rezultāti liecina par to, ka EmbryoScope Basic algoritms, kā arī KIDScore algoritms nevar aizstāt embriju ģenētisko skrīningu, bet var būt papildus novērtējums embriju izvēles brīdī, jo tie palīdz izlemt, kuru no embrijiem izvēlēties transfēram; veikt biopsiju pareizā laikā un pēc tām pārbaudīt uz ģenētisko noviržu klātbūtni (PGT).

Lai atrastu "zelta embriju", ir nepieciešama kombinācija: EmbryoScope + PGT. Apvienojot šīs divas tehnoloģijas, mēs varam palīdzēt pacientiem, kuriem nebija veiksmīgu rezultātu pēc iepriekšējās IVF ārstēšanas cikliem.

Embriju pirmsimplantācijas ģenētiskā diagnostika (PGT-M)
Ģimenēm, kurās no paaudzes paaudzē tiek pārmantotas monogēnas (1 gēna dēļ radušās) saslimšanas, vai arī šāda slimība ir jau kādam no ģimenes bērniņiem, ļoti svarīgs jautājums ir par iespēju slimības diagnostiku veikt vēl pirms grūtniecības iestāšanās.

PGT-M analīze dod iespēju apstiprināt vai izslēgt iepriekš zināmas monogēnas saslimšanas diagnozi 5 dienu veciem embrijiem, atlasīt dzīvotspējīgus embrijus un nodrošināt vesela bērniņa piedzimšanu.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...