medicine.lv skaitļos

Lietotāji online400
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
6 lielākie mīti par saaukstēšanos : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

6 lielākie mīti par saaukstēšanos

Līdz ar aukstāka laika iestāšanos un vīrusa slimību izplatības biežuma palielināšanos cilvēki vairāk izvēlas palikt iekštelpās. Ilgāka laika pavadīšana sabiedriskās vietās palielina iespējas iegūt saaukstēšanos un to izplatīt. Mēs visi vēlamies pasargāt sevi no vīrusu radītām slimībām, bet esošās zināšanas, par to, kas īsti organismā notiek saaukstēšanās laikā un ko darīt, lai pēc iespējas ātrāk izveseļoties, nereti ir salīdzinoši vājas. Izlasi, kādi ir izplatītākie mīti par saaukstēšanos!

1.    Tu esi saaukstējies, jo bija vēsi

Ir taisnība, ka saaukstēšanās biežāk parādās tiklīdz temperatūra nokrīt zem nulles atzīmes un zemi pārklāj sniegs. Tomēr nav zinātnisku pierādījumu tam, ka pastāv sakarība starp aukstu laiku un saaukstēšanās biežāku izplatību mājās vai darba vietā. Gada vēsajā periodā, kas parasti sākas oktobrī un reizēm ilgst līdz pat aprīlim, cilvēki daudz vairāk laika pavada noslēgtās telpās kopā ar citiem cilvēkiem – kolēģiem, draugiem, sabiedriskā transporta lietotājiem vai citiem. Turklāt aukstākajā sezonā ir arī gada garākās brīvdienas un iedzīvotājiem nozīmīgi svētki, kuri parasti pulcē vienuviet daudz cilvēkus iekštelpās, nevis ārā, dabā.

2.    Būšana slapjam aukstumā padara tevi slimu

Banner 280x280

Daži apgalvo, ka došanās ārā aukstumā, kad kāda tevis daļa ir slapja, piemēram, tavi mati pēc dušas, var ievērojami palielināt iespēju iegūt saaukstēšanos. Šim pieņēmumam parasti ir raksturīgs apgalvojums – jo vairāk slapjš cilvēks ir, jo lielākas ir iespējas saslimt. Tā tomēr nav patiesība. Lai gan ārējais slapjums var izraisīt ķermeņa iekšējās temperatūras straujāku krišanos, pakļaujot cilvēku hipotermijai, ir maz ticams, ka tas palielinās saaukstēšanās varbūtību. Atceries, ka saaukstēšanos izraisa vairāku faktoru kopums un šajā procesā noteicošie ir vīrusi, nevis temperatūra.

3.    Antibiotikas var operatīvi palīdzēt

Brīdī, kad esi saaukstējies un izjūti paaugstinātu temperatūru, sāpošu galvu, iesnas vai klepu, kas ilgāku laiku nemazinās, ir saprotams, ja vēlies ātras iedarbības zāles, kas mazinātu saaukstēšanās simptomus. Diemžēl nav tādu vielu, kas var ātrā laikā izārstēt slimību, un antibiotikas nav izņēmums. Lai gan ir taisnība, ka antibiotikas var atstāt vērā ņemamu ietekmi uz daudzām slimībām, kurām ir raksturīgas konkrētas īpašības, tās nevar daudz palīdzēt saaukstēšanās apturēšanā. Saaukstēšanās ir vīrusu augšējo elpceļu infekcija, ko izraisa bezšūnu dzīvības forma, kas sastāv no nukleīnskābes un olbaltumvielām, un tā nevar tikt ietekmēta ar antibiotikām. Infekcija, kas saistīta ar saaukstēšanos nevar būt uzveikta, ja esi lietojis antibiotikas, organismam nepieciešams cīnīties ar infekciju pašam. Lai tam palīdzētu, mēs varam ārstēt slimības simptomus, izmantojot zināmās metodes, taču rezultātā mēs tikai novēršam bīstamākās blakusparādības, kas rodas saaukstēšanās gadījumā. Tā ir mūsu imūnsistēma, kas veic būtiskāko uzdevumu un uzvar cīņā ar saslimšanu.

4.    C vitamīna uzņemšana palīdz izveseļoties

Vairākās paaudzēs mēs esam cieši saistījuši C vitamīna uzņemšanu un tā avotus (citrusaugļi, dražejas, tabletes) ar saaukstēšanos. Lai gan pietiekama C vitamīna daudzuma uzņemšana var palīdzēt izvairīties no saaukstēšanās tās sākuma stadijā, (uzlabojot mūsu imūnsistēmu), tā nevar daudz ietekmēt organisma cīnīšanos ar saaukstēšanos. Nav tādu pētījumu, kas apstiprinātu, ka C vitamīns cilvēka organismā mazina saaukstēšanās simptomus, kad tie jau ir radušies. Tu vari baudīt greipfrūtu vai apelsīnu sulu, kamēr esi saaukstējies, tomēr nav vērts gaidīt, ka tā palīdzēs ātrā laikā uzveikt konkrēto slimību.

5.    Piena dzeršana kaitēs saaukstēšanās laikā

Daži cilvēki uzskata, ka uzņemt piena produktus, piemēram, pienu vai sieru, saaukstēšanās laikā ir nevēlami, un tas padara situāciju vēl sliktāku. Tomēr šim apgalvojumam nav zinātnisku pierādījumu, jo piena produktiem nav nekāda sakara ar saaukstēšanos. Piena dzeršana neietekmē deguna gļotādas kairināšanu. Pat ļoti liela piena daudzuma izdzeršana nemaina to, cik iekaisis ir cilvēka deguns. Tu vari droši dzert pienu, kamēr esi slims, neuztraucoties par slimības simptomu saasināšanos. Labākais šķidrums, ko patērēt, kamēr esi saaukstējies, tomēr varētu būt ūdens, kas palīdzēs uzturēt organismā pietiekami daudz šķidruma un palīdzēs cīņā ar infekciju.

6.    Gripas vakcīna var padarīt slimu

Iestājoties aukstākam laikam, medicīnas eksperti iesaka vakcinēties pret gripu, kas var pasargāt no konkrētās slimības un novērst tās tālāku izplatīšanos. Tā kā gripas vakcīna satur niecīgus daudzumus vīrusu, kas izraisa gripu, daudzi cilvēki domā, ka tā var izraisīt saaukstēšanos. Tomēr nav pierādījumu, kas to pierādītu. Gripas vīrusa daudzums vakcīnā ir tik niecīgs, ka tas nevar nozīmīgi negatīvi ietekmēt organismu.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...