9 pazīmes, kas var liecināt par pēcdzemdību depresiju

09.01.2018
9 pazīmes, kas var liecināt par pēcdzemdību depresiju

Pēcdzemdību periodā ar depresiju saskaras aptuveni 10-20 % jauno māmiņu. Emocionālie traucējumi nereti tiek atstāti bez ievērības, un sievietes nemeklē palīdzību pie speciālista, tādējādi nesaņemot vajadzīgo ārstēšanu.

Ar pēcdzemdību depresiju tiek saprasti psihiski un uzvedības traucējumi laikā pēc dzemdībām. Tiek uzskatīts, ka tā ir attīstījusies, ja sievietes emocionālie traucējumi saglabājas ilgāk par divām nedēļām, tomēr tie var parādīties arī vairākas nedēļās pēc dzemdībām. Katrai sievietei pēcdzemdību depresija var izpausties individuāli, taču par emocionāliem traucējumiem var liecināt virkne bieži sastopamu simptomu, kam jāpievērš īpaša uzmanība.

Trauksme, nemiers

Ir normāli, ja jaunā māte izjūt bažas par sava bērna veselību, tomēr ilgstoši novērojama trauksmes sajūta var norādīt uz to, ka sieviete cieš no pēcdzemdību depresijas. Tā var rasties, jo sieviete jūtas nedroša un neprasmīga, lai atbilstoši rūpētos par jaundzimušo, viņa var uzskatīt, ka pati nav piemērota mātes lomai. Raizējoties par mazuļa labsajūtu, sieviete, kura cieš no pēcdzemdību depresijas, var baidīties atstāt jaundzimušo vienu pat uz ļoti īsu brīdi. Saskaroties ar trauksmi un pēcdzemdību depresiju, jaunajai mātei var palīdzēt visa veida atbalsts. Svarīga ir informācijas sniegšana un skaidrošana, jo tas sievieti nomierina. Nepieciešamības gadījumā jaunajai mātei ir ieteicama krīzes psihoterapija un vizītes pie speciālista, lai noskaidrotu trauksmes iemeslus un tos risinātu.

Aizkaitināmība

Pirmajām dienām pēc bērna piedzimšanas ir raksturīgs neliels miega daudzums, daudz jaunu pienākumu, turklāt bieži vien trūkst arī reāla atbalsta no apkārtējiem. Tas var radīt spēcīgu aizkaitinājumu un dusmas. Bieži pats cilvēks vislabāk var saprast savas sajūtas, tomēr tas, ka tu vai kāda cita sieviete negaidītā veidā kļūst aizkaitināta par vienkāršām vai maznozīmīgām lietām, var liecināt par pēcdzemdību depresiju. Reizēm vērtīgi ir saprast to, ka šāda veida psihiskie un uzvedības traucējumi nav rakstura vājuma pazīme vai nepilnība, kā daži cilvēki mēdz uzskatīt, bet gan pēc dzemdībām novērojami sarežģījumi. Aizkaitināmību un pēcdzemdību depresiju var veicināt tādi faktori kā zems sociālais atbalsts, iepriekšēja saskaršanās ar depresiju, nemieru, kā arī  komplikācijas, kas radušās grūtniecības vai dzemdību laikā.

Grūtības pieņemt lēmumus

Vecāku dzīves neatņemama sastāvdaļa ir lēmumu pieņemšana. Ir normāli, ka liels skaits veicamo izvēļu nāk kopā ar pamatīgu atbildības sajūtu, tomēr sievietēm, kuras saskaras ar pēcdzemdību depresiju, tas var radīt nopietnus sarežģījumus. Ja sievietei ir grūti koncentrēties lēmumu pieņemšanai vai ir daudz izvēļu, kas tiek atliktas uz vēlāku laiku, tādējādi radot papildu grūtības, iespējams, viņa cieš no pēcdzemdību depresijas. Reizēm var būt sarežģīti nošķirt, vai konkrētās sajūtas ir likumsakarīgas un pārejošas pēkšņo piedzīvoto pārmaiņu iznākums, vai tās jau liecina par psihiska rakstura problēmām, kuras laika gaitā nepāriet. Atklāta aprunāšanās ar sev tuvajiem cilvēkiem un ģimenes locekļiem jaunajai mātei var sagādāt zināmas grūtības, tomēr, ir vērts atcerēties, ka informācijas apmaiņa bieži palīdz gan sievietei, gan jaundzimušajiem.

Apetītes izmaiņas

Tas, ka jaunā māte ēd pārmērīgi daudz vai tieši pretēji - maz, var liecināt par pēcdzemdību depresiju. Mātei, kura baro bērnu ar krūti, ir nepieciešamas papildu 300-500 kalorijas dienā, lai saglabātu organismā nepieciešamās piena rezerves. Šī iemesla dēļ uzņemt nedaudz vairāk ēdiena kā ierasts var būt noderīgi, un apetītes zudums iespējams liedz uzņem vajadzīgo uzturu. Saskaroties ar pēcdzemdību depresiju, bieži palīdz sarunas ar ģimenes locekļiem un draugiem, savstarpējās sapratnes izrādīšana un uzklausīšana. Vērtīga var būt arī savlaicīga komunikācija pirms dzemdībām, jo tad sievietei var būt skaidrāks skatījums uz lietām. Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, kad mātei ir bijusi depresija vai trauksme pirms grūtniecības.

Bezmiegs vai pārāk ilga gulēšana

Ar jaundzimušā ienākšanu ģimenē miega režīms parasti mainās, tomēr, ja jaunā māmiņa nevar atslābināties un aizmigt, kad ir bijusi iespēja to darīt, var būt pazīme, kas norāda uz veselības problēmām. Lai pēcdzemdību periodā atgūtu hormonālo līdzsvaru, dažām sievietēm var būt nepieciešami atbilstoši medikamenti.

Bērna-mātes emocionālās saiknes neesamība

Priekšstats par to, ka māte izjūt spēcīgu emocionālo saikni un bezgalīgu mīlestību pret bērnu, var būt maldīgs. Dažas sievietes šādas sajūtas piedzīvo tikai laika gaitā. Jaunās mātes bieži izjūt spēcīgu vainas apziņu par depresijas simptomu parādīšanos un uztraucas par to, kādu ietekmi tie var atstāt uz apkārt esošajiem cilvēkiem, īpaši bērniem. Labākais, ko šādā situācijā iespējams darīt, lai saglabātu bērna veselību un nodrošinātu laimes sajūtu, ir veltīt laiku, enerģiju un resursus, lai palīdzētu konkrētajā situācijā tikt galā ar grūtībām. Saruna ar ārstu var būt labs pirmais solis, ko ir ieteicams veikt, īpaši, ja esošie simptomi saglabājas ilgāk par divām nedēļām, pasliktinās, traucē rūpēties par bērnu vai kļūst par nopietnu šķērsli ikdienas uzdevumu kvalitatīvai veikšanai.

Šaubas par to, ka vari būt laba māte

Katra sieviete sākumā var šaubīties par savu piemērotību mātes lomai un tai atbilstošo uzdevumu veikšanu. Tie var likties pārāk atbildīgi un pat biedējoši. Ja šīs sajūtas saglabājas, tas var liecināt, ka māte cieš no pēcdzemdību depresijas. Labs risinājums var būt iesaistīšanās grupu aktivitātēs, kas paredzētas tieši jaunajiem vecākiem. Tās sniedz atbalstu, izglīto un nodrošina sociālo funkciju. Vērtīgi var būt interesēties slimnīcās, universitātēs, bibliotēkās, baznīcās un citās grupās vai kopienas organizācijās par piedāvāto atbalstu. Reizēm sarunas ar cilvēkiem, kuri ir saskārušies ar līdzīgām grūtībām, sniedz pozitīvas emocijas un ļauj sievietei justies vairāk motivētai uzņemties iniciatīvu un pārvarēt šķēršļus.

Uztraukums par iespējamo pāridarījumu bērnam

Jaunās mātes vēlas pasargāt savus bērnus no iespējamiem pāridarījumiem, tāpēc uzmācīgas domas par kaitējuma nodarīšanu savam bērnam var būt biedējošas. Neraugoties uz to, ka šāda veida domas var būt nepatīkami un apkaunojoši atzīt, sievietēm, kuras ir saskārušās ar tām, tiek ieteikts vērsties pie ārsta pēc nepieciešamās palīdzības. Pieredzējis un profesionāls speciālists nenosodīs jauno māti, bet uztvers viņas satraukumu un domas kā simptomu, kas var norādīt uz pēcdzemdību depresiju.

Bieža raudāšana

Bērna piedzimšana var būt viens no spilgtākajiem emocionālajiem pārdzīvojumiem sievietes dzīvē. Ir saprotams, ka pirmajās nedēļās pēc zīdaiņa dzimšanas pārmaiņu, miega režīma izmaiņu un hormonālo svārstību rezultātā sieviete var būt izteikti emocionāla. Gadījumā, ja novēro biežu raudāšanu arī pēc tam, kad pirmās divas nedēļas pēc dzemdībām ir pagājušas, tā var būt pēcdzemdību depresijas pazīme. Šādā situācijā lietderīgi varētu būt zināt un interesēties par ārstēšanas iespējām, kas pieejamas jaunajām mātēm un kas palīdz cīnīties ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem.

 

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kādēļ ir nepieciešama diennakts asinsspiediena monitorēšana

Kādēļ ir nepieciešama diennakts asinsspiediena monitorēšana

Asinsspiediens ir viens no galvenajiem cilvēka veselības stāvokļa rādītājiem, un pat nelielas novirzes no tā normas prasa nopietnu uzmanību. Kādēļ ir nepieciešama un kā notiek diennakts asinsspiediena monitorēšana, stāsta Rīgas slimnīcas BIKUR HOLIM speciālisti. 

Aktuālie piedāvājumi

Harmoniskās svārstības

Harmoniskās svārstības

Ar biorezonanses metodi ļoti labi var ārstēt nervu sistēmas slimības, regulācijas traucējumus un bērnu slimības, nieru slimības, aknu slimības, aizkuņģa dziedzera slimības, bronhiālo astmu, galvassāpes, bezmiegu, depresiju, autismu. 
Kas ir biorezonanses metode un kā tā darbojas, stāsta Dr. Irēna Mangale.

Bērnu dermatologs palīdzēs būt drošiem par sava bērna ādas veselības stāvokli

Bērnu dermatologs palīdzēs būt drošiem par sava bērna ādas veselības stāvokli

Cik daudz vecāku zina, ka arī bērniem profilaktiski jāapmeklē ādas ārsts – dermatologs? Patiesībā āda ir lielākais cilvēka orgāns, jo tā mūs pasargā no ārējās vides kaitīgās ietekmes, vada termoregulāciju, kā arī pasargā no traumām. 

Video

Bioregulatorā medicīna (VIDEO)

Bioregulatorā medicīna (VIDEO)

Mūsdienās pieejamā informācija ļauj apzināt aptuveni  90% datu par cilvēka ģenētisko izcelsmi, taču pētījumi ir jāturpina, koncentrējoties uz to, kādas ir ģenētiskā koda īpašības bioķīmiskajās norisēs. No kādiem faktoriem atkarīga cilvēka veselība un kā funkcionē bioregulatorā medicīna, skaidro Mērilendas universitātes Medicīnas skolas pētnieks Braiens Bermans (Brian Berman).

Produktu testi

Testa rezultāti: Uztura bagātinātājs PROBIO‘STICK 

Testa rezultāti: Uztura bagātinātājs PROBIO‘STICK 

Martā un aprīlī medicine.lv piedāvāja testēt uztura bagātinātāju PROBIO‘STICK ar saldinātāju un plūmju garšu.

Testa rezultāti: Engystol - homeopātiska palīdzība saaukstēšanās gadījumā

Testa rezultāti: Engystol - homeopātiska palīdzība saaukstēšanās gadījumā

Martā medicine.lv piedāvāja testēt homeopātisku preparātu Engystol – ātru homeopātisku palīdzību saaukstēšanās gadījumā.

Testa rezultāti: Ekoell krēms matu kopšanai "Kliņģerīte"

Testa rezultāti: Ekoell krēms matu kopšanai "Kliņģerīte"

Februārī un martā medicine.lv sadarbībā ar "Ekoell" piedāvāja testēt krēmu matu kopšanai "Kliņģerīte".

Uzņēmējs runā

Salons "Gaismas kosmetoloģija"

lazer

Lāzerepilācija, ko veic ar diodu lāzeri, ir veids, kā uz visiem laikiem atbrīvoties no nevēlama ķermeņa apmatojuma, kā arī ieaugušiem matiņiem un kairinājuma, kas rodas citu epilācijas procedūru laikā.